«СонцеСад» підготував поради щодо вирощування розсади, поливу, підживлення та зберігання томатів.
Перед посівом насіння томатів на розсаду ґрунт треба злегка зволожити і ущільнити. Насіння занурюють завглибшки півтора-два сантиметри. До появи перших паростків не поливають. Після їхнього дружного «народження» посадкові ємності переносять на десять днів у прохолодне місце Під час загартування розсаду також не слід щедро поливати (близько +15°С).
Чи знаєте ви, що помідори можна висівати під зиму? Вони будуть міцні, не хворітимуть, та й клопотів матимете менше.
Наприкінці осені висіваємо насіння (за схемою безрозсадного вирощування), потім вкриваємо агроволокном, навесні замінюємо його поліетиленом на дугах (доки мине загроза заморозків). Далі доглядаємо рослини як зазвичай, але врожай отримаємо набагато раніше.
Фото: Навесні замінюємо агроволокно поліетиленом на дугах
Деякі городники допускають помилку, намагаються якомога швидше виростити розсаду. Тоді краще висійте її раніше, але не поміщайте у приміщення з високою температурою «для стимуляції» росту, інакше розсада перетвориться на слабкі й тонкі «нитки» — помідори схильні до «витягування», особливо вночі.
Фото: Розсада томатів як нитки
Тому час від часу виставляйте розсаду в прохолодне місце, де температура вночі не перевищує плюс 13-14°С, а вдень — плюс 17-20°С.
Якщо на вулиці ще холодно, а розсада помідорів переростає, поливайте її менше ніж зазвичай, але не так, аби рослини зав 'яли. Якщо й це не допомогло, доведеться висаджувати «переростки» лежачи, інакше вони скинуть перший цвіт і гірше ростимуть.
Перед тим обірвіть нижні листки й покладіть оголені стебла в ямки 10-15 см, засипте і залийте водою (0,5-2 л), зверху присипте сухою землею. Вже через два-три дні стебла почнуть підніматися, а нижня частина рослини міцно вкорениться.
Фото: Висаджувати «переростки» краще лежачи
Меліса лимонна, чорнобривці, м'ята, огіркова трава, шавлія, чабер, кропива підвищують хворобостійкість томатів, навіть поліпшують смак плодів та подовжують термін їх зберігання.
Корисне томатам і сусідство із селерою, редискою, салатом, морквою, буряками, часником, капустою, шпинатом, петрушкою, кущовою квасолею. Словом, томат — напрочуд дружелюбний сусід. Та з огірком він не дружить: ні на городі, ні в салаті (вчені стверджують, що ці продукти заважають один одному в процесі їх перетравлення організмом).
Фото: Пряні трави біля томатів підвищують їх хворобостійкість
Підв’язувати помідори до кілочків краще одразу після того, як висаджена розсада добре вкорениться і почне рости, а при безрозсадному способі - коли у сіянців з’явиться близько шести листочків.
Кілки треба забивати в землю з північного боку на відстані 10 см від стебла. Висоту кілочка зазвичай підбирають залежно від висоти сорту (від одного до півтора метра). Втім деякі сорти можна підв’язувати до дроту, горизонтально натягненого між рядами (шпалери), нахиляючи рослини з сусідніх рядів попарно одна до одної. Це стосується не тільки високих, а й середньорослих сортів.
Поливати помідори краще по борознах і водою, яка не містить надмірної кількості солей. Але найважливіше — правильний режим: рідко, але рясно і регулярно.
Не робіть різких «перепадів» у графіку: то густо, то пусто, інакше помідори почнуть розтріскуватися (до речі, як і за надмірного поливання). А ще астрологи радять орієнтуватися на дні водяних знаків Зодіаку (Рак, Скорпіон, Риба), коли земля й рослини краще вбирають воду. Можете перевірити.
Деякі городники активно видаляють листки на помідорах, інші, навпаки, вважають це варварством. І помиляються!
Великі нижні листки випаровують багато вологи і забирають багато поживних речовин із плодів, заважають «провітрюванню» насаджень і сприяють розвитку фітофторозу. Та «скубати» листки треба з розумом: лише до першої плодоносної гілки (потім до другої китиці й далі за такою ж схемою), але не всі одразу — по 4 шт. за один раз. І намагайтеся якомога менше пошкоджувати шкірку рослини.
Фото: Пасинкування томатів сприяє кращому врожаю
Для сприятливого формування пилку в квітках томатів необхідна температура повітря до 20-25°С. Якщо температура перевищує 32-35°С, пилок стає стерильним. Цей процес посилює висока вологість повітря.
Не сприяють заплідненню томатів і холодні ночі. Якщо на рослинах утворюється мало плодів — вдайтеся до штучного запилення. Його проводять шляхом легкого струшування гілочок рослини або кілочків, до яких прив’язані стовбури. Достатньо це робити раз на три-чотири дні.
Підживлювати помідори треба хоча б тричі за сезон, а ще краще - робити це постійно, щодва тижні. Добрива можна використовувати різні, головне, щоб азоту в них було менше, ніж фосфору з калієм, наприклад: 15 г аміачної селітри, 55-60 г суперфосфату і 35-40 г хлористого калію на десять літрів води.
Однак і від розчину пташиного посліду томати також не відмовляться.
З-поміж мікродобрив помідори потребують магнію і бору: магнію — постійно, а бору тоді, коли вони зацвітуть, бо за його дефіциту можуть обсипатися квітки і зав 'язь. Для підживлення візьміть грам борної кислоти на літр води й обприскайте зелень у другій половині дня.
Часто верхівкову гниль помідорів плутають із фітофторозом. Якщо зелен/ плоди, які щойно утворилися, почали покриватися чорними плямами, а на кущі нема жодних ознак хвороби, то це верхівкова гниль. Натомість фітофтороз вражає не тільки плоди, а й стебла з листям.
Фото: Вершинна гниль помідорів
Щоб не допустити верхівкової гнилі, перед висадженням землю треба обробити, наприклад, кальцієвою селітрою. А можна розкидати по ділянці деревного попелу й перекопати ґрунт. Чи насипати його безпосередньо в лунку, куди висаджують кущі помідорів.
Фото: Фітофтора томатів
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Часто листя помідорів скручується через те, що забагато дали їм органічних чи азотних добрив. Або ж надмірно поливали. Якщо спочатку скручуються нижні листки, а потім - верхні, це може бути наслідком неправильного пасинкування томатів. Якщо ж такого не допускали, а на вулиці неймовірна спека — винна вона! Якщо листки скручуються в теплицях — негайно провітрюйте приміщення і притініть її сонячний бік.
Фото: Чому листя помідорів скручується?
Листя, стебла, пасинки помідорів знадобляться вам для лікування городу.
З них можна приготувати відвар — подрібнити, насипати у посуд, залити водою і кип'ятити протягом 30 хв. Потім розводять 2 л відвару в 10 л води, додають 40 г господарського мила (як «прилипач») і обприскують культури, якщо їх вражає гусінь різних плодо- та листкожерок. Якщо хочете запастися такою сировиною — бадилля помідорів висушіть і зберігайте до наступного року.
Найбільша проблема для любителів томатів у тому, що сезон швидко закінчується. Але його можна продовжити. Якщо зелені плоди викласти у ящики двома-трьома шарами, пересипавши торфом, мохом або несмолистою тирсою, вони зберігатимуться (за температури плюс 10-11° С та вологості повітря 80-85%) 70-100 днів.
Ще краще залишити їх на кущах — у ящиках чи поліетиленових мішках із ґрунтом на веранді або балконі, поливаючи кожні 7-10 днів. А можна просто підвісити кущі догори корінцями.
⌂ Фото: Можна підвісити кущі томатів догори корінцями
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Де Барао оранжевий за 0,1 г (ЕТМ-187)
9грн.
У наявності
Томат Король ранніх за 0,1 г (ЕТМ-407)
9грн.
У наявності
Томат Лікувальний за 0,1 г (ЕТМ-411)
9грн.
У наявності
Томат Малиновий мішка за 0,1 г (ЕТМ-102)
9грн.
У наявності
Томат Жираф за 0,1 г (ЕТМ-33)
9грн.