Кабачок. Огірок з Мексики

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.06.2021

  Кабачки потрапили до Європи з Мексики. Спочатку європейці вирощували таку диковинку в оранжереях для краси, але згодом знайшовся сміливець, який скуштував ці плоди й зумів приготувати з них смачні страви. Відтоді яких тільки рецептів не навигадували з кабачків: салати, гарячі страви, запіканки, млинці, заготовки на зиму. Ці страви смачні й корисні та стали чи не основним компонентом сучасного дієтичного харчування - рекомендовані і старому, і малому, і здоровому, і хворому. Кабачки малокалорійні, чудово засвоюються і містять чи не весь спектр мінеральних речовин. Крім того, цю культуру легко вирощувати (як у відкритому, так і в закритому ґрунті) - високі врожаї кабачків збирають в усіх районах України. Це досить скоростигла культура — зазвичай перші кабачки можна споживати вже за півтора-два місяці після посіву, а враховуючи наявність ранніх, середньостиглих та пізніх сортів, можете ласувати цими овочами від липня до вересня.

3олота середина

 Для пана Кабачка найкраще підійде сонячне, захищене від вітру місце та ще й таке, де він ноги не намочить (з низьким заляганням ґрунтових вод). Хоча кабачок більш посухо- стійкий, ніж його найближчі родичі, однак дефіцит вологи під час формування зав'язі та достигання плодів призводить до зниження цукристості плодів. Водночас рослинам шкідлива і надмірно зволожена земля - за таких умов починають загнивати кінчики зав'язі й достиглих плодів.

Раннім пташкам холодно

Якщо хочете отримати врожай якомога раніше - можете висівати насіння не у відкритий ґрунт, а виростити розсаду на підвіконні. Найкраще це робити в горщечках діаметром 10-12 см. У відкритий ґрунт розсаду висаджують у віці не більше ніж 20-25 діб (заздалегідь загартувавши) за схемою 90х90 см або 140х70 см із розрахунку 1-2 рослини в ямку. Однак зауважте, такі плоди не будуть довго зберігатися, Їх треба спожити одразу після збирання з грядки (або законсервувати, або ж заморозити). Більш стійкими до зберігання будуть плоди, якщо висіяти насіння у відкритий ґрунт. Це слід робити, коли він прогріється до температури плюс 12-13°С на глибині 8-10 см, оскільки кабачок боїться навіть найменших заморозків. За температури повітря плюс 18-20°С сходи культури з'являються через 8-10 діб, а при плюс 1 О°С -лише через 25-30 діб. Аби рослини були ще стійкішими до весняних «сюрпризів», загартуйте насіння кабачків, поклавши його на півдоби у нижній ящик холодильника, потім стільки ж тримайте за кімнатної температури і вже після цього висівайте.

Краще переселення, ніж затінення

Ділянку для кабачків краще підготувати з осені - перекопати, щедро додавши компосту та 50-60 г суперфосфату на 1 м2. Найкраще кабачки ростимуть на ґрунтах із нейтральною або слабо лужною реакцією ґрунтового розчину. Кущові кабачки висаджують за схемою 70х70 або 100х70 см, а довгоплетисті - 1 1 0х70 або 1 40х70 см. Ямки копають так, щоб насіння опинилося на глибині 5-7 см (на легких ґрунтах), 3-5 см - на важких. У кожну ямку додайте по 1 ст. л. деревного попелу та перегною (заздалегідь змішайте їх із ґрунтом) і вкиньте по 2-3 насінини. Посадкові лунки ущільнюють. Коли сходи проростуть-залиште лише одну рослину в лунці, решту пересадіть (вони добре проживуться). Принаймні кабачки переживуть «переселення» краще, ніж затінення, адже вони найбільше люблять простір і світло. Це так звана культура короткого дня, продуктивність якої залежить, зокрема, й від інтенсивного освітлення. Тому не допускайте загущення рослин та забур'яненості посівів від початку догляду. Якщо кущі загусті - виріжте з них кілька великих листків (краще із середини куща).

Що ж треба робити?

Увага! Не висаджуйте на одній ділянці кілька сортів кабачків, оскільки ця рослина перехреснозапильна. Тим більше не розміщуйте їх поряд із гарбузами та патисонами.

Апетит - на заздрість!

Кабачок - рекордсмен із врожайності: потенційно можна зібрати понад 100 т/га плодів цієї культури! Але ж і сам він вирізняється чудовим апетитом, тобто любить органічне й мінеральне удобрення. Агрономи стверджують, що збалансоване підживлення кабачків підвищує їхню врожайність на 50-80%. Підживлення кабачків проводять тричі. Вперше - напередодні бутонізації рослин (використовуючи органічні добрива), вдруге - після перших двох зборів плодів (у цей період рослини удобрюють попелом чи сумішшю калійних та фосфорних добрив), а також під час масового плодоношення рослин. Серед органічних добрив найкраще догодити кабачкам перебродившим упродовж 10-12 днів розчином гною у воді (1:8) чи курячого посліду (1:10) з додаванням деревного попелу. Серед народних рецептів удобрення для кабачків підійдуть заброджений настій зелені бур'янів, наприклад, кропиви.

 Увага! Робіть перерву для гарбузових культур на одній і тій же площі - щонайменше три роки.

Врожай - на конвеєр!

Збирають кабачки через кожні 7-10 днів, тобто недозрілі зеленці завдовжки 15-25 см. По-перше, саме такі кабачки найсмачніші; по-друге, за такого «конвеєра» краще розвиватимуться плоди більш пізньої зав'язі, а також підвищуватиметься врожайність. Не «виламуйте» і не смикайте плоди, краще обріжте їх із частиною плодоніжки. Молоді кабачки молочної стиглості можуть зберігатися при температурі від 0 до плюс 2°С протягом двох тижнів.

У довгий ящик

Однак якщо ви вирішили зберегти кабачки на зиму, тоді треба збирати їх повністю достиглими - з твердою і товстою шкіркою. Зрізані плодоніжки мають бути довгими та з рівним зрізом, інакше вони швидко загнивають і заражають гнилями плоди. Стиглі кабачки можуть зберігатися до п'яти місяців у сухому, прохолодному приміщенні з доброю вентиляцією. Не зберігайте їх у льосі, найкраще складіть у ящик, перекладіть тонким шаром соломи чи тирси. Можна зберігати їх, як і гарбузи, у хаті під ліжком (традиційний дідівський спосіб) або на утепленому балконі (сучасна інтерпретація зберігання гарбузових).

Купити насіння кабачків тут

Читайте ще:
Хвороби бобових
У передчутті нових овочевих перемог
Врожайність кавуна залежить від догляду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram