Ще донедавна ревінь, або румбамбар, як ще називають цю рослину, на городах та дачах господині садили заради компотів та пирогів. П’яти-десяти кущиків для таких потреб було цілком досить — згодом він дуже розростається. Нині ця культура в Україні стала нішевою і дедалі частіше фермери виділяють для неї по кілька гектарів. Про особливості вирощування ревеню, його застосування, ціну та ринки збуту розповіла в ексклюзивному інтерв’ю для «СонцеСаду» Вікторія Трасковська, з Волині — представниця господарства «Трасковський ТМ», яке єдине в державі вирощує на продаж розсаду румбамбару.
⌂ Фото: Вікторія Трасковська
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
? Які сорти вирощуєте й де берете насіння?
— Насіння замовляємо зі США, польське не дає таких сходів. Вирощуємо розсаду сортів Лідер і Вікторія. Останній — один із найпопулярніших у всьому світі, перевірений часом. Ранній, холодостійкий та врожайний. Споживають м’ясисті черешки. Спочатку вони насичено-червоного кольору, згодом поступово стають салатно-зеленими. Період від сходів до стиглості — 30-40 днів. Ревінь сорту Лідер збирають через 35-45 днів. Його черешки товсті, соковиті, мають кисло— солодкий смак.
⌂ Фото: «Вирощуємо розсаду сортів Лідер і Вікторія»
? Чим цінний румбамбар?
— Його здавна культивують як городню, лікарську й декоративну рослину. Він загалом є першою рослиною, що навесні потрапляє на наші столи. У черешках є цінні органічні кислоти — яблучна, лимонна, щавлева та саліцилова, цілий комплекс вітамінів, мінеральні солі, клітковина. Донедавна його використовували в салатах, компотах, киселях, варили варення. Останнім часом цей овоч став дуже популярним, бо люди хочуть їсти здорову й корисну їжу. Зокрема, тепер його масово почали використовувати як консервант, відмовляючись від шкідливих харчових добавок Е.
Читайте ще:
? Куди збуваєте розсаду і в чому вирощуєте? Як ваші партнери реалізовують готову продукцію?
— Сіємо її в спеціальних касетах. Покупців не бракує — на Волині торік посадили більше 25 гектарів плантацій з нашої розсади. Зі збутом нема проблем — в області черешки ревеню приймає одне українсько-польське підприємство. Незалежно від того, на якій площі посаджений ревінь — двадцять соток чи п’ять гектарів, скільки продукції не привіз би, приймають. Платили вони, здається, минулого сезону від 8 до 10 гривень за кілограм. Зрештою, деякі фермери возять самі до Польщі.
І в Україні є консервні заводи, що почали закуповувати ревінь як консервант, наприклад, у місті Дніпрі. У Львові є невелика кондитерська фабрика, яка теж придбала в нас торік розсаду. Пояснили, що хочуть посадити й робити з готової продукції начинку для кондитерських виробів. До того ж деякі заготівельники скуповують ревінь для заморожування.
⌂ Фото: Реалізація готової продукції
? Як вирощують ревінь?
— Агротехніка нескладна. Ця рослина не є вибаглива. Ревінь висаджують або на початку червня, що дає змогу зібрати перший урожай восени в рік посадки, або у вересні — тоді врожай збирається з наступного року весною. Схема посадки 1 м х 1 м, тобто 10 000 шт. на гектар, або під свою техніку — наприклад, 80 см х 1,20. Догляд за плантацією полягає у розпушенні ґрунту і прополюванні бур’янів вручну. Перші два роки ревінь потребує крапельного поливання, аби черешки були важчі й більш насичені кислотою. Мульчувати не треба.
? Коли збирають перший урожай?
Того самого року, коли висадили розсаду. Наприклад, насіння сіємо в березні, сходить у травні. Його пересаджують на місце постійного висаджування й у вересні вже збирають перший урожай. Щоправда, він невеликий. Повноцінно родити ревінь починає приблизно третього року. Тоді з гектара можна зібрати 50-60 тонн. Збирання черешків починається у травні й триває протягом 8-10 тижнів у 2-3 етапи, тобто до середини липня — кінця серпня.
? Як збирають черешки ревеню?
— Уручну. Робітникові треба зірвати черешок ревеню, відрізати листок і верхню частину та покласти стебло в ящик, буває, стебла зв’язують у пучки. А ще під час цвітіння слід видаляти квітконосні пагони, адже вони забирають багато поживних речовин у рослини.
⌂ Фото: «Треба зірвати черешок ревеню, відрізати листок і верхню частину»
? Скільки років плодоносить на одному місці?
— 30-40 років. Крім того, ця багаторічна рослина морозостійка, кореневища не вимерзають навіть при 30 градусах морозу, коли сніговий покрив незначний.
? А як щодо хвороб і шкідників? І чим підживлюють ревінь — «хімією» чи біопрепаратами?
— Сорти Лідер та Вікторія — хворобостійкі. З-поміж шкідників ревеню найбільше дошкуляє попелиця. Якщо господарство орієнтується на органічну продукцію, звісно, потрібні відповідні препарати проти шкідників та спеціальні добрива.
? Чи плануєте зі своєї розсади закласти плантацію ревеню?
— Є такий задум. Але для цього заздалегідь, за рік-два перед закладанням треба належно готувати ґрунт. Зокре ма, висівати там сидерати.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Ярина РУДНІК
Рекомендовані товари!
У наявності
Ревінь за 0,5 г (ЕЛП-81)
16грн.
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Гісоп лікарський за 0,1 г (ЕЛП-84)
10грн.
У наявності
Ревінь Лідер за 1 г (ЕЛП-6)
34грн.
У наявності
Розторопша плямиста за 0,3 г (ЕЛП-13)
10грн.
У наявності
Ромашка лікарська за 0,1 г (ЕЛП-30)
10грн.
У наявності
Полин Боже дерево за 0,1 г (ЕЛП-92)
10грн.