Сосна — чарівна гостя саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.09.2021

⌂ Фото: Сосна mugo Mughus

Сосни — одні з найдекоративніших дерев у наших парках і скверах. Аромат зеленої хвої, архітектоніка крони, могутня колонада стовбурів завжди приваблювали до себе людей.

Це — великий рід вічнозелених хвойних дерев, рідко — кущів, з кільчастим галуженням. Листя-хвоїнки голчасті та різної довжини, зібрані в пучки, не обпадають протягом кількох років. Шишки теж різної довжини, утворюються на кінцях видовжених пагонів, замість бічних гілок, поодинокі або по 2–5 і більше (рекордсменка в цьому — сосна смолиста). Сосни чутливі до забруднення повітря димом, газами та пилом. Тому їх нечасто побачиш у містах. Щоб дерева тут прижилися, треба ретельно дотримуватися агротехнічних умов вирощування культури. Молоді насадження сосни створюють чудовий дизайн ландшафту, але за кілька десятиліть їх слід змінити. Щоб зберегти красу і життя сосен, дерева треба обрізати і формувати так само, як ялину.

У Північній півкулі відомо близько 100 видів сосни, понад половину випробувано в Україні. Однак панівне місце серед них посідає сосна звичайна. Вона добре росте і на пісках, і на болотах, і на скелях, а бідні ґрунти для неї підходять краще, ніж для інших порід. Її потужна коренева система глибоко дістає вологу. Пересаджування садивного матеріалу цієї сосни краще проводити навесні, перед розпусканням бруньок, або ж восени, щойно мине літо.

Деревину сосни звичайної вважають однією з найцінніших і найпривабливіших серед наших хвойних. Її смола має унікальні бактерицидні властивості, як вважали давні єгиптяни. Та й славнозвісний (а нині дуже сумнозвісний) бурштин також є продуктом живиці, що науково доведено ще Михайлом Ломоносовим. Хвоя сосни є чи не основною сировиною для добування вітаміну С промисловим шляхом. З неї також отримують біологічно активні речовини. Сосняки здавна славилися як комора для білих грибів — боровиків, поряд із якими поселяються маслюки, опеньки, рижики… Сосновий лісце ліки, тепло, мед, віск, ягоди, дичина, технічна сировина тощо. 

✔ Сосна як санітарно-гігієнічний об’єкт має велике значення. Її фітонциди згубно діють на багатьох збудників хвороб, зокрема і на туберкульозні палички. Лікарі вважають, що оздоровчий клімат Південного берега Криму значно підсилює сосна кримська. Загалом сосна є чутливим індикатором чистоти повітря. Внаслідок впливу великої кількості диму вона чахне, а внаслідок підвищеної радіоактивності хвоя жовтіє, свідченням чого є соснові ліси Чорнобильської АЕС.

Відео: Фахівчиня Оксана Олейнюк-Пухняк показує свою пишну красуню — гірську сосну, а також розповідає рецепт варення із зелених шишок

 

✔ З лікувальною метою

У субальпійському поясі Карпат зустрічаються зарослі сосни гірської (місцева назва — жереп). Це — розпростертий кущ до 4 м заввишки зі сланкими багатоколінчастими гілками.

Висаджена  сосна гірська цілорічно милуватиме око, не потребуючи жодного обрізування

У культурі є кращі її форми, зокрема і компактні кущі. На жаль, дуже рідко зустрічається в озелененні, хоча напрочуд невибаглива до родючості ґрунту, зимостійка. Завдяки повільному росту жереп вельми бажаний не лише в озелененні, але і в меліорації крутих схилів. Якщо маєте хоча б невеличкий клаптик освітленого місця біля садиби чи дачі, висаджена там сосна гірська цілорічно милуватиме око, не потребуючи жодного обрізування. Крім того, вона має красиву кору стовбура — коричнево-сіру, вкриту темно-коричневими лусочками у верхній частині, завдяки чому вгорі стовбур виглядає темнішим. Хвоя — темно-зелена, до 2,5 см завдовжки. Шишки невеликі (до 5 см завдовжки), однак привабливі — блискучі, сіро-коричневі, на коротких ніжках. Це морозо- і посухостійка, світлолюбна, невибаглива до родючості ґрунту сосна, не дуже вражається шкідниками та хворобами, не боїться снігопадів.

Існує низка різновидів цієї сосни, які можна ефективно використати для створення низькорослих декоративних груп, захисних насаджень на крутих схилах і як закріплювач ґрунту. Добре поєднується з ялинами, модринами, березами. Тому для неї найкраще підійдуть відкриті, добре освітлені ділянки саду. На важких ґрунтах проводять дренаж (пісок або гравій), якщо ж ґрунт піщаний — трішки додайте глини. Висаджуйте дерево на відстані 1,5–4 м від інших дерев.

Протягом перших двох сезонів навесні внесіть під рослину 30–40 г комплексних мінеральних добрив. У тривалі засухи молоді деревця треба поливати (10–20 л води). Молоді саджанці бажано утеплити хвойною лапкою або іншими укривними матеріалами. Аби вберегти молоді деревця від весняних сонячних опіків, доки не розтанув сніг, можна зробити прикриття з мішковини чи картону.

Відео: СОСНА. Секрети вирощування та догляду

Розповідає Ольга ПОХИЛЬЧЕНКО, кандидат біологічних наук, куратор колекції голонасінних у Національному ботанічному саду імені М.М.Гришка.

Ефектною у зеленому дизайні є сосна гімалайська, яка має пухнасту, схожу на ажур широку пірамідальну крону. Її гілки розміщені горизонтально та ростуть у напрямку до землі. Хвоя дуже довга (до 20 см), тонка, на молодих пагонах звисає вниз, зібрана в пучки по п’ять штук, зелена із блакитно-білими смужками. Шишки — довгі (15–25 см), циліндричні, світло-коричневі, у дорослого дерева звисають донизу. Пам’ятайте, що гімалайська сосна не любить заболочених ділянок, хоча загалом невибаглива до ґрунту, але бажано виділяти для неї родючі та добре дреновані ґрунти. Любить світло та затишні куточки саду. Однак у спеку молоде деревце треба поливати. Рослина зимостійка, але має тендітну деревину, тому під навалою снігу гілки можуть поламатися. Рекомендують використовувати для поодиноких та групових насаджень, створення алей.

Зацікавити озеленювачів може і сосна Палласа, або кримська, довжина хвоїнок якої досягає 12–17 см. Подібна до неї сосна чорна, або австрійська, яка вирізняється темно-сірим стовбуром, сосна Веймута — п’ятихвойне дерево, як і кедрові сосни, однак, на відміну від останніх, її хвоїнки м’якші й ніжніші. Найдовші хвоїнки має сосна жовта (до 22 см), яку дуже рідко можна бачити в наших зелених насадженнях. Привертає увагу сосна жорстка, або смолиста, – єдина, яка самовідновлюється від пня та навіть після лісових пожеж.

Найпоширенішою серед хвороб сосни є звичайне шютте. Недуга уражує хвою молодих дерев, однак її інтенсивний розвиток спостерігається на хвоїнках ослаблених рослин. Основними симптомами є побуріння, усихання та опадання хвої деревець до 10 років, внаслідок чого вони часто гинуть. Також характерна ознака – утворення на хвоїнках чорних поперечних ліній. У спеціалізованих магазинах нині пропонують низку препаратів, якими можна лікувати цю недугу сосни, ялини, ялиці тощо.

Звичайне шютте сосни

Рак-сірянка сосни

Ще одна хвороба — рак-сірянка сосни. Гриб уражає гілки і стовбури сосни звичайної, рідше чорної та гірської. Найбільше шкоди завдає деревам у віці 13—18 років. Міцелій руйнує луб і смоляні ходи, пригнічує ріст камбію; кора розтріскується та обпадає, оголюючи деревину. Уражені гілки треба обрізати нижче від місця зараження на 5–8 см. При ураженні стовбурців слід видалити з насадження усі рослини з ознаками цієї хвороби.

 

Купити саджанці сосни

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Ялина звичайна: незвичайні секрети посадки, догляду та формування крони
Як виростити пухнасту красуню у себе в саду. Поради та авторський метод формування декоративних кущів із хвойних дерев від фахівця
Вічнозелена краса удома
Види хвойних та основні правила їх догляду
Декоративні хвойники
Як підібрати хвойники та яким має бути догляд за ними
Сосна. Види
Сосна. Види та використання у дизайні
Туя західна, або дерево життя
Туя західна — улюблениця ландшафтних дизайнерів
Ялівець та його види: застосування у ландшафтному дизайні
Експерти «СонцеСаду» розкажуть, як виглядає ялівець різних видів і яким чином ця декоративна рослина зможе прикрасити будь-який куточок біля будинку

Рекомендовані товари!