Посадиш обліпиху — матимеш втіху

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
24.07.2020

Обліпиха — скромна і невибаглива цілителька

  Біля кожного будинку має рости ягода довголіття. Так називає обліпиху Сергій Новосад, відомий постачальник якісного посадкового матеріалу з європейських розсадників. Він стверджує, що ця ягода має у своєму складіт неперевершений комплекс вітамінів та мікроелементів, які подовжують життя. І вважає, що її треба більш настирливо популяризувати серед садівників та дачників.

Про успішний досвід вирощування обліпихи та її корисні властивості слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експертом Сергієм Новосадом:


  – Пане Сергію, чому ви так захоплені обліпихою? Самі її садите?– Поки що ні. Обліпиха завжди приваблювала мене своїм виглядом. Я називаю її сонячною ягодою. Поляки, наприклад, обліпиху вважають «вітамінною бомбою». Мене найбільше захоплює те, що в її складі поєднані цукри, амінокислоти, вітаміни та мікроелементи, які в лабораторних умовах змішати неможливо. І цей мікс суттєво покращує здоров’я, зміцнює імунітет. А в м’якуші та насінні міститься цінна олія.

⌂ Сергій Новосад: "Я мандрую світом, цікавлюся географією  розповсюдження обліпихи, методами догляду, новими сортами, щоб у міру своїх можливостей розповідати про це людям"

   – Але обліпиха не дуже поширена в Україні. Де ви її вперше побачили?– Ще в радянські часи великі площі відпрацьованих кар’єрів заліснили обліпихою у Львівській області. Вони досі плодоносять. Їх щороку зрізають, ягідник чудово відростає, і з нього за сезон збирають до 200 тонн обліпихи. Ніхто не переймається тим, що це за сорт. Найімовірніше, цей кар’єр ще за часів Союзу засадили сортом, виведеним на Алтайській дослідній станції садівництва. Якщо дощове літо, родяться великі ягоди. Це доводить, що на одному місці можна багато років збирати щедрі врожаї обліпихи.
  Культурні ж плантації ягоди, які я бачив в Україні, відштовхували зовнішнім виглядом. На них не було культури догляду, тому й складалося враження, що це не сортова обліпиха. Може, я помилявся, але коли обрізано абияк, не доглянуто міжряддя, то такі зарослі побачиш десь у кущах.
  У Польщі я зустрів фермера, який має 300 га смородини. Він сказав, що все життя присвятив, аби виростити плантації обліпихи. Але коли я попросив його показати їх, не одразу погодився. Зізнався, що соромно мене туди вести. І справді, всі його ягідники доглянуті, любо подивитися на аронію, смородину чорну та червону. Та плантація обліпихи виглядає як концтабір для рослин.

⌂ Все більшої популярності набирають обліпихові плантації

  Поляк сказав, що це алтайські та німецькі сорти, але вони так ростуть і плодоносять, ніби у вдовиці, — все недоглянуте. Він попросив знайти йому саджанці, пообіцявши всі старі викорчувати. Аби виконати прохання, я об’їздив чимало країн. Був на Алтаї, возив йому саджанці через Москву та Білорусь. Був і в Німеччині. Там плантації мають добрий вигляд, але для нашого клімату ці сорти не підходять — вони не морозостійкі. Тому й у Польщі вони не прижилися. У нас є сорти, виведені українськими селекціонерами, — Оранжева революція (Orange Revolution) і Солодка жінка професора Володимира Меженського. Процес їх розмноження – повільний. Професор сам переїхав з Артемівська до Києва, плекає близько сотні дерев сорту Оранжева революція, за ними гарно доглядає, вони плодоносять. Упродовж двох останніх років ріже їх на живці, залишаючи на дереві кілька гіллячок. Обіцяє, що невдовзі живці віддасть у добрі руки, розведе Оранжеву революцію і введе її в реєстр.
  Я про всяк випадок на свій розсадник узяв ліцензію з Артемівська на Солодку жінку, щоб із нею працювати. Надіюся на цю українську гілку селекції. Але на все треба час, а люди хочуть мати результат якнайшвидше.
  – І ви таки десь знайшли саджанці? — Через інтернет. Ми шукали серед тих, хто продає ягоди обліпихи. Знайшли таке оголошення і поцікавилися ціною та кількістю. Чоловік відгукнувся і заявив, що хоче продати 1000 тонн. Ми легкі на підйом і одразу запитали, куди їхати. Як виявилося, його звати Александру Вулпе, живе в Румунії. Коли побачили його плантації, нікуди вже не хотіли їхати: ані в Чехію, ані в Угорщину, ані в Німеччину, ані у Словаччину. Цей чоловік все життя займається обліпихою, вивів свої сорти, має дослідні ділянки. І пан Александру нам показав увесь процес, який можна запровадити в будь-якому господарстві.
  – У чому він полягає? — Наприклад, на площі промислового саду садять чотири сорти обліпихи, залежно від терміну достигання. Коли вони починають плодоносити, на половині площі одного року ножицями обрізують гілки з плодами. Потім поправляють крону. Наступного сезону на цих деревах будуть однорічні пагони. Їх залишають рости до наступного року. У цей час обрізують гілки на другій половині площі. Їх складають у ящики і негайно везуть у холодильник на добу, де заморожують до мінус 20 градусів за Цельсієм. Потім спеціальна машина, яку румунському фермеру зробили за його власними кресленнями, оббиває, обтрясає і провіює ягоди. Очищені ягоди заморожують і зберігають необмежений час. Інакше не може бути — обривати їх вручну складно.
  До слова, ягода обліпихи — єдина в рослинному світі, яка не відгниває і не відсихає ні від стовбура, ні від хвостика. І навіть на зиму не осипається. Тільки при 20 градусах морозу хвостики можуть ламатися.

