Корисна і смачна ожина: як обрати сорти для кожної з областей України, посадка та догляд

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
01.02.2022

 

В Україні ожина з давніх-давен росте у дикій природі. Однак дика ожина — це дрібні та кислі ягоди, збирати які справжня морока. Інша справа нові сорти садової ожини. Великі, солодкі та смачні.  Які сорти ожини найкращі для клімату України, як правильно садити та доглядати за ягодою, щоб отримати щедрий урожай? Розмова про це з Яною Терещенко, науковцем Інституту садівництва НААН України.

 

 

– Які сорти ожини в яких регіонах України найкраще вирощувати?

– Ожина в Україні — це укривна культура, за винятком південних регіонів та Закарпаття.  Що далі на північ, то більший ризик підмерзання. Водночас і на півдні з цією культурою виникають проблеми, бо ягода може страждати від сонячних опіків.

Для вирощування ожини в центральних областях  (Вінницька, Дніпропетровська, Кіровоградська, Полтавська, Черкаська та Криворізька) та західних областях (Львівська, Тернопільська, Івано-Франківська, Волинська, Рівненська, Хмельницька, Чернівецька та Закарпатська) ми вже можемо рекомендувати такі сорти:

Ранні сорти починають достигати ще в червні, середні — у липні, а пізні — на початку серпня. Вже наступного року після посадки можна отримати перший «сигнальний» урожай — близько 1,5-2 кг із куща.

– Де краще купувати саджанці ожини та як правильно садити ожину?

– Передусім я рекомендую звернути увагу на ліцензовані розсадники, тобто не купувати саджанці з рук — існує висока ймовірність, що це може бути не той сорт, про який ви мріяли. І, звичайно, треба оглянути рослину: щоб листя було здорове, не було наслідків вірусних та грибкових хвороб.

Висаджувати ожину бажано навесні, тоді ви матимете змогу спостерігати, як протягом вегетативного та літнього періодів рослина розвивається: чи нема підсихання, чи добре прижилася. Хоча можна висаджувати й восени, але весняна посадка все ж несе менше ризиків. Схема садіння для ожини — 1,5-2 м між кущами та 2,5-3 м між рядами. Наприклад, на 10 сотках можете посадити 24 кущі, наступного року зберете вже 48 кг ожини, третього-четвертого — до 8 кг із куща. Ожина плодоносить протягом 15 і більше років, але за умови ретельного догляду.

       Важливо знати!

Не бажано садити ожину на ділянці, на якій перед тим кілька років росла малина, бо ці культури мають спільних шкідників і хвороби.

РН ґрунту має бути близько 6,5. Подбайте про аерацію: щоб ґрунт був не суцільна глина, а коріння дихало. Спочатку ділянку, де хочемо садити ожину, перекопуємо, потім викопуємо лунку завглибшки 40 см та діаметром 80 см. Треба провести передпосадкову підготовку: внести 3–5 кг перегною на кущ. Крім того, додати комплексні добрива перед садінням.

У ямці це все перемішуємо з ґрунтом. Робимо так звану ґрунтосуміш і висаджуємо рослину, поливаємо з розрахунку 25–30 літрів на кущ. Якщо є можливість використовувати мульчувальні засоби, такі як агроволокно чи агротканина, то це трохи спростить післяпосадковий догляд. Не треба буде зайвий раз прополювати. Можна економно вкрити частину біля самого куща, але, звичайно, краще вкрити суцільно прикущову смугу.

Кущ ожини⌂ Фото: Кущ ожини

 

– Чи підходять легкі піщані ґрунти для вирощування ожини?

– На піщаних ґрунтах вона росте. Але тоді треба подбати про перегній та внесення добрив, щоб рослина мала звідки отримувати поживні речовини. Я також рекомендую перед тим, як закладати насадження, зробити аналіз ґрунту, щоб мати чітку картину щодо вмісту поживних елементів у ньому. Такий аналіз роблять в агрохімічних лабораторіях. Ґрунт можна надіслати поштою. Якщо ґрунт бідний, то треба викопати ямку 80 на 80 см і завглибшки теж 80 см, заповнити її родючою ґрунтосумішшю. Цього буде достатньо для нормального розвитку рослини. 

– Як часто потрібно поливати ожину? Які повинні бути вимого щодо освітлення?

Ожина, порівняно з малиною, є більш стійкою до посухи й не надто вибагливою до зрошення. Якщо є можливість використати краплинне зрошення, то це полегшить догляд. Якщо в період формування та достигання ягід дощу нема кілька тижнів, раджу зрошувати рослини регулярно. Краще щодня невеликими порціями, ніж раз на три дні надмірно зволожувати. Таким чином рослина буде постійно отримувати необхідну кількість вологи.

       Важливо знати!

Якщо ідуть дощі, то поливати не потрібно. Надмірна кількість вологи теж негативно впливає на ягоду і на її термін зберігання.

Ожина для рівномірного достигання ягід обов’язково потребує сонця, а також рівномірного освітлення за допомогою відповідного розміщення на шпалері, без якої не обійтися ні на присадибній ділянці, ні в промислових насадженнях. Пагони ожини формуються від 3 до 5 метрів, тому їх треба розкладати для того, щоб усі яруси, де розташовується урожай, були добре освітлені.

– Коли і як встановлювати шпалеру для ожини?

– Шпалеру встановлюємо перед висаджуванням рослин. Але якщо вже посадили, то можна й пізніше. Однак це більш проблематично. Застосовуємо звичайну шпалеру. Приблизно від однієї до іншої опори шпалери розташовуємо три рослини. Наприклад, відстань між опорами може становити 5-7 м. Якщо йдеться про звичайну шпалеру, то має бути чотири яруси, але перший — основний, тому що там розміщується більшість пагонів.

На перший ярус вкладаємо однорічні пагони, які прищипуємо. Потім із бічних бруньок виходять молоді пагони другого порядку, які вертикально підв’язуємо вже до другого, третього, навіть четвертого ярусів шпалери. Восени усі пагони другого порядку знімаються з другого, третього та четвертого ярусів шпалери.

Ожина на шпалері⌂ Фото: Ожина на шпалері

 

Як правильно обрізати ожину?

– Другого, третього і наступних років одразу після плодоношення обрізають повністю пагони, які відплодоносили. Якщо ці пагони не обрізати, то на них наступного року може бути врожай, але дуже мізерний. Корінь постійно дає молоді прирости, з них формується перший ряд, від якого ідуть далі пагони другого порядку.

Які шкідники та хвороби загрожують ожині та як із ними боротися?

– Ожина мало уражується хворобами. Цілком реально вирощувати урожай без застосування фунгіцидів. Серед комах ми зафіксували лише два шкідники — личинка травневого хруща та оленка волохата. З останньою новітніх методів боротьби нема, окрім як розставляти біля кущів блакитні відра чи тази з водою. Блакитний колір вабить комах, і вони топляться у воді. А ось личинку травневого хруща вбиває група препаратів, які вносять у ґрунт навесні перед садінням, але лише тоді, коли цей шкідник є у землі.

       Важливо знати!

Ожина — одна з найперспективніших культур для органічного вирощування, враховуючи її високу стійкість до різних грибкових і вірусних хвороб.

Чи існують ремонтантні сорти ожини?

– Так, найбільш відомі — це сорти групи Прайм Арк та Чорна магія. Вони плодоносять від кінця серпня до середини жовтня, за умови сонячної погоди та відсутності ранньоосінніх приморозків. Можна вирощувати ремонтантні сорти для того, щоб отримувати два врожаї: на початку літа та в першій половині осені, але це можливо лише в закритому ґрунті.

Ремонтантні сорти зазвичай використовують для отримання осіннього врожаю. Технологія вирощування така ж, як і для ремонтантних сортів малини — кущі повністю зрізають пізньої осені, а на молодих пагонах наступного року отримують осінній врожай. Можна посадити літні сорти та ремонтантні. Тоді збиратимете врожай ожини від середини червня й аж до жовтня, але за умови, якщо посадити на своїй ділянці ранні, середні, пізні та ремонтантні сорти.

– Як визначити, що ожина вже достигла?

– Часто буває, що ягода вже чорна, здається, що достигла. Але якщо її зірвати й скуштувати, вона кислувата. Щоб стала смачнішою, треба довше потримати її на кущі — ще три-чотири дні. Але не допустити, щоб стала м’якою — дегустуйте по клька ягідок з одного куща щодня.

Що можете порадити читачам «СонцеСаду», які планують вирощувати ожину на продаж?

– Перш за все, слід вирощувати перевірені комерційні сорти — з високою якістю і товарністю ягід, врожайні та достатньо стійкі до несприятливих факторів довкілля, як то морози, літня спека, грибкові хвороби тощо. У холодильнику ожина може зберігатися від тижня до двох. Якщо не вдалося продати весь урожай свіжим, ягоди можна заморозити і потім реалізувати. Крім того, з ожини роблять вино та желе.

 

Спеціально для СонцеСад матеріал підготувала Євгенія Данилова

 
Сприятливі та несприятливі дні
для посадки ожини навесні 2023 року
 
Березень
Сприятливі дні
1, 2, 3, 12, 13, 27, 28, 29, 30. 31
Несприятливі дні
7, 14, 15, 1821
Квітень
Сприятливі дні
8, 9, 23, 24, 25, 26, 27
Несприятливі дні
610, 11, 15, 16, 19, 20
Травень
Сприятливі дні
6, 7, 20, 21, 22, 23, 24
Несприятливі дні
58, 9, 12, 13, 1819
 
 
Сприятливі та несприятливі дні
для посадки ожини восени 2023 року
 
Вересень
Сприятливі дні
7, 8, 9, 10, 19, 20
Несприятливі дні
1, 14, 1521, 22, 23, 26, 27, 29
Жовтень
Сприятливі дні
4, 5, 6, 7, 8, 16, 17, 31
Несприятливі дні
13, 14, 18, 19, 20, 23, 24, 28   
Листопад
Сприятливі дні
1, 2, 3, 4, 14, 28, 29, 30
Несприятливі дні
12, 1315, 16, 19, 2027
 
Несприятливі дні:
- червоним кольором позначені дні молодиків і повень;
- коричневим — сонячні та місячні затемнення;
- синім — інші несприятливі дні.

 

Купити саджанці ожини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Корисна і смачна ожина: як обрати сорти для кожної з областей України, посадка та догляд
Яна Терещенко, науковець Інституту садівництва НААН України: Які сорти ожини найкращі, як правильно садити та доглядати за ягодою
Ожина. Правильна агротехніка — запорука високого врожаю
Правильно підібрана ді­лянка під ожину спри­ятиме легшому догляду за цією рослиною, а також — дозволить виро­щувати смачну ягоду, яка ще й до того принесе ко­ристь, та, при бажанні, може стати стабільним, додатковим прибут­ком
В ожині корисна фруктоза
Хворим на ЦД радять вживати фруктозовмісні продукти. Такими є ягоди ожини
Сестра малини — ожина
Ця ягідна культура має безліч переваг!
Ожина, кров титанів
Цілющі властивості ожини
Безколючкова красуня — садова ожина
Як правильно посадити садову ожину. Особливості різних сортів
Ожина. Врожай залежить від догляду
Від чого залежить врожай ожини розповідає Ольга Лушпиган
Ожина замість ліків
Лікувальні властивості ожини

Рекомендовані товари!