Морква, буряк і гречка: відповіді на найпоширеніші питання про сорти, вирощування та зберігання

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.12.2024

Ви запитували — експерт відповідає! Цінними порадами про моркву, буряк і гречку ділиться з вами директор Сквирської дослідної станції органічного виробництва Юрій Терновий.

Юрій Терновий

⌂ Фото: Юрій Терновий

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

Журнал «СонцеСад» відкриває нову рубрику, і відтепер ви маєте чудову нагоду поставити запитання досвідченим експертам із садівництва та городництва.

— Як сіяти моркву та на яких ґрунтах рослина найкраще росте?

— Найкраще сіяти моркву одразу після дощу, оскільки вона сходить протягом 14 днів. Схема висівання така: відстань між рослинами після проріджування — 5-15 см; глибина посіву у весняно-літній період — 3-4 см, пізно восени — 5 см; відстань між рядками — 30 см.

Морква не любить зрідженості. Якщо є куди рости, то вона не потішить урожаєм, бо буде, як кажуть, караката, вироджена, репнута. Краще посіяти густо, а потім прорідити й сформувати відповідну густоту.

Відео: Юрій Терновий відповідає на найпопулярніші питання про вирощування моркви

Для моркви типу Шантане підходить наш чорнозем. Найкраще культура росте в розпушених ґрунтах, на торфовищах, де її зручно сіяти, а потім і легко збирати, витягуючи пучками. Полісся з легкими піщаними ґрунтами — ідеальний регіон для садіння моркви.

Ранні сорти моркви дозрівають вже через 8 тижнів після посіву

⌂ Фото: Ранні сорти моркви дозрівають вже через 8 тижнів після посіву

— Як прискорити схожість насіння?

— Замочуємо насіння в теплій воді на дві години або й на весь день. Потім висушуємо до сипучості й висіваємо. За шість днів матимемо сходи. Ми практикували термообробку в січні — лютому, а сіяли у квітні — травні. Схожість зберігається протягом трьох місяців.

Усі культури бояться конкурувати з бур’янами, тому важливо використовувати стимулятори, які пришвидшать дружні сходи. Я раджу препарат «Гезагард», у складі якого є діюча речовина — прометрин. Його можна застосовувати перед тим, як зійде насіння, і після сходів.

Варто замочити насіння моркви у теплій воді, щоб пришвидшити появу перших сходів

⌂ Фото: Варто замочити насіння моркви у теплій воді, щоб пришвидшити появу перших сходів

Чи впливає колір морквини на її користь?

— Так, звісно! Сьогодні нікого не здивує жовта, фіолетова, червона морква. Кожна багата на різні мікроелементи. Оранжева та жовта — на каротин, фіолетова — на антоціани й каротин, червона — на ксантофіл й лікопін.

Бета-каротин творить дива з імунітетом, поліпшує стан шкіри, дарує молодість. Лікопін — чудовий антиоксидант, який нормалізує рівень холестерину, зміцнює кровоносну систему, має протизапальні й антибактеріальні властивості. Ксантофіл лікує очі. І найважливіше — свіжу моркву можна їсти протягом усього року! Витягайте з погребу й вітамінізуйтеся!

Відео: Юрій Терновий відповідає, чому гірчить перець

— Які є типи моркви? Опишіть їхні особливості.

— Є близько семи сортотипів моркви. У нас найчастіше вирощують такі:

Різнокольорова морква має різні смаки

⌂ Фото: Різнокольорова морква має різні смаки

— Чому буває так, що зелень моркви буяє, а коренеплід дрібний?

— Причин може бути багато, серед яких найпоширеніші — непридатність ґрунту або надмірне поливання через спеку.

Моя мама посадила біля хати моркву й щодня поливала, примовляючи: «Яка нестерпна спека!». Як наслідок — рослина запізно зацвіла, тобто набрала маси, а зелень забуяла! Коли посадили в полі, де умови несприятливі, то, як не дивно, вродили великі красиві морквини.

Як кожна істота, морква намагається якнайшвидше дати потомство, тому спрямовує всі сили в коренеплід. Найпростіше — викопати канавку, добре зволожити її, посіяти й зрідка прополювати, аби сформувався коренеплід, а не бадилля.

— Як правильно зберігати моркву?

— Якщо маєте погреб, то краще складати морквини рядками та пересипати їх піском або землею. Поясню, чому це обов’язково треба зробити.

Під час зберігання один хворий чи травмований коренеплід може заразити цілі й здорові. Невдовзі з’явиться біла гниль, яка знищить майже всі морквини. Пісок і землю використовують, щоб запобігти поширенню хвороби. Якщо посипати їх на рядки, захворіють морквини лише нижнього шару, тобто тільки там, де була переносниця захворювання.

Можна зберігати коренеплоди, перекладаючи їх шарами тирси й цибулинного лушпиння. Завдяки цьому способу вдасться запобігти розвитку грибка та інших шкідливих бактерій і не допустити проростання морквин.

Один зі способів зберігання моркви на зиму

⌂ Фото: Один зі способів зберігання моркви на зиму

Зберігають моркву навіть на балконі. Однак коли настануть приморозки, варто накрити врожай ковдрою чи килимом. Якщо надворі сильний мороз, бажано покласти коренеплоди в прохолодне місце, наприклад у холодильник чи відділення для зберігання овочів. Але перед тим морквини обгорніть газетою або запакуйте в паперові мішечки.

Очищені та помиті коренеплоди можна скласти в пакети з харчової плівки. Трохи пошкоджені морквини врятуєте, якщо заморозите, заздалегідь подрібнивши їх на тертці чи порізавши на кубики.

Можна заморозити нарізану моркву, аби додавати до страв взимку

⌂ Фото: Можна заморозити нарізану моркву, аби додавати до страв взимку

— Чи можна використовувати гречку як сидерат?

— Так, гречка — найкращий сидерат для овочевих культур. Вона — рекордсменка за швидкістю росту вегетативної маси! Це культура, яка не боїться ні хвороб, ні шкідників, а за умови дотримання агротехніки здолає і бур’яни.

Завдяки тому, що гречка скоростигла і її можна висівати в пізні терміни, вона — відмінна страхова культура для пересівання озимини, що загинула внаслідок весняних приморозків. Таке трапилося в нас із соєю та кукурудзою через зниження температури в травні. Але врятувала гречка. Завдяки їй підвищується врожайність сільськогосподарських рослин і поліпшується якість продукції. Вона підходить для культур, які не дуже потребують азоту, зокрема для овочевих.

Гречка — чудовий медонос, а гречаний мед — один із найкорисніших!

Гречка є відмінним сидератом

⌂ Фото: Гречка є відмінним сидератом

— Поділіться досвідом щодо органічного удобрення коренеплодів.

— По-перше, не підживлюйте буряк свіжим гноєм, бо не зумієте його зберегти. Він гнитиме не те що в сховищі, а навіть на полі. По-друге, можна удобрювати перегноєм, але краще підживлювати попередників буряка.

Відео: Юрій Терновий розповідає про вирощування буряка 

Після картоплі господині зазвичай вирощують буряк. Обидві рослини коренеплідні, тому мають спільні хвороби. Краще вирощувати однорічну культуру. Можна посадити горох чи краще посіяти після томатів, зернових, цибулі, баклажанів, огірків, капусти.

Коли садимо помідор, його обов’язково удобрюємо. Додаємо в лунку гною чи розкидаємо його в рядочок. Решту гною залишаємо для буряків, які добре ростуть у такому ґрунті, як і морква.

— Розкажіть, будь ласка, про найкращий сорт буряків Вашої дослідної станції.

— Сквирська дослідна станція славиться таким салатним сортом буряків, як Делікатесний. Вінегрет із нього дуже смачний. Завдяки балансу цукру й бетаїну Делікатесний має гарний колір і чудові смакові властивості. Також додаємо його до борщу.

Відео: Юрій Терновий розповідає про буряк Делікатесний

Буряк Делікатесний має гладенький коренеплід, масою 300-400 г, округлої форми, темно-червоний, фіолетово-бордовий усередині. На смак соковитий, ніжний, солоденький. Сорт високоврожайний, середньої стиглості, з вегетаційним періодом 110-115 днів. Містить 17,4% сухої речовини, 9,6% цукру.

Купити насіння овочів

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 4/2024

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Що та як сіяти пізно восени у 2024 році (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Що та як сіяти пізно восени у 2024 році (журнал «СонцеСад» 3/2023)
Як підготовити ділянки та правила висівання насіння овочів і зелені пізно восени
Сорти та гібриди овочевих культур: відмінності, переваги, недоліки (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Сорти та гібриди овочевих культур: відмінності, переваги, недоліки (журнал «СонцеСад» 4/2022)
Сьогодні багато наукових вітчизняних установ та закордонних компаній пропонують нам чимало різноманітних сортів, гібридів овочевих культур. Але що вибрати — сорт чи гібрид — для висівання?
Вирощування озимих овочів (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Вирощування озимих овочів (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Озимий метод вирощування овочів та духмяних трав не лише економить час та ресурси, а й дає змогу набагато раніше отримувати урожай з улюблених культур та смакувати ним
Як уникнути розтріскування плодів овочів
Як уникнути розтріскування плодів овочів
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, які заходи допоможуть упоратися з проблемою розтріскування плодів
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Що посієш — те й пожнеш: як правильно підготувати ґрунт і насіння овочів для посадки навесні та восени
Про підготовку ґрунту для висівання насіння різних овочевих культур, про те, як правильно проростити насіння для дружніх сходів, і, зрештою, про те, як за цими сходами (або розсадою) доглядати, розповідає експерт СонцеСаду
Посів овочевих культур: оптимальні умови для проростання насіння
Посів овочевих культур: оптимальні умови для проростання насіння
Насіння більшості рослин не може проростати одразу ж після дозрівання. Якими повинні бути оптимальні умови для проростання насіння, знають експерти «СонцеСаду»
Секрети вирощування овочів: досвід поліського овочівника
Секрети вирощування овочів: досвід поліського овочівника
Про особливості вирощування овочів на Чернігівщині журналісти «СонцеСаду» детально розпитували Ігоря Дугінова (СС.4/2021)
Схованка для овочів
Схованка для овочів
Важливо не лише виростити щедрі запаси овочів, а й успішно їх зберегти до нового врожаю. Як саме? Поради фахівця
Сусідство овочів
Сусідство овочів
Взаємний вплив рослин під час сумісного вирощування

Рекомендовані товари!

Буряк столовий Підзимовий за 3 г

У наявності

Буряк столовий Підзимовий за 3 г (ЕБР-50)

12грн.
Буряк столовий Карілон

У наявності

Буряк столовий Карілон (ЕБР-32)

14грн.
Буряк столовий Тонда ді Кьожжа
NEW!

У наявності

Буряк столовий Тонда ді Кьожжа (ЕБР-37)

18грн.
Буряк столовий Мулатка

У наявності

Буряк столовий Мулатка (ЕБР-33)

10грн.
Морква Червоний велетень

У наявності

Морква Червоний велетень (ЕМР-3)

10грн.