Хвойники дуже красиві в композиціях і як окремі елементи, мають охайний вигляд у всі пори року, милують око яскравим забарвленням та оригінальною формою. Є чимало видів, форм та сортів голонасінних, які можуть стати справжньою окрасою вашої присадибної ділянки.
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними, щоб тішили вас повсякчас, «СонцеСад» попросив розповісти Юрія Карпенка, кандидата біологічних наук, завідувача кафедри екології та охорони природи Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка, вчителя біології Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді.
– Що насамперед треба врахувати людям, які хочуть посадити на своїй ділянці хвойні рослини?
– Особливість голонасінних у тому, що вони можуть рости на бідних ґрунтах. Це рослини, батьківщина яких або гірські райони, або рівнина, де переважають піщані ґрунти, або місцевості, де ґрунтовий субстрат є малородючим. Тому найкращі умови для вирощування хвойників – малопродуктивні дерново-підзолисті, частково кислі ґрунти.
– А що робити тим, на ділянці яких ґрунти нейтральні або взагалі лужні?
– Обов’язково підкислювати. Ми на агробіостанції Чернігівського обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді підкислюємо ґрунт торфом під час висаджування. У посадкову яму додаємо піску, перегною, субстрат торфу в пропорції 1:1:1. Якщо з певних причин не вдалося додати торфу, коли садили, можна внести його у верхній шар ґрунту й потім. Ще один варіант — висаджуючи, на дно ямки насипте шар піску, а верхній шар ґрунту змішайте зі спеціальною сумішшю мінеральних добрив для хвойних тривалої дії, яку продають у квіткових магазинах.
– Чи треба в наступні роки ще додатково вносити торф для підкислювання ґрунту?
– Згодом хвойні самі себе підкислюють. Вони скидають хвою, гілки мінералізуються, таким чином підтримується кислотний баланс ґрунту. Тобто вже через два-три роки можна й не вносити, підживлюючи, разом із перегноєм торфу, бо ґрунти стануть і так слабокислими.
⌂ Ландшафтна композиція з ялини блакитної, туї звийчайної та кулястої, ялинки коніки, самшиту
– Як правильно висаджувати хвойні рослини?
– Діаметр ями має перевищувати об’єм кореневої системи удвічі. Висаджуючи кореневу шийку, не треба дуже заглиблювати, бо ґрунт згодом просяде. Вона має бути на одному рівні з поверхнею землі. Не рекомендую купувати саджанці з відкритою кореневою системою, оскільки дуже погано приживаються. Після висадження рослину обов’язково рясно поливаємо. Робимо це для того, щоб ґрунт заповнив усі порожнечі й щільно прилягав до кореневої системи. Для цього із землі роблять невеликий відвал навколо рослини, що утримуватиме воду під час поливання. Упродовж першого місяця після висадження їх потрібно поливати раз на тиждень: до 10–12 літрів води на одне дерево.
Відео: Фахівчиня Оксана Олейнюк-Пухняк показує свою пишну красуню — гірську сосну, а також розповідає рецепт варення із зелених шишок
– Як підживлювати хвойники?
– Ми підживлюємо двома способами: органічними добривами (компостом або перегноєм) та невеликою кількістю спеціальних мінеральних сумішей для хвойників. Органіку вносимо щороку навесні: у середньому на невеличке дерево або кущ – відро добрива, на велике – два-три відра. Спеціальні мінеральні комплекси тривалої дії для хвойних, які містять збалансовану кількість необхідних для рослин макро- і мікроелементів – калій, фосфор, магній, молібден, мідь тощо, вносимо згідно з інструкцією. Але запам’ятайте: хвойникам не потрібне зайве підживлення.
– Чи потребують хвойні рослини поливання?
– Деякі хвойники в літній період потребують поливання. Зокрема, туї страждають від нестачі вологості, у них підсихає крона, тьмяніє хвоя, деякі види ялівців скидають гілочки за посухи. В умовах зміни кліматичних зон тепер навіть у Поліссі маємо посушливе спекотне літо. Але більшість хвойників посухостійка. У посушливий період поливання потребують лише молоді рослини протягом перших трьох років із розрахунку 10–15 л води на 1 м2 ґрунту раз на тиждень. Також необхідно рясно полити рослину перед зимівлею. Але варто зауважити, що хвойні рослини погано витримують перезволоження ґрунту, що може спровокувати гниття і відмирання коренів, призвести до загибелі рослини. Тому їм категорично не підходять ділянки з близьким заляганням ґрунтових вод.
Корисним для хвойників є мульчування, завдяки якому зберігається волога й підтримується стабільна температура в зоні росту коренів, блокується розвиток бур’янів. Окрім того, це сприяє розвитку корисних бактерій у ґрунті.
– Якою має бути відстань між рослинами, щоб вони не заважали одна одній?
– Для швидкорослих хвойників відстань між рослинами (групове висаджування) — 3–5 м; якщо сланкі форми, то садять дві-три рослини на 1 м2. Визначити відстань між двома деревами допоможе формула: додайте два значення діаметра крони двох дорослих рослин і поділіть отримане число на два. Для кущів — діліть на три. Туї для живоплоту саджаємо на відстані 90–50 см, ялини — 1–1,5 м.
– До яких хвойників треба застосовувати формоутворювальне обрізування?
– Окремі види сосен та ялин формують за допомогою обрізування. Деякі обрізають двічі на рік, щоб вони отримали форму. Решту – раз на рік. Деякі туї, ялівці можна сформувати як геометричну фігуру: конус, піраміду, кулю тощо. Найкраще серед туй західних підстригання витримує Брабант. Цей сорт широко використовують для висаджування живоплоту. У молодому віці без підстригання Брабант пухкий. Тоді дуже важливо не занедбати рослину й вирішити, якої висоти й ширини має бути ваш живопліт. Навіть тоді, коли плануєте живопліт вище 4 м, стригти його верхівку (горизонтально) необхідно для збільшення щільності крони. Вертикальне підстригання зробить ваш паркан подібним до щільної зеленої стіни. Туя західна теж непоганий вибір для створення живих огорож. Підходить вона й для поодиноких насаджень на передньому плані. Гарні живоплоти можна зробити з ялини звичайної. На нашій агробіостанції є ялинки, сформовані як конус, куля, куб. Маємо сосну, якій надаємо форми бонсаю. Але це — справа не одного дня і навіть року. Топіарне мистецтво потребує чимало уваги та часу.
Спілкувалась Олена Березкіна
Придбати саджанці хвойників можна тут
Читайте ще:
Бузок – всенародний улюбленець
Ялівець та його види
Туя західна або дерево життя