⌂ Зеновій Сич, професор кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського аграрного національного університету, селекціонер
Уявляєте, ще сто років тому люди боялися їсти помідори, бо вважали їх отруйними! Раніше не вміли перевозити свіжі томати, такі ніжні вони були! Завдяки селекціонерам в овочівництві маємо прогрес. Нині у світових колекціях налічується понад 10 тисяч сортів та гібридів. Про деякі з них розповів Зеновій Сич, професор кафедри генетики, селекції і насінництва Білоцерківського аграрного національного університету, селекціонер.
Зеновій Деонизович за покликом серця дослідник, тому не може просто створювати нові сорти чи вирощувати овочеві культури, зосередивши увагу тільки на певному колі рослин. Науковець, успішний у царині селекції кавунів та інших овочів, постійно експериментує з різними овочевими, фруктовими, лікарськими видами рослин, особливо завзято — з тими, які можна виростити на городі. У його арсеналі — сотні розроблених технологій, на своїй сторінці в соцмережах він дає поради щодо вирощування найрізноманітніших поширених та екзотичних рослин, а інформацію бере навіть не з книг чи підручників. Професійну літературу Зеновій Сич, думаємо, знає напам’ять. Але доповнює здобуті знання емпіричним способом на власній городній (радше — дослідній) ділянці, на якій упродовж десятків років вирощує сотні сортів та гібридів. А хіба можна не вивчати природу, що годує, тим паче, вона готує нам море сюрпризів, постійно змінюється, а ми — разом із нею, як зауважує Зеновій Сич! Тому теми органічного землеробства, зміни клімату, районування сортів дуже цікавлять науковця, адже життя не стоїть на місці.
Учений на городі вже випробував від 150 до 200 сортів помідорів. Тільки цьогоріч вирощував 30.
⌂ Запорука щедрого врожаю помідорів — якісна розсада
— Зазвичай запорука щедрого врожаю високорослих та деяких низькорослих помідорів — якісна розсада, — наголошує Зеновій Сич. — Так можна отримати продукцію раніше й мати вищу врожайність із гектара. Є багато сортів, які можна сіяти й у відкритий ґрунт.
За його словами, помідори нині найрізноманітніші: від карликових, декоративних, які ростуть на підвіконні, до великих гігантів.
Науковець додає, що в теплицях виростають рослини помідора, стебла яких сягають навіть дев’яти метрів. Їх доводиться нахиляти донизу. Багата палітра й різноманітне забарвлення у плодів. Помідори бувають білі, жовті, оранжеві, червоні, рожеві, чорні, фіолетові. Розмір і форма найдивовижніші: від вишні до гігантів. Наприклад, у Книгу рекордів Гіннеса занесено плід помідора масою 3,5 кг.
— Всім відомі невеличкі чері. Приємно здивують жовті помідори, — каже селекціонер. — Вони мають попит серед споживачів. Перевагу віддають їм насамперед ті, у яких проявляється алергія саме до червоних овочів і фруктів, зокрема й помідорів. Натомість споживати жовті та білі вони можуть без обмежень.
Селекціонер нагадує, що деякі сорти можна довго зберігати, а деякі одразу з’їсти на полі, бо швидко псуються. Їх нікуди не довезете — придатні тільки для домашнього споживання та виготовлення томатного соку. А деякі сорти й гібриди можуть зберігатися від трьох до п’яти місяців.
— Сорти помідора мають декілька напрямів використання, — зауважує науковець. — Для споживання свіжими найкращі дуже смачні салатні великоплідні томати різного забарвлення. Їх дуже багато. З-поміж них я відзначу такі сорти, як Волове серце, Рожевий велетень, Червоний велетень, Грейпфрут, Айва, Любимий, Райська насолода, Хурма... Ще з радянських часів серед селекціонерів і городників досить популярний сорт Волгоградський 5/95. Рослина виростає красива. Помідори салатні, пізні та дуже смачні.
⌂ Сорт Волгоградський
Для переробки треба вибирати сорти залежно від того, який продукт плануєте отримати.
Чудові сорти створив Інститут зрошеного землеробства (Херсонська область). У зоні Степу (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Дніпропетровська, Запорізька, Донецька, Луганська області, південні частини Кіровоградської і Харківської областей та рівнинна частина окупованого Криму) їх легко вирощувати як розсадою, так і сівбою у ґрунт. Це такі сорти, як Інгулецький, Сармат, Кімерієць. Вони захоплюють, бо в тяжких і посушливих умовах Лісостепу та Степу можуть забезпечувати високу врожайність без поливу — 30–40 і навіть до 50 тонн із гектара. Однак є й особливі сорти. Наприклад, найкращі для в’ялення: Сан Марцано (італійський стандарт для цього напряму), Ріо Гранде, Золотий потік (жовтоплідний, української селекції), Лагідний.
⌂ Для приготування в’ялених помідорів найкраще використовувати «сливку»
Для засолювання є багато сортів. Але вони мають бути у фазі бурої стиглості й не перестиглі! Для консервування здебільшого беруть сорти сливоподібні, серед яких виділяється старовинний сорт Де Барао (під такою назвою є ціла серія сортів різного забарвлення). Високі результати продемонстрували всі сорти Інституту зрошуваного землеробства (Херсон), а також Лагідний, Ріо Гранде, Ляна та чимало сучасних гібридів для комбайнового збирання.
Із-поміж безмежжя смаків та кольорів цієї смачної і корисної овочевої культури важливо підібрати ті, які найбільше смакують вашій родині, пристосовані для вирощування в регіоні, де проживаєте. Обирайте, вирощуйте і вживайте на здоров’я! Інакше й бути не може, адже помідор — важливий елемент здорового харчування у будь-яку пору року!
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Санька (ЕТМ-2)
9грн.
У наявності
Томат Цар колокол за 0,1 г (ЕТМ-42)
9грн.
У наявності
Томат Ведмежа лапа за 0,1 г (ЕТМ-24)
10грн.
У наявності
Томат Мобіл за 0,5 г (ЕТМ-240)
9грн.
У наявності
Томат Ельдорадо рожевий за 0,1 г (ЕТМ-132)
9грн.