⌂ Процес збору обліпихи потребує зусиль

   – А як щодо поливання?– Крапельне зрошення на плантації цей пан теж має. Щоправда, він зрідка його використовує. Каже, що багато грошей на нього витратив, однак обліпиха може рости й без зрошення. Переконує, що вона не любить високих ґрунтових вод, має бути півтора метра до води. Цей фермер сказав, що коріння обліпихи – до 12 метрів, тому вона добре витримує посуху.
  – Яка врожайність на цих плантаціях? — До слова, цей фермер щороку вирощує до мільйона штук посадкового матеріалу. Його саджанці третього року дають від 12 до 16 тонн плодів із гектара і плодоносять дуже довго. Румунські сорти, наприклад, Дора, Мара, Клара, кращі за алтайські. Останні схильні до хвороб. У період спокою, як тільки починається відлига, у таких деревах бруньки здатні до розмноження. І наступний заморозок їх прибиває. Таке дерево потім просто животіє. А румунські саджанці адаптовані. Під час висадження для запилення треба садити рослини чоловічої і жіночої статі. А висаджувати найкраще за схемами 1:7, 1:9.
  – Як можна розмножувати обліпиху?– Саджанці можна отримати із здерев’янілих пагонів, зелених, сіянці – з насіння. Здерев’янілі саджанці дуже дорогі, а із зелених пагонів легше їх отримати, трохи дешевше. Але їх треба ще шкілкувати, сформувати, щоб посадити на плантації. Так само й сіянці мають певний час перебувати в шкілці.
  – Хотіли б посадити обліпиху біля свого будинку?– Я вважаю, що на кожному обійсті вона має рости. Річ у тім, що цей румунський фермер, попри поважний вік, виглядає набагато молодшим. І я поцікавився в нього: скільки за рік треба з’їсти обліпихи, щоб мати такий вигляд? Він зателефонував своїй на сорок років молодшій дружині й переадресував їй запитання. Вона відповіла, що вони удвох за рік з’їдають до сорока кілограмів цієї сонячної ягоди. Тому для довголіття обліпиха незамінна. Отож, можна спрогнозувати велике майбутнє для цієї ягоди.
  Звісно, я посаджу хоча б три обліпихи у себе вдома, бо відчуваю на собі її цілющу дію. Сам їм цю ягоду і п’ю чай з неї. Разом із жимолостю клав її у морозилку та отримав справжній вітамінний букет.

⌂ Румунський фермер Александ Вулпе разом з дружиною споживають до сорока кг обліпихи за рік

– Які перспективи промислового вирощування обліпихи в Україні?– Загалом ця ягода є цінною плодовою та лікарською рослиною. У всьому світі її широко використовують у фармацевтичній, косметичній та харчовій промисловості. Тому перспективи, звісно, є. Наприклад, зараз у кожному барі з’явився такий продукт, як обліпиховий чай. Його готують із замороженої перетертої ягоди. Попит на такий чай є, особливо в холодну пору року, у період застуд. У Тернополі, наприклад, є заготівельники, які приймають ягоди обліпихи, зібраної по чагарниках. Я її називаю циганською. Вони кажуть, що здають такі ягоди в супермаркети, де покупці їх швидко розбирають. Заготівельники переконані: якби була змога заготовляти більше цієї ягоди, то магазини забирали б її усю. Обліпиху треба популяризувати, замість «хімії» пити справжні енергетичні напої з цієї ягоди, а також з, журавлини, жимолості.

Розмовляла Вікторія Вишнева

Купити обліпиху можна тут

Читати ще:

Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?

Як створити комфорт для обліпихи?
Айва японська вирощування та догляд

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram