Томати на підвіконні: як правильно вирощувати помідори у кімнаті

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.01.2022

 

Взимку свіжі овочі особливо цінуються. В цей час вітамінів не вистачає і організм людини потребує їх компенсації. Помідори, практично впродовж року, можна успішно вирощувати в кімнаті на підвіконні.

Помідори ростуть швидко. Квіткові бутони, залежно від того, який сорт помідорів ви оберете, з’являються вже через 40–50 діб після сходів, а через 20–25 діб починається цвітіння.

 

Важливо знати!

У кімнаті помідори можна вирощувати навіть у два строки. Щоб отримати ранній урожай до 1 травня, насіння висівають в кінці січня або на початку лютого. Другий строк вирощування — осінньо-зимовий, з висівом насіння в першій декаді липня і плодоношенням в кінці листопада на початку грудня.

 

Обираємо правильну температуру та освітлення   

Помідори — рослини теплолюбиві. Оптимальна температура повітря для них +20...+25°С в сонячні дні, +15...+18°С вночі і +20...+25°С на поверхні ґрунту. З початком плодоутворення і наливу плодів температура вночі мусить бути +18...+21°С.

Нижча або вища температура негативно впливає на ріст і розвиток рослин. При холодному повітрі (+10...+12°С) плоди не утворюються, а спека погіршує їх запилення.

Також помідори вимогливі до світла. Горщечки, або дерев’яні ящики мають розміщуватися в добре освітлених місцях кімнати, з вікнами на південну сторону.

Чим яскравіше світло, тим вищою має бути і температура повітря (+20...+25°С вдень). В короткі дні листопада, грудня і січня слід проводити додаткове освітлення рослин 6–10 годин на добу тепличними лампами, або лампами денного світла. Чим інтенсивніше освітлення, тим краще зав’язуються і швидше дозрівають плоди.

 

⌂ Фото: В короткі дні листопада, грудня і січня слід проводити додаткове освітлення рослин 6–10 годин на добу тепличними лампами, або лампами денного світла

 

Особливості поливу помідорів у кімнаті 

У порівнянні з огірками, помідори менш вимогливі до вологи ґрунту і повітря, вони погано переносять нестачу, а ще гірше надлишок вологи. При нестачі вологи, на рослинах обпадають зав’язі і квіти.

Щоб запобігти цьому, помідори слід поливати регулярно, не допускати пересихання ґрунту, особливо в період формування і достигання плодів. У хмарну погоду поливи обмежують. Для формування 1 кг плодів рослини споживають до 120 л води.

Також помідори добре переносять сухе повітря кімнати, тому рослини не обприскують із пульверизатора водою. Як самозапильні рослини вони потребують сухого повітря в кімнаті.

 

Як обрати сорт помідорів для вирощування на підвіконні

Для вирощування в кімнаті найбільш придатні скоростиглі і відносно стійкі до недостатнього освітлення сорти. Непогано підійдуть високо або низькорослі гібриди помідорів.

Найпоширеніші кімнаті сорти: Алпатьева 905А, Апельсиновий, Золота королева (з жовтими плодами), Кімнатний, Малиш, Невський, Перуанський, Полярний. Ці сорти характеризуються високою урожайністю (до 1,5 кг з рослини), коротким вегетаційним періодом і довгим плодоношенням, а також смачними і досить великими плодами.

В невеликому об’ємі ґрунту добре ростуть сорти з невеликим компактним кущем і дружнім достиганням плодів: Білий налив 241, Грибовський А-50, Карлик 1185, Ленінградський скоростиглий 2166, Москвич, Руслан, Талаліхін 186, Скороспелка1165, Українець, Уманський тепличний 285, Етап, Юрмалас.

Добре ростуть в кімнаті і гібриди помідорів, такі як: Ваймон, Віровський скоростиглий, Грезанда, Карлсон, Ласточка, Русич, Стриж.  

 

Як цвітуть помідори на підвіконні

⌂ Фото: Як цвітуть помідори на підвіконні

 

Готуємо тару і ґрунтосуміш для вирощування помідорів у кімнаті 

Краще помідори ростуть на підвіконнях з південної і південно-східної сторони. Вирощувати їх можна в гончарних горщиках, пластмасових відрах, старих каструлях, дерев’яних ящиках. Однак варто пам’ятати, що на дні обов’язково повинен бути отвір для стікання лишньої води. Під кожну посудину підкладають піддон із пластмаси або миску.

РОЗСАДУ САДИМО!!!Перед тим, як посадити розсаду в обрану ємність, на її дно насипають для дренажу шар із подрібненої цегли або грубого піску висотою 3-5 см. Тільки потім її заповнюють поживною сумішшю.

Ґрунтову суміш для помідорів готують із перегною та дернової землі, взятих в рівних співвідношеннях. До цього потрібно додати небагато річкового промитого піску і перепрілої деревної тирси.

На відро ґрунтосуміші добавляють 1–2 стакани деревного попелу з повним мінеральним добривом: 10–20 г сечовини, 40–60 суперфосфату і 10–20 г сульфату калію.

 

Як висівати насіння помідорів на розсаду

За три-чотири доби до посіву ящики або іншу тару з ґрунтосумішшю поливають для ущільнення і просушують. Потім поверхню ґрунту вирівнюють і роблять борозенки через кожні 4–5 см, глибиною 0,5–1,5 см. 

В борозенки розкладають пінцетом, через 2–4 см одне від одного, пророслі насінини, засипають їх сумішшю або перегноєм товщиною не більше 1 см. Ємність накривають поліетиленовою плівкою або склом і розміщують в тепле місце до появи перших поодиноких сходів.

 

Як підготувати насіння помідорів перед посівом

Перед посівом насіння помідорів сортують і калібрують за допомогою 5%-го розчину кухонної солі, а також обробляють 1% розчином марганцевокислого калію (1 г на 0,5 стакана води) протягом 0,5 години і промивають в холодній водопровідній воді. Так здійнюється профілактика проти вірусних хвороб (мозаїка і стрик).

В подальшому ще одну добу насіння витримують в розчині борної кислоти (0,1 г на 0,2 л води) або метиленової синьки в тій же концентрації, що прискорює появу сходів і плодоношення.

Перед посівом насіння помідор пророщують. Для цього їх розміщують в будь-який посуд, на дні якого є паперова серветка або фільтрувальний папір і добре зволожують, потім їх накривають і розміщують в теплому приміщенні. На 3–4 добу насіння проростає і готове до посіву.

 

Помідори на підвіконні

⌂ Фото: Помідори на підвіконні

 

Особливості догляду за розсадою

При появі сходів ящики з сіянцями виставляють на підвіконня ближче до світла. Температуру при цьому підтримують не вище +12...+15°С вдень і + 10°С вночі. Через 5-7 діб після масових сходів температуру підвищують до +20...+25°С вдень і +10...15°С в нічний час. Розсаду щоденно поливають теплою дощовою або сніговою водою. Через 10 діб розсаду поливають розчином попелу (1 столова ложка на 1 л води), а через 7 діб — 1% розчином марганцевокислого калію.  

Щойно з’являються сім’ядольні листки, розсаду підсвічують лампами денного світла, які розміщують на віддалі 20–30 см від рослин. Підсвічують розсаду і в похмурі дні січня–лютого. Через 12–13 діб після сходів в кожному горщечку залишають по одній найбільш розвинутій рослині, решту виривають.

Щоб прискорити плодоношення, рослини на нічний час розміщують між віконними рамами, при цьому внутрішні рами трохи відкривають в кімнату. Це сприяє найбільш ранньому закладанню квіткової китиці і збільшенню кількості квіток на ній.

Щойно на рослинах утвориться один-два справжніх листки, їх пересаджують по одному в торфоперегнійні, плівкові або паперові горщечки діаметром 8-12 см. У сіянця обережно відривають знизу третину корінців і пересаджують на глибину до сім’ядоль. Ґрунт поливають теплою водою і розставляють горщечки з пересадженими рослинами в затінене місце, або затіняють папером від прямих сонячних променів. Температура повітря в цей час підтримується на рівні +20°С.

Після приживання сіянців горщечки переставляють в добре освітлене місце, підтримуючи температуру повітря вдень +20°С, вночі – +10...+12°С. У період догляду за розсадою не допускається зниження температури і підвищення вологості, це може призвести до розвитку хвороби «чорної ніжки». Вологість повітря підтримують на рівні 40–60%.   

Щойно на рослинах утвориться один-два справжніх листки, їх пересаджують по одному в торфоперегнійні, плівкові або паперові горщечки діаметром 8-12 см

⌂ Фото: Щойно на рослинах утвориться один-два справжніх листки, їх пересаджують по одному в торфоперегнійні, плівкові або паперові горщечки діаметром 8-12 см

 

Живлення та полив помідорів на підвіконні

Поливають рослини розсади багато, через кожні 3–7 діб залежно від стану ґрунту в першій половині дня, щоб в нічний час не було високої вологості. Температура води для поливу мусить бути на 1–2°С вище температури повітря (вода з хлором потребує відстоювання).

Через 10–12 діб розсаду підживлюють, краще коров’яком, який розводять у 8 частинах води, або пташиним послідом, розведеним в 12 раз. Склянку розчину розподіляють на 4 горщечки.

Другий раз підживлення проводять через 8–10 діб добривами такої ж концентрації, але склянку розчину розподіляють на два горщечки. Третій раз розсаду підживлюють за 5–6 діб до висаджування її на постійну «грядку».

Для запобігання розвитку фітофторозу розсаду обприскують 1% розчином бордоської рідини. Плоди збирають по мірі їх дозрівання.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

 

Розповів ексклюзив для СонцеСад Букшій В.Д., кандидат сільськогосподарських наук, доцент та Федорчук Н.В., кандидат економічних наук 

 

Порада від «СонцеСаду»: гарні та погані дні для висівання помідорів в 2024 році за місячним календарем

Крім порад експерта варто звіритися з місячним календарем, аби дізнатися про найкращий час для того, щоб посадити помідори у 2024 році. Астрологи запевняють, що найкращі та найгірші дні цьогоріч такі: 

Місяць Варто висівати   Не варто висівати  
Січень 14, 15, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 11, 12, 13, 16, 17, 25, 27, 28
Лютий 1, 2, 3, 21, 24, 25, 26, 28 5, 6, 7, 10, 19, 20, 24, 27
Березень 1, 2, 3, 6, 24, 25, 26, 27, 29, 30 7, 10, 21, 25, 28

 

Більше про вирощування помідорів та інших овочевих культур читайте у книжці: «АГРОЕКОНОМІЧНІ ПОРАДИ ОВОЧІВНИКАМ». Автори: Букшій В.Д. та Федорчук Н.В. 

 

Купити насіння помідорів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли сіяти помідори на розсаду у теплицях в 2024 році
Найкращий час для того, щоб посадки помідори у 2024 році допоможе визначити всім відомий місячний календар. Щодо нюансів вирощування, найкраще слухати експертів
Цікаві факти про помідори та огірки
Ви впевнені, що знаєте все про помідори та огірки?
Мої помідори не бояться фітофтори
Досвід читачів у боротьбі з фітофторою на томатах
Кімнатні помідори
Особливості вирощування кімнатних помідорів на підвіконні.
Вирощування помідорів у теплицях
Поради по вирощуванню томатів у теплиці
Помідори з розсади чи напряму в ґрунт
Томат вирощують розсадним та безрозсадним способами. Вибір способу — за вами!

Рекомендовані товари!