Актинідія — що це за рослина

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.09.2021

Актинідія — відносно нова культура для вирощування у садах України. Що це за рослина, які популярні сорти та у чому особливості вирощування? Вам поради від «СонцеСаду»

Які види опори використовують для актинідії

Актинідія дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Як опору можна використати виноградні шпалери, арки, альтанки. Але найкраще годиться сітка, яка щільно «фіксує» рослини і сприяє рівномірному розростанню пагонів у всіх напрямках. Щоб закріпити їх у потрібному напрямку, навесні, на початку росту, їх потрібно направляти за кріпленнями і підв’язувати, інакше вони розростуться хаотично, переплетуться між собою.

Актинідії не мають повітряних коренів, тому їх безпечно садити поблизу будівель — найкраще на західному, північно-східному та північно-західному боці. Добре використовувати актинідії для оформлення альтанок. Найчастіше для опор використовують класичні форми арки і перголи, виготовлені з дерева, металу або бетону.

⌂ Фото: Актинідія коломікта. Найчастіше для опор використовують класичні форми арки і перголи, виготовлені з дерева

Оскільки аромат усіх видів актинідії приваблює кішок, як валер’янка, одразу після висаджування рослини її потрібно захистити металевою сіткою, вкопавши її в землю на глибину 5 см.

Цвіте актинідія наприкінці червня — на початку липня, зачаровуючи великими білими або рожевими квітками з ароматом, що нагадує жасмин (цвітіння триває близько трьох тижнів). До вересня на ліані з’являються плоди зеленого або золотисто-жовтого кольору, що містять багато аскорбінової кислоти. Актинідія — дводомна рослина, представлена як чоловічими, так і жіночими екземплярами. Тому, якщо хочете не лише милуватися красою ліани, а й отримати з неї урожай (до речі, плоди актинідії китайської визнані найкориснішим у світі фруктом), висаджуйте як мінімум «парочку» актинідій, щоб вони могли перезапилюватися.

До родючості ґрунту актинідія невибаглива, однак лужні ґрунти для неї не підходять. Небажані також важкі, глинисті ґрунти з близьким стоянням ґрунтових вод. Актинідії тіньовитривалі, але їхні плоди дозрівають тільки на сонці, тому під яскравим сонечком їм дуже комфортно.

 

Сорти актинідії

Актинідія аргута (Actinidia arguta) — найпотужніша з усіх культурних видів актинідії. У рідному середовищі (на Далекому Сході) вона досягає 7 метрів заввишки. Має дуже великі й цукристі плоди, які майже не осипаються, дає рясний урожай. А плоди нових сортів цієї актинідії мають різні аромати, що нагадують диню, банан, виноград тощо.

⌂ Фото: Актинідія Сентябрська

Сентябрська — ягоди темно-зелені, еліптичної форми, діаметром 26 мм, вагою 7–10 г. Сорт пізній, але дуже врожайний, з ніжними плодами і мускатним ароматом.

Відео: «Актинідія аргута: Хмара цілющих плодів!»

Розповідає Надія СКРИПЧЕНКО, старший науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат біологічних наук

Київська крупноплідна — посухостійкий і морозостійкий сорт, плоди еліптичні, темно-зелені з рум’янцем, медові на смак, мають легкий аромат, середнього терміну дозрівання, вагою від 10 до 18 г, завдовжки до 20 мм.

⌂ Фото: Актинідія Київська крупноплідна

Відео: Актинідія КИЇВСЬКА КРУПНОПЛІДНА. Найбільші плоди!

Розповідає Надія СКРИПЧЕНКО, старший науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат біологічних наук

Актинідія коломікта (Actinidia kolomikta) — найбільш стійка до суворих зим ліана заввишки від 5 до 10 метрів. Листки чоловічих екземплярів строкаті — в липні верхівка листка біліє, потім набуває ніжно-рожевого і нарешті яскраво малинового кольору. Восени листки приваблюють жовто-рожевими і червоно-фіолетовими відтінками. Вирізняється скороплідністю: дворічки дають перший урожай наступного року після висаджування навесні. Плоди їстівні завдовжки 2–2,5 см, зеленого кольору, іноді на сонці набувають червонуватого або бронзового відтінку, починають дозрівати у серпні. Ягоди мають різний аромат (залежно від сорту рослини): ананасовий, суничний, фініковий, інжировий. Більше за те, він може бути комбінований — одночасно з кількох ароматів!

⌂ Фото: Актинідія д-р Шимановський

Д-р Шимановський  — морозостійкий сорт середнього терміну плодоношення, плоди вагою до 3 г, завдовжки 2,5 см, зеленого кольору, з ніжною кисло-солодкою м’якоттю і яблучно-ананасовим ароматом.

Купити саджанці актинідії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Палітра смаків і ароматів мініківі (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Ви вже куштували актинідію? Якщо ні, тоді наш експерт розповість про різноманітність смаків цієї дивовижної рослини
Коли обрізати та підживлювати актинідію навесні та восени 2024 року
Ця багаторічна ліана, хоч і адаптувалась до українських зим, досі вельми вимоглива до клімату. Щоб актинідія змогла спокійно перезимувати, культуру слід гарненько підготувати до морозів. Починають це робити вже восени
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Як вирощувати сонячну ягоду санберрі в Україні
Санберрі — рослина невибаглива і цілком підходить для вирощування в Україні
Смородина та порічки
Посадка та догляд за порічкою та смородиною
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Хлібний квас для чорниці
Секретами вирощування чорниці ділиться читачка СонцеСад Валентина Балабан
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко
Актинідія: вирощування на опорі
Продуктивний потенціал актинідії може бути реалізований лише за умови її вирощування на опорах

Рекомендовані товари!

Саджанець Актинідія аргута чоловіча

У наявності

Саджанець Актинідія аргута чоловіча (ОКН-1075)

179грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Актинідія аргута Оригінальна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Оригінальна (ОКН-1076(5-7,5л))

249грн.
Маса плоду/грона 10-15 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна (ОКН-578)

89грн.
Маса плоду/грона 15-20 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак соковитий, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Актинідія Пурпурова

У наявності

Саджанець Актинідія Пурпурова (ОКН-479)

179грн.
Маса плоду/грона 15-18 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Актинідія Фігурна аргута

У наявності

Саджанець Актинідія Фігурна аргута (ОКН-577)

89грн.
Маса плоду/грона 9-12 г
Колір плоду світло-зелений
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 0,5-1,5л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер