Актинідія – міні-ківі у вашому саду

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.07.2020

⌂ Надзвичайно смачна і корисна новинка для кожного саду

Витка ліана з дуже декоративними квітами і листям милуватиме око. А від смачних зелених ягід, що достигають неодночасно, отримаєте тривалу насолоду й неабияку користь. Адже вони – справжній концентрат вітаміну С, містять його більше, ніж цитрусові чи чорна смородина, також є джерелом багатьох інших корисних речовин. Про вирощування цієї дивовижної рослини розповість постійний експерт Анастасія Голубенко.

⌂ Анастасія Голубенко, кандидат біологічних наук, старший науковий співробітник Ботанічного саду ім. О. Фоміна Київського національного університету ім. Т. Шевченка

Актинідія – близький родич ківі, багаторічна деревоподібна листопадна ліана, яка відома своїми смачними та корисними плодами, а також може стати чудовим декоративним елементом у ландшафтному дизайні. Для вирощування у нашому кліматі використовують далекосхідні види і сорти, які витримують морозні зими, на відміну від теплолюбного ківі. Плоди актинідії трохи нагадують аґрус: невеликі, соковиті, багаті на цукри, органічні кислоти та вітаміни. Всі частини рослин (листя, плоди, пагони, кора) мають лікувальні властивості, тому їх використовують у народній медицині.
Актинідія – рослина дводомна, тому на 3–5 жіночих рослин на ділянці має припадати одна чоловіча. Квітки на чоловічих ліанах зібрані в суцвіття – понад шість штук у кожному, а на жіночих ліанах квітки поодинокі.
Найпопулярнішими видами актинідії є коломікта та аргута.


Актинідія коломікта

Актинідія коломікта – ліана з відносно короткими стеблами, які можуть виростати до 7 м завдовжки. Ягоди невеликі – до 2 см завдовжки, мають приємний аромат і смак, достигають протягом серпня. Цей вид приваблює незвичайним забарвленням листя, здатного змінювати свій колір упродовж вегетаційного сезону.


Актинідія аргута

Актинідія аргута (актинідія гостра) – потужна витка ліана, родом із Далекого Сходу, яка у природі сягає 30 м завдовжки з діаметром стовбура до 20 см. Листя зеленого кольору. Соковиті плоди актинідії гострої, діаметр яких варіює від 1,5 до 3 см, мають ніжний смак і аромат, який дещо нагадує ананас. Достигання плодів триває від кінця серпня до середини вересня.

Висаджування

Місце для вирощування актинідії треба обирати затишне, з розсіяним сонячним світлом (напівтіні найбільше потребують молоді рослини, але плоди найкраще достигають на сонці), бажано на підвищенні, щоб уникнути замокання кореневої системи. Ґрунт має бути добре дренованим і родючим. Можна використати чорнозем, змішаний із піском і торфом у пропорції 3:1:2. Під час висаджування ґрунтосуміш можна «заправити» мінеральними добривами (400 г суперфосфату, 200 г аміачної селітри, 100 г деревної золи на 1 м3 субстрату).
Актинідія найкраще росте на слабкокислих ґрунтах, тому слід уникати речовин із лужною реакцією (наприклад, вапна). Крім того, не можна використовувати добрива з вмістом хлору – вони шкодять рослині. Яму з ґрунтом для актинідії готують за два-три тижні перед садінням. Протягом цього періоду її час від часу поливають, щоб ґрунт осів природним способом. Через два тижні яму підсипають ґрунтом без добрив і у цей верхній шар висаджують молоду актинідію, помірно утрамбовуючи субстрат. Після висаджування треба рясно полити рослину й надалі не допускати пересихання землі. Мульчування навколостовбурового кола травою, компостом, торфом чи трісками сприятиме збереженню вологи в ґрунті. Під час прополювання та розпушування ґрунту слід враховувати, що коренева система актинідії розташована неглибоко. Важливо знати, що молоді рослини дуже люблять обгризати коти, тому саджанці варто обгорнути захисною сіткою.


⌂ Саджанці актинідії потребують опори

Догляд

Оскільки актинідії – виткі ліани, тому для нормального росту потребують опори. Це стосується як висаджених на відкритих місцях рослин, так і тих, які є поруч із стінами будівель. Актинідії ростуть досить швидко, їх можна використовувати для облаштування тінистих альтанок і пергол.
Актинідія любить вранішнє і вечірнє обприскування, помірне, але регулярне поливання. Підживлювати її треба лише двічі на сезон – рано навесні (азотними, фосфорними та калійними добривами у пропорції 30:20:20 г на м2) та наприкінці періоду цвітіння (20:10:10 г на м2).
Актинідії можуть інтенсивно розростатися, тому влітку рекомендовано проводити формувальне обрізування. Деякі великі пагони прикріплюють до горизонтальної шпалери, а бічні, які ростуть із них, пускають у вертикальному напрямку. Для рослин, вік яких сягає десяти років, застосовують омолоджувальне обрізування: видаляють усі старі гілки, залишаючи лише пень заввишки до 50 см.
Перші плоди з’являються на рослинах через три-чотири роки, а масове плодоношення розпочинається з шести-семирічного віку. Урожай достигає нерівномірно, тому ягодами можна ласувати довго.
Молоді рослини бажано знімати зі шпалер та укривати на зиму сухим листям, гілками ялини чи агроволокном, присипати сухим торфом. Треба вчасно розкрити рослини навесні, щоб уникнути випрівання. Дорослі актинідії не потребують укривання.

 
⌂ Молоді рослини потрібно захищати від котів

Хвороби і шкідники

Актинідії майже не уражуються шкідниками та стійкі проти хвороб. Рідко спостерігається ураження актинідій грибковими хворобами.
Якщо виявили ознаки борошнистої роси чи іржавих плям на листі, треба терміново обробити рослини фунгіцидами, повторивши обробку тричі щодесять днів. Дуже уражені пагони і листки треба видалити. Для профілактики уражень грибками і шкідниками можна застосовувати ранньовесняні обробки бордоською рідиною рослин та пристовбурового кола, які проводять двічі перед розпусканням бруньок з інтервалом десять діб.

Саджаніц актинідій можна купити тут

У СонцеСаді можна придбати саджанці жіночих та чоловічий актинідій ( саджанці сортів аргута:  Джамбо, Вітіківі , Київська крупноплідна, Ананасна , Оригінальна ,Кенс Ред та чоловічі (з відкритою кореневою системою та у контейнері). Саджанці сортів коломікта: Доктор Шимановский , Вітакола  )

Читати ще:
Актинідія. Як формувати рослину і вирощувати на шпалері?
Як з одного куща отримати 1000 гривень?
Вирощування ягід: сім правил успіху

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram