Приєднуйтесь до шанувальників хости, скориставшись рецептами нашої експертки – ландшафтної архітекторки, кандидатки сільськогосподарських наук кафедри ландшафтної архітектури, садово-паркового господарства та урбоекології Національного лісотехнічного університету України Оксани Олейнюк-Пухняк!
⌂ Фото: Оксана Олейнюк-Пухняк
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Усіх зачаровують хости-красуні. Однак у те, що їх можна їсти, вірить не кожен. У Японії страви з хост – кулінарна традиція. Але в Україні такі смаколики – екзотика, попри те, що кількість їх любителів щоразу збільшується.
Хости в усьому світі цінують за декоративність. Вони приваблюють розкішним листям, яке або різнобарвне, або змінює колір, як хамелеон. Деякі сорти підкорюють красою в період цвітіння. Наприклад, квіти Афродіти великі, білосніжні, махрові, духмяні.
Японці помітили в хостах не тільки красу, а й кулінарні принади. Для них це – традиційна рослина, яку швидко розкуповують. Овочі, відомі в Японії як уруї (Urui), – пагони хост, які там вирощують для споживання, як у нас, наприклад, капусту. Навесні збирають урожай, зрізуючи молоді пагони зі скрученим листям. Їх заздалегідь високо підгортають, як спаржу, щоб виросли довгими й мали білий колір.
Уруї маринують, смажать, варять, тушкують. Навіть готують із них зелені коктейлі. Протягом року в супермаркетах таких країн, як Китай, Корея, Сингапур, продають вирощені в теплиці сорти хостів: Mонтану (Гірську) (Montana), Подорожникову (Plantaginea).
Відео: Оксана Олейнюк-Пухняк поділилась незвичайним рецептом
Неймовірно, але майже всі частини хости їстівні! Споживати можна молоді листкові пагони, черешки листя, квіти, листки, квіткові пагони. З усіх сортів, які дещо відрізняються за смаковими властивостями, готують різноманітні страви. Листя дорослої рослини смажать або використовують як замінник шпинату.
Для приготування салатів беруть дуже молоді листки. Вони ніжніші та смачніші, ніж уже сформовані. Листя дорослих рослин згодом грубішає, але його можна відварити й додавати до страв.
Квіти хости збирають і влітку. На смак вони схожі на цвіт лілійників. Квітки всіх видів їстівні. На думку гурманів, суцвіття хости Форчуна (Fortunei) найкращі! У Японії до складу делікатесних виробів навіть входять кореневища деяких видів. Отож, декоративна королева тіні претендує на корону в кулінарії!
⌂ Фото: Кожен сорт хости смакує по-особливому, тому скуштуйте та оберіть свій улюблений!
Хостони – пагони хости, що з’являються навесні. За формою схожі на скручені ріжки, з яких згодом формується молоде листя. Хостони можна зрізати, щоб приготувати страви. Невдовзі виростуть нові пагони.
⌂ Фото: Варто обирати молоді пагони хости для страви
Спершу хостони злегка пробланшуйте у воді до кипіння, а потім посмажте в олії на сковороді. Коли підрум’яняться з обох боків, додайте стільки білого вина й вершкового масла, щоб покрити ними пагони. Хостони мають просмажитися в цій суміші, допоки сковорода не буде сухою. Тоді додайте ще масла й побризкайте вичавленим соком лимона.
⌂ Фото: Смажемо хостини на пательні з вашими улюбленими приправами та шматочком вершкового масла
Страву можна доповнити сезамом і сухариками. Комусь до вподоби заправити її олією та пряними травами. Але варто наголосити, що треба присмачувати холодною олією! Запевняємо вас, що страва така ж неперевершена, як і спаржа.
⌂ Фото: Ось як апетитно виглядає хоста, запечена в беконі
Можна запекти хосту з беконом у духовці при 200 градусах близько 10-25 хвилин (залежно від розміру).
З великолистої хости японці готують голубці за таким рецептом: проварюють листки, як капустяні, і загортають у них улюблену начинку. Рецептом нашої експертки скористалася агрономка «СонцеСаду» Юлія Перхун, яка поділилася враженнями: «Молодий рогіз має незрівнянно ніжний смак! У цьому я переконалася, коли скуштувала ріжки хости. Мені сподобалося. Дуже смачно! Рекомендую спробувати тим, хто вирощує хости на присадибній ділянці».
Зараз розпустилося листя універсальної рослини, а квіти буяють. Саме пора готувати з хости квіткові страви, а також українсько-японські голубці!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова
Рекомендовані товари!