Як краще виростити цінний продукт на присадибній ділянці — буряки столові? Для цього потрібно врахувати кілька особливостей, про які розповість наш експерт
Буряки столові — обов’язковий компонент раціону сучасної людини. Харчова цінність цієї культури має дві складові. Маючи в своєму складі значну кількість вуглеводів, переважно у вигляді цукрів, певну кількість білків, органічних кислот та інших речовин, буряк є значним джерелом енергії. Наявність же в коренеплодах мінеральних солей, вітамінів та низки специфічних речовин (зокрема, бетаніну та бетаїну) зумовлює їх фізіологічний вплив на організм людини, сприяє зниженню кров’яного тиску, покращенню жирового обміну, попередженню атеросклерозу, сповільненню росту злоякісних пухлин.
1. Рослини буряка вимогливіші до тепла, ніж інші коренеплоди. При температурі грунту + 4 оС сходи з’являються через 20–22 дні, при + 10–11 оС — через 10–12 днів, при + 15–18 оС — через 4–5 днів (при необхідному забезпеченні вологою). При зниженні температури до + 8–11 оС ріст листків припиняється, а маса коренеплоду підвищується завдяки відтоку асимілянтів з листків. Втім, дорослі рослини буряка витримують приморозки до –2–4 оС.
2. Буряк вимогливіший до вологості грунту, ніж морква. Найбільша потреба у волозі припадає на період проростання насіння і укорінення сходів, а згодом — під час розвитку листкової поверхні. Поливають буряк столовий протягом вегетаційного періоду при зниженні вологості грунту до 70–65% НВ. Припиняють полив за 20–25 днів до збирання.
3. Кращими грунтами для вирощування буряка столового є багаті на поживні речовини суглинки, супіски й чорнозем з дрібногрудочковатою структурою.
4. Добрими попередниками для буряка є пшениця озима, огірок, картопля, цибуля, помідори.
5. Якщо буряк столовий висівають після удобреного попередника (другим ти чи третім), мінеральні добрива можна не вносити. Якщо ж грунт містить мало поживних речовин, доцільно вносити добрива у наступних дозах: для зони Полісся — N60Р90К90, правобережного Лісостепу — N60Р90К90, лівобережного Лісостепу — N45Р60К60, Степу — N45Р60К60.
6. Насіння буряка доцільно висівати у два терміни: перший — друга декада квітня отриманий з цього врожай використовують здебільшого в літньо-осінній період), другий — друга декада травня (коренеплоди такого буряка матимуть ніжну консистенцію і краще зберігатимуться взимку, тому врожай, отриманий з травневого висівання використовують передусім для тривалого зберігання).
7. Сіють буряк широкорядним (45–60 см), широкосмуговим (ширина смуги 10–12 см) або стрічковим (20–50 см) способами. Глибина висівання насіння — 3–4 см.
8. Після появи 2-х справжніх листочків посіви прополюють в рядках і проривають. Подальший догляд за посівами полягає у рихленні міжрядь, прополюванні, зрошенні, захисті рослин від шкідників і хвороб.
9. Восени починають збирати врожай з таким розрахунком, щоб завершити збирання коренеплодів до настання заморозків. Коренеплоди очищають, залишаючи черешки не більше 1 см.
10. Зберігають буряк в сховищах при температурі 0–+ 5 оС та вологості не менше 80 % або в траншеях. В обох випадках коренеплоди пересипають в декілька шарів вологим піском чи грунтом легкого механічного складу.
Єва ТЕРНОВА, завідуюча лабораторією Сквирської дослідної станції органічного виробництва
Рекомендовані товари!
У наявності
Буряк столовий Кестрел F1 за 2 г (ЕБР-13)
28грн.
У наявності
Буряк столовий Бордо (ЕБР-2)
10грн.
У наявності
Буряк столовий Червона Куля (ЕБР-23)
10грн.
У наявності
Буряк столовий Ріваль (ЕБР-20)
18грн.
У наявності
Буряк столовий Карілон (ЕБР-32)
14грн.
У наявності
Буряк Брюнетка за 2 г (ЕБР-52)
10грн.
У наявності
Буряк Гранатовий сік (ЕБР-53)
10грн.
У наявності
Буряк столовий Чудо Асгроу за 2 г (ЕБР-24)
14грн.
У наявності
Буряк столовий Ліберо за 10 г (ЕБР-66Б)
28грн.
У наявності
Буряк столовий Темна ніч за 20 г (ЕБР-67)
30грн.