Шановна редакція журналу «СонцеСад»! Я — бабуся, яка дуже любить вирощувати дивні, екзотичні рослини. У вашому журналі вже кілька років замовляю саджанці різних дерев, кущів. Радує широкий асортимент рослин з усього світу. Я вже купувала у вас китайські годжі, канадську іргу, екзотичні лимони.
А зараз звертаюся до вас із проханням розказати про ягоду з Канади з красивою назвою Санберрі. Я знаю, що це однорічник і вирощується він з насіння, як помідори. Розкажіть, будь ласка, більше про цю ягоду. Чи можна її вирощувати на наших теренах і якщо так, то як це робити правильно?
Бажаю вам добра і успіхів!
Світлана Георгіївна Тимошко, м. Ужгород.
Шановна Світлано Георгіївно, дякуємо за добрі слова і за ваше запитання. Дійсно, ягода санберрі — дуже смачна і корисна, а її вирощування не потребує особливих зусиль. Як ви зауважили, санберрі — це однорічник, що належить до роду пасльонових, як і помідори. Ця рослина невибаглива і цілком підходить для вирощування в Україні.
Санберрі добре переносить як прохолодні ночі, так і спекотні дні. При цьому продовжує цвісти і плодоносити до глибокої осені, що вигідно відрізняє цю культуру від інших ягід.
Ягода санберрі, яку ще називають канадською чорницею, є не даром природи, а результатом багаторічної праці селекціонера Лютера Бербанку. Як батьківські форми він використав представників рослинного світу з різних континентів: африканський паслін і європейський сланкий паслін. Дітище селекціонера успадкувало від свого африканського предка крупноплідность, високу врожайність, невибагливість до умов вирощування, а від європейського родича — хороші смакові якості.
Санберрі росте у висоту до півтора метра, має товсте чотиригранне стебло з потужними пасинками. Граціозне видовище являє собою цей зелений велетень, коли на ньому дозрівають плоди. Рослина суцільно вкрита чорними ягодами завбільшки з велику вишню. Вони зібрані в китиці по 10– 15 штук. Урожай — до відра ягід з куща. Цвітіння і дозрівання ягід санберрі йде безперервно!
— Коли збирати санберрі?
✔ Ягоди санберрі дозрівають не одночасно, масово врожай збирають у вересні. Однак не поспішайте їх зривати! Ягоди санберрі не обсипаються навіть за повного дозрівання!
Санберрі добре росте на будь-яких ґрунтах, але на дуже кислих її врожайність знижується. Агротехніка подібна до тієї, що застосовується при вирощуванні помідорів. Насіння можна замочити для знезараження в розчині марганцівки на 15–20 хвилин, потім промити проточною водою. Після цього слід завернути насіння у вологу марлю на 3–4 дні, щоб воно проклюнулося. Потім посадити у стаканчики з ґрунтовою сумішшю. Коли рослини виростуть до 3–4 см, потрібно висадити їх під плівку. Під захистом плівки паростки санберрі будуть знаходитися до тих пір, поки не мине загроза заморозків, хоча взагалі санберрі досить стійка до холодів.
Коли потеплішає, саджанці санберрі треба висаджувати у відкритий ґрунт. Їх рекомендується садити на відстані 70 см одна від одної. До середини серпня, щоб ягоди встигли дозріти, верхівки рослин потрібно прищипувати. Стиглість ягід можна визначити на дотик: вони повинні бути м’якими. Ягоди санберрі можна вирощувати не лише у відкритому ґрунті, а і у горщиках на підвіконні чи на балконі.
У період формування та дозрівання ягід, гілки кущів санберрі починають гнутися до землі. Причина — надмірна врожайність цієї культури. Тому їх потрібно обов'язково підв'язати до будь-якої опори, або підперти.
Ягоду санберрі можна вживати у свіжому вигляді, проте все ж краще переробляти їх на варення, джем чи желе. З неї можна робити вино та настоянки, корисні при захворюваннях серця та судин, проблемах зі шлунком. Соком санберрі лікують ангіну. Для цього треба розмішати для полоскання сік свіжих ягід санберрі з теплою водою в пропорції 1:3.
Санберрі не даремно називають «ягодою життя» — вона містить селен, який уповільнює процеси старіння і сприяє попередженню онкологічних захворювань. Ягодаи санберрі допомагають головних і суглобових болях, варикозному розширенні вен.
Плоди санберрі, як і ягоди чорниці, благотворно впливають на гостроту зору. А вирощувати санберрі можна набагато швидше! Адже щоб чорниця дала урожай треба чекати на третій рік від посадки.
Рекомендовані товари!
У наявності
Бамія за 1 г (ЕБМ-1)
10грн.
У наявності
Фізаліс Кондитер за 0,2 г (ЕЛП-77)
12грн.
У наявності
Момордика за 5 нас. (ЕММ-1)
48грн.
У наявності
Маракуйя за 5 нас. (ЕЛП-119)
56грн.