Мої помідори не бояться фітофтори

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
27.05.2021

  У Галини Прус із села Смолигова на Волині день розписаний по хвилинах. Довгий час жінка очолювала місцеву громаду. Нині її обрали головою Смолигівської ОТГ, до складу якої входить шість сіл. Тому й клопотів жінка має багато. Однак, попри зайнятість, Галина Прус знаходить час для улюбленого захоплення. Ось уже дев’ятий рік поспіль вирощує у своїй теплиці томати. І до пізньої осені, коли у більшості господарів помідорні кущі вже посохли, вона і далі частує рідних та гостей свіжими плодами. Після напруженого робочого дня жінка спершу заходить у теплицю, аби пересвідчитися, що там усе гаразд. І аж тоді йде до будинку.

Як називається цей сорт ваших пізньостиглих помідорів?

– П’ять років тому в спеціалізованому магазині в Луцьку мені порадили придбати насіння голландського гібрида Президент. Перед тим я перепробувала чимало сортів, тому й вирішила взяти задля експерименту. І вже з першого сезону ці помідори не просто виправдали – перевершили мої сподівання. Тому вони надовго оселилися в моїй теплиці.

⌂ Томат Президент

Ці гібриди не лише мають відмінні смакові властивості. Вони крупноплідні: вага одного томата може досягати до 300 грамів, на кущі їх зав’язується багато, плодоносять довго. І колір мають гарний: коли достиглі, то оранжево-червоні. Самі плоди щільні, пружні й соковиті. Зберігаються довго. Щоправда, аби отримати добрий урожай, треба докласти чимало праці. Президент – гібрид високорослий, виростає до трьох метрів. Тому кожен помідорний кущ треба постійно формувати, вчасно обламувати його пасинки і підв’язувати. Інакше вони можуть впертися в стелю.

– Коли їх висіваєте?

– Дуже рано – ще в середині січня. Для висівання використовую торф’яні пігулки, які добре утримують воду і дають можливість кореневій системі молодих сходів дихати. У живильній суміші торф’яних пігулок насіння проростає швидко. Щоб розсада не переростала, виношу її на холод. Наприкінці березня, коли сонце добре прогріє ґрунт, загартовані молоді рослини висаджую в теплицю. Коли весна затяжна і стрімкого потепління не очікується, тоді цей процес відтерміновую на тиждень-другий. А після висаджування, якщо виникає загроза заморозків, на ніч теплицю треба прогріти.

– А чим підживлюєте?

– «Хімію» в ґрунт я не вношу – лише органічні добрива. Беру курячий послід і заливаю його водою. Він має настоюватися не менше двох тижнів. Тоді два літри настою треба розчинити в десяти літрах води й підлити помідори під кожен кущ. Аби отримати рясний урожай, томати так треба підживлювати не менше ніж п’ять разів на сезон. А для постійного забезпечення вологою рослин у теплиці чоловік підвів туди крапельне поливання.

⌂ Фітофтора на томатах

– Як боретеся із фітофторою?

– Мої томати її не бояться. Я перемогла фітофтору кілька років тому. Спочатку пробувала боротися «хімією». Але вони ще більше заражалися. Потім зробила настоянку з часнику і покропила нею кущі помідорів. Використала не лише зубці, але й бадилля та стрілки. Наступного разу кропила лише землю, бо фітофтора там могла залишитися. Можна, замість часнику, робити настоянку з цибулі. А землю під кущами посипати червоним меленим перцем. Допомогло! За кілька років ми про фітофтору й зовсім забули. Навіть для профілактики теплицю не обробляли.

⌂ Обробка томатів від фітофтори по листу

– Який урожай зібрали цього року?

– З 80 кущів помідорів назбирали близько 30 відер стиглих екологічно чистих плодів. Я їх нав’ялила і наквасила, а ще наварила соку та кетчупу. Вистачить для родини на всю зиму. Скільки на кущах ще є зелених, й не рахувала. Як і кількість, яку роздала знайомим та друзям.

Відео: Хвороби ТОМАТІВ, ОГІРКІВ

Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»

 

Розмовляла Людмила ПРИЙМАЧУК

Купити насіння томатів тут

купити засоби захисту тут

LinkedIn
WhatsApp
Telegram