Палітра смаків і ароматів мініківі (журнал «СонцеСад» 2/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.03.2023

Цінним доповненням до збалансованого раціону українців можуть стати плоди  рослин, зокрема лимонник, обліпиха, аронія, кизил, актинідія. Актинідія або мініківі, уже понад 60 років інтродукована в Україні. Плоди її вирізняються високим вмістом біологічно активних речовин — вітамінів, ферментів, поліфенолів, органічних кислот і мінеральних солей. Їх вживають свіжими, мороженими, сушеними й консервованими, використовують для виготовлення пастили, варення, соків.

Надія Скрипченко знає все про актинідії

⌂ Фото: Надія Скрипченко знає все про актинідії

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

В Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України створено 20 високопродуктивних сортів мініківі, які відрізняються за термінами достигання, смаком, кольором, масою та формою ягід. Плоди актинідії приємні на смак, солодкі, солодко-кислі, з різними фруктовими відтінками аромату: ананасу, винограду, суниці, аґрусу, смородини, що обумовлені вмістом складних сумішей летких речовин, зокрема складних ефірів.

Улюблені плоди дітлахів — актинідія сортів Фігурна, Перлина саду та Лакомка, ягоди яких найсолодші і за смаком нагадують інжир або солодкий аґрусу. Їх часто використовують для засушування (як родзинки). Плоди сортів Рімма й Катруся вирізняються гармонійним поєднанням кислого та солодкого цукеркового смаку. Сильний ананасовий аромат характерний плодам сорту Сєнтябрьская. Смак ківі з ананасом мають плоди актинідії Київська крупноплідна, Смарагдова. 

Плоди актинідії Фігурна найсолодші, за смаком нагадують інжир

⌂ Фото: Плоди актинідії Фігурної найсолодші, за смаком нагадують інжир

По іншому смакують плоди актинідії з пурпуровим забарвленням — Пурпурова садова, Рубінова, Караваєвська урожайна. Вони менш солодкі і фруктові нотки смаку в них менш виражені. Окремі з них за смаком нагадують мармелад.

Хочеться окремо виділити сорт Пурпурова. Він надзвичайно урожайний (можна зібрати до 4 відер ягід!). Особливістю цього сорту на відміну від усіх зарубіжних і вітчизняних є те, що ягоди прекрасно дозарюються (процес, при якому зібрану недозрілою продукцію за певних умов доводять до біологічної стиглості).

Актинідія Пурпурова за смаком нагадує сливу

⌂ Фото: Актинідія Пурпурова за смаком нагадує сливу

Інколи зниження температури наступає завчасно та доводиться зривати їх та класти на дозарювання. Вони можуть спокійно лежати майже місяць у прохолодному місці. Незважаючи те, що плоди висять на тоненькій плодоніжці, вони ніколи не осипаються. Підходить Пурпорова ідеально для консервування. А смак — це окрема перевага! Ця ягода нагадує сливу. Хто скуштував хоч раз — неодмінно зі мною погодиться, — наголошує еспертка.  

Про унікальні смак і властивості сорту Пурпурова дивіться відео: Актинідія ПУРПУРОВА. Урожайність зашкалює!

Розповідає Надія СКРИПЧЕНКО, старший науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат біологічних наук

Сорти актинідії: Кенс Ред, Скарлет Септембер, чоловіча, Рімма мають свій неповторний смак

⌂ Фото: Сорти актинідії: Кенс Ред, Скарлет Септембер, чоловіча, Рімма мають свій неповторний смак

!!! Слід пам’ятати, що смакові властивості ягід актинідії — це сортова ознака, яка визначається балансом між вмістом органічних кислот та розчинних цукрів у плодах, але в певній мірі може частково змінюватись залежно від умов зростання: ґрунту, мінерального живлення та вологозабезпечення рослин! На смак ягід актинідії суттєво впливають умови освітлення — плоди загущених рослин чи рослин, що знаходяться в затінку під густими кронами дерев ніколи не матимуть того смаку, що і рослини, які зростають на відкритих і добре освітленій сонцем ділянці. Залежить смак ягід і від термінів їх збору, оскільки вони після достигання можуть залишатись на пагонах рослин до самих морозів.

Смак ківі з ананасом мають плоди актинідії Київська крупноплідна

⌂ Фото: Смак ківі з ананасом мають плоди актинідії Київська крупноплідна

Звичайно ж смак плодів визначається індивідуальним сприйняттям, але напевно можна стверджувати, що культура актинідії дійсно вражає розмаїттям смаків і ароматів і кожен точно знайде свій серед цієї палітри смаків, відповідно до своїх уподобань — резюмує Надія Скрипченко, старший науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка.

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Дарина Дубинка

Купити саджанці актинідії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли обрізати та підживлювати актинідію навесні та восени 2024 року
Ця багаторічна ліана, хоч і адаптувалась до українських зим, досі вельми вимоглива до клімату. Щоб актинідія змогла спокійно перезимувати, культуру слід гарненько підготувати до морозів. Починають це робити вже восени
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Вирощування актинідії в Україні
Актинідія, вирощування та користь (СС.1/21)
Актинідія — що це за рослина
Актинідія — дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Деякі особливості вирощування цієї рослини
Актинідія: вирощування
Як посадити актинідію, як вирощувати актинідію на шпалері, як правильно обрізати актинідію, — поради від експерта «СонцеСаду»
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко
Актинідія: вирощування на опорі
Продуктивний потенціал актинідії може бути реалізований лише за умови її вирощування на опорах

Рекомендовані товари!