Смородина та порічки

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
03.11.2021

Порічка і смородина, як і інші ку­щові ягідні культури, світлолюбні. Будь-яке затінення кущів (тінь від крони дерев, будинку і т.п.) буде призводити до зниження врожаю, погіршення якості ягід і сприяти розвитку грибкових хвороб. Уро­жай у цих культур закладається на однорічних пагонах і на плодових утвореннях старших гілок (кільчатках), тому важливо забезпе­чити рослині умови для гарного росту і розвитку. Для цього слід проводити своєчасні поливи та підживлення. Особливо важливий полив у період формування та активного росту зав’язі (в умовах Києва — друга декада травня — перша декада червня), коли через нестачу вологи в грунті частина зав’язі обсипається, а з решти формуються дрібні ягоди.

 

Посадка

При посадці вручну ямки ко­пають такого розміру, щоб можна було вільно розмістити корені ро­слини, висаджуючи їх глибше на 5–10 см, ніж вони росли в розсад­нику. Саджанці ставлять у ямки вертикально або похило, під кутом 45°. При похилому садінні коре­нева система опиняється у кра­щих умовах теплового режиму й аерації, що сприяє уже в перший рік вегетації утворенню з ростових бруньок більшої кількості одноріч­них пагонів.

Відразу після посадки рослини зрізують, залишаючи нею ґрунту не більше двох–трьох бруньок, далі поливають, мульчують (засипають перегноєм, компостом чи торфом) шаром 5–8 см.

 

Формування кущів

Перший рік — наприкінці вегетації (пізно восени або на початку зими до випадання снігу) в кожном кущі вирізують при землі недорозвинені, пошкоджені та уражені однорічні гілочки. Для формувг ння його залишають 3–4 найбільшї сильні гілки.

Другий рік — повторюють ту операцію, для створення нових скелетних гілок молодшого віку залишають 2–3 найсильніші однорічні прикореневі пагони.

Третій рік — знову повторюют вирізування слабких чи уражених пагонів та нормують добре розвінені, щоб восени сформований кущ складався з 2–4 розгалужених трирічних гілок, 2–3 (і більше) дворічних з плодовими утворенням та 3–4 (і більше) однорічних прикореневих пагонів.

 

Захист від грибкових хвороб та шкідників

Більшість нових сортів мають високу стійкість до грибкових хвороб, серед яких найбільш шкідливими є борошниста роса та листові плямис­тості (антракноз і септоріоз).

Серед шкідників порічки і смородини найбільш «по­пулярна» по­пелиця, якої існує багато видів але частіше зустрічається галова попелиця, яка поселяється з нижньої сторони листків на молодих приростах і, харчуючись соком, утворює здуття (гали) червоного кольору. Такі листки добре помітні сильному пошкодженні заси­лають і обсипаються.

У боротьбі з шкідниками та хворобами непоганий ефект дає об­прискування кущів концентрова­ним розчином мінеральних доб­рив (500 г нітроамофоски, 400 г хлористого калію, 500 г сечовинина, 10 л води) ранньою весною (до розпускання бруньок) для знище­ння зимуючих яєць і спор. Слід об­прискувати кущі, а не поливати! Цей прийом дійсно ефективний, на відміну від поширеного народ­ного способу обливання кущів окропом.

Протягом вегетації проводити боротьбу з шкідниками та хворо­бами на присадибній ділянці бажа­но за допомогою біологічних пре­паратів (Актофіт, Лепідоцид, Гаупсин тощо), які при правильному застосуванні мало чим поступа­ються хімічним, але незрівнянно безпечніші для здоров’я людини.

Багаторічними дослідженнями Інституту садівництва НААН по ви­вченню сортів смородини та порі­чок червоних і білих було дове­дено, що більшість вітчизняних со­ртів не поступається перед кра­щими зарубіжними аналогами, а окремі перевершують їх, особли­во за стійкістю до грибкових хво­роб та споживчими якостями ягід.

 

О.М. Ярещенко, кандидат с.-г. наук, Я.Ю. Терещенко, мол. науковий співробітник, Інститут садівництва НААН

 

Купити саджанці порічки

 

Купити саджанці смородини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чорна смородина у питаннях та відповідях
Основні питання про вирощування смородини. Відповіді від фахівця
Лікувальні властивості смородини чорної
У жодному фрукті так не скомпоновані легкозасвоювані вітаміни, мікроелементи, кислоти, як у ягодах. Про лікувальні властивості смородини розповідає відомий український лікар травник-фітотерапевт
Лікуємося смородиною
Лікувальні рецепти властивості та зі смородини
Чорна смородина. Лікувальні властивості
Лікувальні властивості смородини та рецепти приготування напоїв зі смородини
Чим підживити смородину для щедрого врожаю
Беззаперечна складова багатого врожаю і здорових рослин - вчасне підживлення. Наш експерт розкаже, які добрива необхідні вашим кущам смородини, коли та як їх правильно вносити, щоб не зашкодити рослині і принести максимальну користь.
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Відома селекціонер популярних сортів смородини, порічки та агрусу розповість про свої улюблені сорти та розкриє всі секрети догляду за кущами.

Рекомендовані товари!