Матеріал підготовлено В.М. Герасимчуком
м.н.с. лабораторії дендрології
та квітникарства Нікітського ботанічного саду
— Національного наукового центру
Туя західна, чи дерево життя (Thuja occidentalis), та її форми з родини кипарисових (Cupressaceae) перебувають нині y ландшафтних дизайнерів, садівників–аматорів у «зеніті слави». Вони добрі для рокаріїв, контейнерів біля входу до будинку, живоплотів, шпилькових мікс-бордерів протягом цілого року; невибагливі.
Туя західна — густо гіллясте дерево родом з Північної Америки, заввишки до 12 (20) м або кущ із пірамідальною кроною. Гілочки короткі, пласкі, із зеленою лускатою глицею, яка взимку стає буро зеленою. Росте відносно повільно. Зимостійка. Тіньовитривала, до ґрунту не вимоглива, краще розвивається на родючих, суглинкових, супіскових і вологих піскових ґрунтах, газо витривала; незважаючи на поверхневу кореневу систему, вона не боїться віт- рів. Доволі стійка проти хвороб і шкідників, але може ушкоджуватися туєвою попелицею, туєвою щитівкою, туєвою міллю-пістрянкою; уражуватися фузаріозом, буруватістю, загниванням коренів, всиханням гілок. Добре витримує формувальну стрижку зі створенням будь-яких топіарних форм.
Holmstrup — деревце заввишки 3-4 м з дуже щільною, правильною конічною формою. Пагони розташовані у вертикальній площині. Глиця яскраво-зелена, забарвлення взимку не змінює. Придатна для живоплотів з розміщенням рослин у ряду через 40-50 см, у живоплотах — через 0,8-1,0 м. Піс- ля 7 років щорічної стрижки становить доволі щільну й дуже декоративну стіну, зелену додолу.
Sunkist — низькоросла форма заввишки 3-5 м з конічною кроною діаметром 1-2 м, з червонуватою чи сірувато-брунатною корою, що відлущується. Глиця луската, яскраво-золотаво-жовта (при розпукуванні — жовта, взимку — спижева). Помірно зростаюча, світлолюбна, морозостійка. До ґрунтів невимоглива, але краще росте на свіжих, достатньо зволожених родючих суглинках. Добре терпить стрижку. Рекомендується для поодиноких і групових посадок.
Yellow Ribbon — вузько конічна форма заввишки до 2 м. Пагони короткі, прямі; мають переважно горизонтальне розташування. Глиця м'яка, зелена, на кінцях золотаво-жовта. Швидкозростаюча. Добра для контрастних рослинних композицій, колоритних живоплотів.
Danica — дуже декоративна карликова форма - кущ заввишки 60-80 см з округлою щільною кроною діаметром до 1 м. Глиця луската, густа, зелена, м'яка, блискуча, взимку брунатно-зелена. Повільно зростаюча. До ґрунтів невимоглива, терпить надмірне зволоження й сухість ґрунту, але надає перевагу родючим суглинкам. Відносно тіньовитривала. Морозостійка. Придатна для поодиноких і групових посадок, кам'янистих садів; підходить для малих садів.
Brabant — дерево з колоноподібною кроною, досягає висоти 3,5 (15) м, з конічною кроною діаметром 3-4 м. Глиця луската, зелена, зберігає забарвлення взимку. Морозостійка. До ґрунтів невимоглива, терпить як сухість. так і надмірне зволоження ґрунту, але полюбляє свіжі, достатньо зволожені родючі суглинки. Добре терпить стрижку. При закладанні живоплоту формувальна стрижка боків не потрібна.
Саджанці в контейнерах висаджують до ґрунту протягом усього вегетаційного періоду, з відкритою кореневою системою — напровесні до початку росту пагонів або краще в серпні-вересні, коли закінчується активна вегетація.
Бажаний вибір місця для садіння в легкому напівзатінку, особливо в молодому віці. Туї добре ростуть на слабо кислих ґрунтах. Після садіння пристовбурове коло необхідно замульчувати подрібненою корою, рінню, торфом — це зменшує випаровування вологи та стримує розвиток бур'янів.
Полив потрібен протягом усього періоду вегетації, а надто для нових посадок. Бажано, коли вода надходитиме повільно впродовж кількох годин один раз на тиждень. Туї потребують вологого повітря, для чого рекомендовані часті обприскування крони, до того ж вода змиє пил. Не варто цього робити в сильну спеку та на осонні (можлива поява опіків), а також увечері, аби не спровокувати розвиток грибних хвороб.
Восени полив слід звести до мінімуму, щоб не стимулювати росту пагонів. У підгодівлі туї виключають гній, застосовують мінеральні добрива.
3 кінця березня до початку серпня кожні два-три тижні корисно вносити азотофосфат (20-30 мг/кв.м.). Дозування може бути збільшено для старих рослин і там, де є товстий шар мульчі з кори. Добрива тривалої дії у формі гранул чи пігулок вносяться один раз на рік навесні. Від серпня підгодівлю припиняють.
Зламані слабкі зайві гілки обрізають за потреби. Стрижка здійснюється навесні (квітень-травень) або восени (вересень-жовтень). Туї добре піддаються стрижці.
Кулясту форму Danica, колоноподібну Brabant, вузькокронну Yellow Ribbon бажано пізньої осені обв'язати прядивною мотузкою, аби уникнути розламування крони під час рясних снігопадів, особливо у вогку погоду. За можливості потрібно обтрушувати рослини від снігових шапок легким постукуванням палицею по стовбуру і гілках.
Щоб туї не постраждали від сонячних опіків у березні, їх захищають мішковиною. Нею обгортають крону або натягують на раму, яку встановлюють як екран із сонячного боку. В жодному разі не прикривайте їх лутрасилом і подібними матеріалами, бо вони пропускають сонячну радіацію та затримують вологу, створюючи сприятливі умови для ушкодження рослин сонячним і морозним опіками.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Туя західна Yellow Ribbon (ОКН-74)
220грн.
У наявності
Саджанець Туя західна Brabant (ОКН-201)
69грн.
У наявності
Саджанець західна Туя Тіні Тім (ОКН-2856)
360грн.
У наявності
Саджанець Туя Смарагд Варієгата (ОКН-2873)
180грн.
У наявності
Саджанець Туя складчаста Іріч Голд (ОКН-2965(5-7,5л))
360грн.
У наявності
Саджанець Туя Weimar (ОКН-3454(5-7,5л))
320грн.
У наявності
Саджанець Туя Зебріна Голд (ОКН-2823(10-12л))
320грн.