Томат вирощують розсадним та безрозсадним способами. При розсадному способі підготовку ґрунту розпочинають безпосередньо після збору врожаю попередника. Через 10–12 днів проводять перекопування ділянки на глибину 20–22 см.
Для того щоб виростити розсаду, землю необхідно заготовити заздалегідь, ще з осені. Ґрунт для вирощування краще взяти більш легкий і не надто родючий, якщо ж занадто бідний, розбавить з перегноєм і невеликою кількістю золи. Якщо ви берете ґрунт з грядок, категорично не можна використовувати ту, що була під томатами або картоплею.
Вибір ґрунту — за томатами
Найкращими типами ґрунтів для вирощування томата є супіщані та деякі суглинки які добре прогріваються, багаті на перегній. Кращими попередниками для томата є огірок, капуста, коренеплоди, багаторічні трави, не рекомендується розміщувати томати після картоплі, баклажана, оскільки вони уражуються однаковими хворобами і шкідниками.
Сієте на розсаду?
Тоді краще використовувати сухе насіння, але якщо звикли пророщувати — на здоров’я.
Глибина закладання насіння 0,5-1 см, відстань між насінинами 1-2 см.
Після посіву і до проростання насіння потрібно підтримувати температуру на рівні + 23-25 оС. Щойно з’явилися сходи, температуру поступово знижують до + 14-18 оС.
У фазі двох справжніх листочків сіянці готові до пікіровки в горщечки. Після пікіровки рослини потрібно витримати пару днів при температурі +9-11оС, а потім температуру підвищують до 14-18оС.
Хороші результати дає також вирощування розсади в касетах без пікіровки.
Через те, що розсада тягнеться до світла, її необхідно періодично повертати на 180 градусів. Коли до висадки розсади залишається 10-12 днів, необхідно обмежити полив і привчати рослини до прямих променів. Якщо погодні умови дозволяють, то можна помістити розсаду в теплиці на ніч, а вдень виносити на вулицю.
Розсаду потрібно загартовувати, щоб паростки змогли легше пристосуватися до умов відкритого ґрунту. Загартування розсади потрібно починати за 10-15 днів до висадження в ґрунт, для цього температуру поступово знижують до + 6-10 оС, а за 2-3 дні до висадження доводять до зовнішньої температури.
Ґрунт до або після висадки добре зволожують. Через 3-4 дні підсаджують рослини замість тих, що не прижилися. На момент висадки у відкритий ґрунт, томати повинні бути здоровими та мати 7-9 листочків. Висаджувати розсаду у відкритий ґрунт бажано в похмуру погоду і краще ближче до вечора.
Висаджувати розсаду потрібно в добре розпушений ґрунт на відстані 40–50 см між стеблами. Ямки викопують глибші за корінь на 10 см. При посадці стебло кладуть під кутом, на кілька сантиметрів присипають землею трохи вище кореневої шийки, щоб швидко відростали нові корінці.
Більше тепла, менше вологи
Помідори — теплолюбна культура, найбільш сприятлива температура для росту та розвитку для томатів + 22-25 оС. Зниження температури призводить до затримки їхнього цвітіння, а при + 10 оС гальмується і ріст самих рослин. Однак порівняно з іншими культурами томат менш вимогливий до вологи, оскільки він розвиває потужну стрижневу систему.
Найбільше вологи томат потребує у період масового формування плодів. Зауважте, що при розсадному способі вирощування томатів основна маса кореневої системи розміщується на глибину до 30 см (за оптимальної вологості ґрунту) і рідко досягає 50 см, а от корені безрозсадного томата «занурюються» набагато глибше — до 60 см.
Секрети поливання
При поливі томатів необхідно направляти струмінь до середини міжряддя. Не допускається розмив ґрунту і оголення коренів, вода не повинна потрапляти на плоди і листя. Полив проводиться в першій половині дня.
Температура води повинна бути на нижче 20-25 оС в теплу погоду, і підігріта до 25-30 оС в холодну. При хорошому зволоженні ґрунту томати можуть пережити температуру 32-35 оС. Підживлення проводять раз в 10 діб. Перший раз підкормка томатів проводиться розчином коров’яку (1х10) або курячого посліду (1х20). Повторні підкормки мінеральними добривами (нітрофоска 60гр + вода 10л). Кількість: до цвітіння по 1 л кожного куща, після цвітіння по 2-5 л.
Важливо! Щоб виростити великий і здоровий томат, необхідно проводити підгортання і мульчування. Підгортання уможливлює зміцнення і збільшення кореневої системи куща, збільшує потрапляння мінералів з ґрунту на рослину. Мульчування ж направлено на довге збереження води в землі.
Розпушуємо й підживлюємо
Упродовж вегетації проводять міжрядні обробки для боротьби із бур’янами і розпушування ґрунту, за наявності гряд їх поправляють. Такі обробки допомагають забезпечити доступ повітря до кореневої системи рослин, поліпшують структуру ґрунту.
Одночасно з розпушуванням у разі потреби проводять підживлювання мінеральними добривами в прикореневий шар. У початковий період вегетації для накопичення вегетативної маси рослини відчувають особливу потребу в азотних добривах. У період зав’язування та дозрівання плодів зростає потреба в калійних добривах. Такі підживлення допомагають уникнути осипання зав’язі й одержувати більш високі врожаї.
У шеренгу й на ярмарок!
Для правильного формування куща проводять пасинкування, щоб з часом не виникло проблем з перевантаженням і кількістю врожаю. Пасинки слід прибирати коли вони досягають довжини в середньому 4 см і більше.
Ще один важливий захід, щоб уберегти кущ від пошкоджень -підв’язування, яке потрібно й для гарного росту і розвитку плодів. Оскільки у вертикальному положенні на томати потрапляє більше світла. Для підв’язування використовуються різноманітні опори, сітки або шпалери. Сітку застосовують для більш низьких кущів. Ділянки слід тримати в чистому вигляді, проводити прополки з одночасним рихленням.
Помідори на продаж зазвичай вирощують однорядним способом (наприклад,140-40 см). Проте можливі й дворядні схеми (наприклад, 170 + 40-40см). Якщо посадите густіше, не очікуйте підвищення врожайності, навпаки отримаєте менші плоди, а на додачу рослини ще й хворітимуть!
Рекомендовані сорти і гібриди для розсадного способу:
Зінуля-2 — скоростиглий, низькорослий сорт, висота 50-60 см, плоди масою 200-250 грам, рожево-перламутрового кольору;
Фініш — пізньостиглий 130 днів від посадки розсади, висота до 70 см. Маса плода 70-80 грам;
Ольга F1 — ранній, дозріває через 75-78 днів від висадки розсади. Плід округлої форми, вага 170-180 грам.
Важливо! Висадку розсади у відкритий ґрунт починають з ранніх сортів, таких як Астерікс F1, Фортікс F1, Річі F1 і закінчують пізніми.
Без розсади обійдемось!
Перш ніж сіяти насіння томатів у відкритий ґрунт при безрозсадному способі потрібно підготувати грядку. Удобрювати ділянку свіжим гноєм не рекомендується, краще скористатися перегноєм і попелом.
Перед посівом насіння землю потрібно залити добре підігрітою водою, а краще гарячим розчином перманганату калію.
Над грядкою по всій довжині дуги встановлюються і готується поліетиленова плівка і будь-який доступний матеріал для укривання сіянців від можливих заморозків. Також потрібно заготовити скляні банки або пластикові пляшки, розрізані навпіл, якими в майбутньому будуть накриватися молоді паростки томату.
Оскільки для безрозсадного способу посіву томатів використовуються детермінантні(ранні) сорти, які не бояться компактної посадки в безпосередній близькості кущів один до іншого, то лунки можна розміщувати в шаховому порядку на відстані 30 сантиметрів. Головне — в майбутньому створити якісне провітрювання, видаливши зайве листя і пасинки.
У кожну лунку по колу кладуть не більше 5 насінин, їх засипають шаром землі завтовшки 1,5 см і поливаються теплою водою. Після цього над лункою з посівним матеріалом встановлюється скляна банка або обрізна пластикова пляшка. Зверху все накривається підготовленим матеріалом, а поверх облаштованих дуг натягується поліетиленова плівка, яка притискається до ґрунту з усіх боків.
До появи перших сходів грядки краще не чіпати. Після того як насіння томатів проросте, розкривати сіянці потрібно залежно від погодних умов — якщо на вулиці тепло і сонячно, їх розкривають повністю, якщо похмуро і прохолодно, сіянці томатів краще не турбувати.
Після проростання 90 % насіння в лунці залишають один, максимум два кращих кущі, а інші або пересаджують, або просто виривають.
Поливати «безрозсадні» томати необхідно менше ніж зазвичай. Це обумовлено тим, що вони не піддаються пікіровці та пересадці, тому коренева система не тривожиться. Центральна частина кореня максимально проростає вглиб, а бічні відростки більше розвиваються. Тому рослини самі в змозі забезпечувати себе необхідною кількістю вологи і поливати їх необхідно тільки у разі тривалої посухи.
Після того як саджанці зміцніють і у них з’являються 2 і більше повноцінних листки, в лунці залишається один пагін, а другий зрізується (висмикувати не рекомендується). Одразу після цього потрібно провести підживлення рослин (на 1 літр води і 1,5 г нітрату амонію). В одну лунку виливають не більше 0,5 літра поживного розчину.
Друге підживлення проводять після появи першої зав’язі. Зазвичай використовуються суперфосфати (20 г) і хлористий калій(10 г). Добрива засипають у заздалегідь пророблені борозенки завглибшки до 7 см, на відстані 15-20 см від центрального кореня і присипають землею (грунт при цьому не повинен бути сухим). Однак набагато корисніше підживлення коров’яком, розведеним з водою в пропорції 1:10.
Пасинкувати «безрозсадні» томати також потрібно, щоб залишилося потужне центральне стебло. Нижні листки видаляють, тоді швидко розвиваються верхні плодоносні кисті.
Переваги безрозсадного способу
Не потрібно вирощувати розсаду, займаючи підвіконня в будинку або витрачати гроші на придбання саджанців на ринку.
Томати одразу виростають міцними і загартованими і дарують врожай до глибокої осені.
Коренева система помідорів не травмується під час пересадки, тому є потужною.
Посівний матеріал, зібраний з таких кущів, надзвичайно якісний.
Томати, вирощені безрозсадним способом, менше хворіють, а плоди набагато смачніші.
Важливо! Безрозсадне вирощування томатів значно збільшує період збору врожаю — він триває з вересня до середини жовтня. Для безпосереднього вживання в їжу збирають повністю достиглі плоди, але дуже часто для збільшення врожаю знімають бурі і навіть «молочні» помідори, які в подальшому дозрівають.
При цьому важливо пам’ятати, що під час дозрівання чи тривалого зберігання томатів стиглі плоди виділяють етилен, який провокує дозрівання сусідніх плодів. Крім цього потрібно зберігати томати різного ступеня зрілості при різних температурах. Для зрілих плодів оптимальний температурний режим становить до + 2 °C, бурі дозрівають при + 5-6 °C, а молочні і зелені томати зберігають при + 10-12 °С.
Розповідає Василь Бондарчук, представник компанії «Бадваси»
Найбільш придатні для безрозсадного способу вирощування сорти:
Видимо не видимо — суперранній, для відкритого ґрунту. Плід масою 150-200 грам яскраво-червоного кольору;
Ред Черрі — суперранній, 80-85днів до дозрівання плодів, сорт для відкритого ґрунту, маса 20-25 грам, універсального призначення. На одній рослині формується до 30-50 шт. плодів;
Маруся — середньостиглий, маса плода 80-110 грам, червоні, не розтріскуються, не обпадають до збору.
Також відомі сорти Малиновий звін, Божественний, гібрид Тарасенко Ювілейний і та ін.
Єва Тернова.
Купити насіння помідорів можна тут.
Читати ще:
У передчутті нових овочевих перемог
Суперсолодка кукурудза — скуштуєте раз і захочете їсти щодня!