Сосна. Види

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
20.11.2020

⌂ Соснова гармонія

Повну версію статті читайте в номері журналу «Нескучный сад» № 11, листопад 2010

Поетична вічнозелена сосна — невід’ємний компонент багатьох природних пейзажів від Заполяр'я до екватору, від помірних широт до тропіків. Сосни широко відомі і шановані у різних народів світу.
Найбільш поширеними в Україні являються наступні види та форми сосни:

⌂ Сосна звичайна (Pinus sylvestrus)

Сосна звичайна (Pinus sylvestrus), котра споконвіків росте на території України і складає до 60% лісів. Найбільш популярні форми: «Фастігіата» («Fastigiata») з вузькою колоновидною кроною, «Глобоза Вірідіс» («Globosa Virdis») - карликова форма з кулястою кроною, росте повільно, «Ватерері» («Watereri») з щільною округлою кроною та блакитною хвоєю, росте повільно.

⌂ Сосна кедрова європейська

Сосна кедрова європейська, або європейський кедр (Pinus cembra), широко застосовується для озеленення в Європі. Має густу конічну крону та зеленувато-блакитну хвою. Росте повільно, через 30 років досягає 3-4 м у висоту.

⌂ Сосна чорна австрійська Pinus nigra

Сосна чорна австрійська (Pinus nigra) дуже схожа на сосну звичайну. Має карликову та вузько-пірамідальну форми.

⌂ Сосна кримська Pinus pallasiana

Сосна кримська, або Паласа (Pinus pallasiana), звичайно й росте в горах Криму. Висота 10-30 м, ширина крони – 7-10 м.

⌂ Сосна гірська Pinus mugo

Відео: СОСНА. Секрети вирощування та догляду

Розповідає Ольга ПОХИЛЬЧЕНКО, кандидат біологічних наук, куратор колекції голонасінних у Національному ботанічному саду імені М.М.Гришка.

Сосна гірська (Pinus mugo) найбільш широко використовується в озелененні та має безліч декоративних форм. Це високий розлогий кущ до 4 м у висоту з численними вигнутими гілками. Найбільш популярні наступні форми:
«Гном» («Gnom») — чагарникова низькоросла форма з дуже щільною кроною, 2-3 м в ширину і 1,5-2 м у висоту;
«Мопс» («Mops») і «Мінімопс» («MiniMops») — карликова чагарникова низькоросла форма з кулястою щільною кроною, висота 1,5-2 м (міні – 0,3 м), ширина 1,5-2 м (міні – 1 м);
«Муго» («Mugo») — чагарникова форма, ширина та висота – 2-3 м;
«Пуміліо» («Pinus mugo var. Pumilio») — низькоросла чагарникова форма, висота 1-1,5 м, ширина 2-3 м;
«Вінтер Голд» («Winter Gold») з золотисто-жовтим кольором хвої в зимовий час.
Крім утилітарного застосування всіх частин дерева для різноманітних потреб, люди здавна вирощували сосни в садах і парках як виключно вишукану та живописну рослину. Навесні, під час запилення, крона сосен прикрашається чоловічими та жіночими стробілами, але оскільки чоловічих набагато більше та розміщені вони в основному знизу, саме вони відіграють декоративну роль. У деяких видів колоски сягають 10-17 см в довжину, забарвлені у різноманітні за інтенсивністю відтінки жовтих та кіноварно-рожевих відтінків. Цьому признаку відповідають шишки різної величини — від кількох сантиметрів до майже 0,5 м у сосни Ламберта. Відмінності спостерігаються також у щільності, формі крони, кольорі хвої та кори стовбура.
  Форма крони Декоративний ефект у сосен досягається вже в ранньому віці та зберігається на протязі тривалого часу. Разом з неправильними, розлогими в середньому віці, їм властиві крони доволі чіткої геометричної форми різного типу, що дозволяє шляхом підбору декількох варіантів створювати неповторні закутки саду.


 

⌂ Сосна розкішно виглядає у ландшафтному дизайні

Щільність крони Сосни поділяються на 3 типи в залежності від щільності крони:
-  Масивна, щільна, де просвіти складають не більше 25%;
-  Середня, або наполовину ажурна, — просвіти на рівні 25-50%;
-  Легка, наскрізна — має більше 50% просвітів.
  Перший тип у сосен зустрічається набагато рідше, ніж дві останні. Наскрізна крона утворює ажурну тінь з багатою грою світла.
Довжина хвої. Пухнастість та елегантність деревам надає розміщення хвої в пучках. У деяких сосен вони складаються з 2, 3 або 5, буває і по 4, а зрідка навіть одно хвойні.
Забарвлення хвої. У сосен забарвлення хвої представлене багатою гаммою зеленого кольору, інколи з сіруватим, сизуватим, синюватим та блакитнуватим відтінками. Ступінь вираження цих відтінків залежить від кількості ліній продихів та розміщення їх на хвоїнках.
Величина шишок. Плоди представників роду досить різноманітні по формі, забарвленню та розмірам в залежності від віку. С. кедрова європейська розфарбовує юні шишки в красивий світло-фіолетовий відтінок. Деякі сосни на протязі багатьох років не скидають та не розкривають шишки (наприклад С. Банкса), а їх вітки густо вкриті плодами різного віку.
Потужним доповненням багатої групи природних видів служать численні декоративні культивари — низькорослі, карликові, сланкі, вузько-колоноподібні, плакучі, кулясті, біло-хвойні, строкаті, золотисті, блакитні та багато інших.
Пам’ятайте: сформувати необхідну форму крони можливо за допомогою обрізки приросту поточного року влітку або шляхом вищипування бруньок чи поточного приросту навесні (широко поширений спосіб).

Купити саджанці сосни можна тут

Читайте ще: 
Туя західна або дерево життя
Ялівець та його види
Ялинкова ферма? Чому б ні!

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram