Здавна ожину вважали найкращими ліками проти шкірних недуг: подрібнені свіжі листки та їхні відвари прикладали до лишаїв, екзем, виразок і гнійних ран.
✔ Сушені плоди та листки ожини мають інсуліноподібну дію, з цією метою їх використовує народна медицина. Настій: дві столові ложки листків на дві склянки окропу, настоювати протягом 30 хв., процідити та пити по півсклянки чотири рази на день перед споживанням їжі як цукрознижувальний та сечогінний засіб.
✔ Сучасні дієтологи також стверджують, що свіжа ожина — цінний десерт для хворих на цукровий діабет, оскільки вуглеводів має небагато, а цукри здебільшого представлені фруктозою.
✔ Для профілактики захворювань додавайте листків ожини до чаю, узварів. Не забувайте й про смачне варення з цих ягід, з нього взимку можна готувати цінні десертні напої, узвари.
✔ Свіжа ожина: узвари, киселі та варення з неї корисні при розладах кишечнику, мають сечогінну та жовчогінну дію.
✔ Для нормалізації менструального циклу (при схильності до кровотеч) приготуйте такий засіб: дві столові ложки свіжих листків ожини залити 400 мл окропу, настоювати кілька годин, процідити, вживати теплим по 100 мл двічі-тричі надень.
✔ Плоди та сік із ягід ожини добре втамовують спрагу і слугують чудовим протигарячковим засобом. Треба залити дві столові ложки сушених чи свіжих плодів ожини склянкою окропу, настоювати протягом 15–20 хв. і пити по кілька столових ложок (дітям — по одній!) якнайчастіше, бажано щогодини.
✔ У народній медицині відвар із листків ожини застосовували як потогінний, а коріння — як сечогінний засіб. Свіжі ягоди і чай із них використовували як заспокійливий і загально зміцнювальний засіб для жінок у період клімаксу. Також радили їсти ягоди і при запальних процесах у суглобах, циститах, прикладали потовчену кашку до ран, аби швидше загоювалися.
✔ Нині вчені виявили в ягодах ожини велику кількість біофлавоноїдів, які діють на організм як антиоксиданти.
Увага! Оскільки ягоди ожини містять багато дрібних кісточок, при захворюваннях шлунка та тонкого кишечнику краще вживати свіжий сік ягід. Будьте обережні й при підвищеній кислотності шлункового соку (особливо якщо сорти ожини кислі).