Актинідія: вирощування на опорі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.05.2020

⌂ Фото: Надія СКРИПЧЕНКО, кандидат біологічних наук, ст. наук. співробітник Національного ботсаду ім. М.М. Гришка

Продуктивний потенціал актинідії може бути реалізований лише за умови її вирощування на опорах, що зводяться залежно від вибраного типу формування крони рослин

Види опор для актинідії

Актинідія вирізняється інтенсивним ростом пагонів довжина яких наприкінці сезону може сягати 3-5 м, і високою пробуджувальною здатністю бруньок, що за відсутності належного догляду призводить до швидкого загущування крони. Це значно ускладнює вирощування рослин, знижує їхню врожайність, сприяє погіршенню смакових властивостей плодів. Тому формування й обрізування в комплексі з іншими прийомами агротехніки є важливими факторами успішного вирощування.

Типи формування крони рослин:

Вони широко використовуються в процесі вирощування актинідії. Кожен із цих типів формування крони рослин має свої особливості та потребує застосування відповідних технічних прийомів.

Вид опори для актинідії у формі віялоподібної «пальмети» на одноплощинній шпалері  

Проста шпалера. В аматорському садівництві актинідію дуже часто вирощують на простих шпалерах, подібно до виноградників. Для цього використовують дерев’яні чи бетонні стовпи з дротами або інші опори. Інколи їх встановлюють біля стін житлових будинків.

⌂ Фото: Вирощування актинідії на простій опорі у формі пальмети

Рослини формують у вигляді одноярусної, двох’ярусної і триярусної «пальмет». У першому випадку на одному рівні формуються два горизонтальних, протилежно спрямованих рукави, у другому — чотири на двох рівнях, у третьому — шість рукавів на трьох рівнях. Традиційно на простій шпалері стебло рослини доводять до відповідного дроту й формують бокові кордони, потім його продовжують до чергового дроту. Оскільки молода актинідія схильна утворювати велику кількість пагонів з основи куща, то дуже важливо одразу після посадки видалити зайві пагони, залишивши одне стебло. Можна також вирощувати два стебла й з кожного формувати бокові кордони в протилежні боки.

Відео: «Актинідія аргута: Хмара цілющих плодів!» 

Розповідає Надія СКРИПЧЕНКО, старший науковий співробітник відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України, кандидат біологічних наук

У Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка актинідію вирощують у формі віялоподібної «пальмети» на одноплощинній шпалері подібно до виноградної. Рослини висаджують в ряду на відстані 2,5-3 м. Після посадки залишають 4-6 найміцніших пагонів, які рівномірно розподіляють на шпалері у  вигляді віяла та під нахилом підв’язують до дроту. Надалі вони слугуватимуть головними стеблами, на яких формуватимуться вегетативні та репродуктивні пагони.

З переходом до генеративної фази розвитку рослини, як правило, досягають 3-4-го дроту шпалери. Віялоподібне формування рослин досить просте й має ряд переваг. По-перше, наявність стебел різного віку дає змогу регулярно омолоджувати рослини і замінювати окремі стебла у випадку пошкодження без зменшення врожаю. По-друге, рослини вирізняються більшою вегетативною масою — своїми пагонами й листковою поверхнею вони захищають ґрунт прикореневої зони від надмірного нагрівання та пересихання, що надзвичайно важливо в посушливі періоди вегетації.

За таких способів формування (одно-, дво- й трирукавної та віялоподібної пальмет) застосовується коротка система обрізування рослин, тобто щороку під час обрізування проводять проріджування крони та вкорочують пагони до 30-40 см. Це стимулює інтенсивні процеси росту, що призводить до загущування крони, а отже, вимагає проведення додаткового літнього обрізування рослин.

⌂ Фото: Вирощування актинідії у формі віялоподібної пальмети

Вид опори для актинідії: Т-подібна шпалера

На промислових плантаціях найчастіше застосовуються Т- або Г-подібні шпалери (перголи).

Найкращою формою вважається Т-подібна шпалера або пергола з двостороннім кордоном. Перевага її полягає в додатковому затіненні поверхні ґрунту під конструкцією, завдяки чому обмежується ріст бур'янів, утримується вища вологість ґрунту, мінімізується вплив сильного вітру і збільшується врожайність рослин. За такого формування полегшується доступ до пагонів з кожного боку і забезпечується більш рівномірне освітлення рослин.

Відео «Актинідія Київська Крупноплідна Найбільші плоди!» 

Розповідає Надія Скрипченко

Формування рослини на Т-подібній опорі проводиться упродовж трьох років вирощування і полягає у виведенні одного міцного стебла до висоти верхнього центрального дроту, де формують два головних бокових плеча, спрямовані вздовж дротів у протилежні боки.

Для цього одразу після посадки серед пагонів обирається один найбільш міцний пагін, який спрямовують вертикально, підв’язуючи до кілочка, а пагони відновлення, що з’являються в основі, видаляють. За умови ослабленого росту пагона, його рекомендується прирізати до кількох бруньок, щоб викликати відтворення інтенсивного приросту. Якщо на головному стеблі формуються бокові пагони, то їх своєчасно видаляють. Слідкують також, щоб стебло не обплітало опору. Верхівку стебла прищипують, коли вона досягне висоти верхнього дроту.

⌂ Фото: Вирощування актинідії на Т-подібній шпалері

Наступного року на головному стеблі: (на висоті 2 м) розвиваються бокові пагони, два з яких спрямовують горизонтально в протилежні сторони. Вони утворюють головні плечі (кордони). Їхню довжину регулюють за допомогою прищипування верхівок та зимового обрізування. На них розвиваються бокові пагони, спрямовані в різні боки. їх залишають на відстані 30-40 см один від одного, а решту вилучають упродовж вегетації або під час зимового обрізування (на рослинах залишаються 15-20 таких бокових пагонів залежно від розміру куща та його сили). У разі посадки рослин старшого віку період формування скорочується і вже на третій рік можна буде збирати перші плоди.

Випробування різних способів формування актинідії в умовах Лісостепу України показали, що повна реалізація біологічного потенціалу рослин і відповідно вагоме збільшення урожайності (у 2-3 рази) досягаються саме за умови формування рослин на Т-подібних опорах з 3-4 головними стеблами. Це забезпечує найкращі умови зростання рослин, оптимальне освітлення пагонів, що значно зменшує необхідність проведення зелених операцій та захист кореневої системи від надмірного перегрівання в літній період.

Купити саджанці актинідій

У «СонцеСаді» можна придбати саджанці жіночих та чоловічих актинідій.
Саджанці сортів аргута: Київська крупноплідна (з відкритою кореневою системою та у контейнері), Пурпурова, Фігурна, Джамбо, Кенс Ред (з відкритою кореневою системою та у контейнері), Скарлет Септембер, Самоплідна, Чоловіча(з відкритою кореневою системою та у контейнері).

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Палітра смаків і ароматів мініківі (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Ви вже куштували актинідію? Якщо ні, тоді наш експерт розповість про різноманітність смаків цієї дивовижної рослини
Коли обрізати та підживлювати актинідію навесні та восени 2024 року
Ця багаторічна ліана, хоч і адаптувалась до українських зим, досі вельми вимоглива до клімату. Щоб актинідія змогла спокійно перезимувати, культуру слід гарненько підготувати до морозів. Починають це робити вже восени
Рецепти з актинідії
Насправді ж росте деревоподібна ліана — актинідія, але її плоди — копія ківі кисло-солодкі ягоди з ніжною м'якоттю. Як і де використовують її корисні властивості
Особливість та цінність гумі
Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка, розповіла читачам «СонцеСаду» про особливості та цінність гумі
Глід криваво-червоний
Біологічні особливості, хімічний склад, використання
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Вирощування актинідії в Україні
Актинідія, вирощування та користь (СС.1/21)
Актинідія — що це за рослина
Актинідія — дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Деякі особливості вирощування цієї рослини
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко

Рекомендовані товари!

Саджанець Актинідія аргута чоловіча

У наявності

Саджанець Актинідія аргута чоловіча (ОКН-1075)

179грн.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Актинідія аргута Оригінальна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Оригінальна (ОКН-1076(5-7,5л))

249грн.
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 10-15 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна (ОКН-578)

89грн.
Смак соковитий, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 15-20 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Саджанець Актинідія Пурпурова

У наявності

Саджанець Актинідія Пурпурова (ОКН-479)

179грн.
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона 15-18 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середній
Саджанець Актинідія Фігурна аргута

У наявності

Саджанець Актинідія Фігурна аргута (ОКН-577)

89грн.
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 0,5-1,5л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Маса плоду/грона 9-12 г
Колір плоду світло-зелений
Терміни дозрівання середній