Туя західна та її форми у зеніті слави

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.10.2021

⌂ Туя Danica дуже декоративна кар­ликова форма

Туя західна, чи дерево жи­ття (Thuja occidentals) та її форми з родини кипари­сових (Cupressaceae) пере­бувають нині у ландшафт­них дизайнерів, садівників-аматоріву у «зеніті слави».

Вони добрі для рокаріїв, контейнерів біля входу до будинку, живоплотів, шпи­лькових міксбордерів про­тягом цілого року; неви­багливі.

Туя західна — густогіллясте де­рево родом з Північної Америки, заввишки до 12 (20) м або кущ із пірамідальною кроною. Гілочки короткі, пласкі, із зеленою луска­тою глицею, яка взимку стає буро-зеленою. Росте відносно пові­льно. Зимостійка. Тіньовитри­вала, до ґрунту не вимоглива, краще розвивається на родючих, суглинкових, супіскових і вологих піскових ґрунтах, газовитривала; незважаючи на поверхневу коре­неву систему, вона не боїться віт­рів. Доволі стійка проти хвороб і шкідників, але може ушкоджу­ватися туєвою попелицею, туєвою щитівкою, туєвою міллю-пістрянкою; уражуватися фузаріозом, буруватістю, загниванням коренів, всиханням гілок. Добре витримує формувальну стрижку зі ство­ренням будь-яких топіарних форм.

 

Декоративні форми

 

Holmstrup 

Деревце заввишки 3–4 м з дуже щільною, правильною конічною формою. Пагони розта­шовані у вертикальній площині. Глиця яскраво-зелена, забарв­лення взимку не змінює. Придатна для живоплотів з розміщенням рослин у ряду через 40–50 см, у живоплотах — через 0,8–1,0 м. Піс­ля 7 років щорічної стрижки ста­новить доволі щільну й дуже деко­ративну стіну, зелену додолу.

Туя Holmstrup ста­новить доволі щільну й дуже деко­ративну стіну

 

Sunkist

Низькоросла форма заввишки 3-5 м з конічною кроною діаметром 1-2 м, з червонуватою чи сірувато-брунатною корою, що відлущується. Глиця луската, яскраво-золотаво-жовта (при розпукуванні — жовта, взимку — спижева). Помірнозростаюча, світлолюбна, морозостійка. До ґрунту невимоглива, але краще росте на свіжих, достатньо зволожених родючих суглинках. Добре терпит стрижку. Рекомендується для одиноких і групових посадок.

⌂ Туя Sunkist. Глиця луската, яскраво-золотаво-жовта (при розпукуванні — жовта, взимку — спижева)

 

Yellow Ribbon

Вузькоконічна форма заввишки до 2 м. Пагони короткі, прямі; мають переважно горизонтальне розташування. Глиця м’яка, зелена, на кінцях золотаво-жовта. Швидкозростаюча. Добра для контрастних ро­слинних композицій, колоритних живоплотів.

⌂ Туя Yellow Ribbon добра для контрастних ро­слинних композицій

 

Danica 

Дуже декоративна кар­ликова форма — кущ заввишки 60–80 см з округлою щільною кроною діаметром до 1 м. Глиця луската, густа, зелена, м’яка, блискуча, взимку брунатно-зелена. Повільнозростаюча. До ґрунтів невимо­глива, терпить надмірне зволо­ження й сухість ґрунту, але надає перевагу родючим суглинкам. Від­носно тіньовитривала. Морозості­йка. Придатна для поодиноких і групових посадок, кам’янистих садів; підходить для малих садів.

 

Brabant

Дерево з колонопо­дібною кроною, досягає висоти 3,5 (15) м, з конічною кроною діамет­ром 3-4 м. Глиця луската, зелена, зберігає забарвлення взимку. Морозостійка. До ґрунтів невимо­глива, терпить як сухість, так і надмірне зволоження ґрунту, але полюбляє свіжі, достатньо зволо­жені родючі суглинки. Добре тер­пить стрижку. При закладанні жи­воплоту формувальна стрижка боків не потрібна.

⌂ Туя Brabant. При закладанні жи­воплоту формувальна стрижка боків не потрібна

 

Особливості вирощування

Саджанці в контейнерах висад­жують до ґрунту протягом усього вегетаційного періоду, з відкри­тою кореневою системою — напро­весні до початку росту пагонів або краще в серпні-вересні, коли закінчується активна вегетація. Бажаний вибір місця для садіння в легкому напівзатінку, особливо в молодому віці. Туї добре ростуть на слабокислих грунтах. Після садіння пристовбурове коло необ­хідно замульчувати подрібненою корою, рінню, торфом — це змен­шує випаровування вологи та стримує розвиток бур’янів.

Полив потрібен протягом усього періоду вегетації, а надто для нових посадок. Бажано, коли вода надходитиме повільно впродовж кількох годин один раз на тиж­день. Туї потребують вологого повітря, для чого рекомендовані часті обприскування крони, до того ж вода змиє пил. Не варто цього робити в сильну спеку та на осонні (можлива поява опіків), а також увечері, аби не спровокувати грибних хво­роб. Восени полив слід звести до мінімуму, щоб не стимулювати росту пагонів туї західної.

У підгодівлі туї виключають гній, застосовують мінеральні добри­ва. З кінця березня до початку серпня кожні два-три тижні ко­рисно вносити азото-фосфат (20–30 мг/кв.м). Дозування може бути збільшено для старих рослин і там, де є товстий шар мульчі з кори. Добрива тривалої дії у формі гранул чи пігулок вносяться один раз на рік навесні. Від серпня підгодівлю припиняють. Зламані слабкі зайві гілки обрізають за по­треби. Стрижка здійснюється на­весні (квітень-травень) або восени (вересень-жовтень). Туї добре під­даються стрижці.

Кулясту форму Danica, коло­ноподібну Brabant, вузькокронну Yellow Ribbon бажано пізньої осе­ні обв’язати прядивною мотузкою, аби уникнути розламування крони під час рясних снігопадів, особ­ливо у вогку погоду. За можли­вості потрібно обтрушувати рос­лини від снігових шапок легким постукуванням палицею по стов­буру і гілках.

Щоб туї не постраждали від со­нячних опіків у березні, їх захи­щають мішковиною. Нею обгорта­ють крону або натягують на раму, яку встановлюють як екран із сонячного боку. В жодному разі не прикривайте їх лутрасилом і по­дібними матеріалами, бо вони пропускають сонячну радіацію та затримують вологу, створюючи сприятливі умови для ушкодження рослин сонячним і морозним опіками.

Матеріал підготовлено В.М. Герасимчуком, м.н.с. лабораторії дендрології та квітникарства Нікітського ботанічного саду — Національного наукового центру

 

Купити саджанці туї західної

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ялиця — суперкрасуня
Вічнозелені хвойні дерева з пірамідальною кроною, розкидано-кільчастими гілками і гладенькою сірою корою на молодих деревах, неодмінно прикрасять вашу прибудинкову ділянку
Модрина — хвойний дуб
Крони цих дерев завжди ажурні та пропускають багато світла, а яйцеподібні шишки можуть залишатися на дереві протягом кілька років, хоча достигають у рік цвітіння. Прикрасьте свій сад!
Сосна — чарівна гостя саду
Сосни — одні з найдекоративніших дерев у наших парках і скверах. Навіщо її вирощують в садах?
Ялина-царівна
Як виростити пухнасту красуню у себе в саду. Поради та авторський метод формування декоративних кущів із хвойних дерев від фахівця
Вічнозелена краса удома
Види хвойних та основні правила їх догляду
Декоративні хвойники
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними
Сосна. Види
Сосна. Види та використання у дизайні
Туя західна або дерево життя
Туя західна — улюблениця ландшафтних дизайнерів
Ялівець та його види
Ялівець — окраса саду цілий рік

Рекомендовані товари!

Саджанець Туя західна Teddy

У наявності

Саджанець Туя західна Teddy (ОКН-1964)

79грн.
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л
Час саджання з березня по жовтень
Група Вічнозелені
Розміри Карликові
Форма Багаторічники
Тип крони Кулеподібіні
Саджанець Туя західна Голден Таффет

У наявності

Саджанець Туя західна Голден Таффет (ОКН-1986)

79грн.
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л
Час саджання з березня по жовтень
Група Вічнозелені
Розміри Карликові
Форма Багаторічники
Тип крони Подушкоподібні
Саджанець Туя західна Mr Bowling Boll

У наявності

Саджанець Туя західна Mr Bowling Boll (ОКН-2795)

79грн.
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л
Час саджання з березня по жовтень
Група Вічнозелені
Розміри Низькорослі
Форма Багаторічники
Тип крони шаропобідна
Саджанець Туя західна Смарагд Варієгата

У наявності

Саджанець Туя західна Смарагд Варієгата (ОКН-2873(2-4л))

135грн.
Час саджання з березня по жовтень
Група Вічнозелені
Розміри Середньорослі
Форма Багаторічники
Тип крони конічна
Саджанець Туя західна Janed Gold

У наявності

Саджанець Туя західна Janed Gold (ОКН-2954)

160грн.
Упаковка 2-4 л, контейнер, 5-7,5 л
Час саджання з березня по жовтень
Група Вічнозелені
Розміри Карликові
Форма Багаторічники
Тип крони Конусоподібні