Висока урожайність та відмінна якість плодів ожини дуже приваблюють як садівників-аматорів, так і власників тих фермерських господарств, для яких ягідництво є справою життя.
Окрім цього, має значні переваги в порівнянні з малиною та суницею, має вищу лежкість та кращу транспортабельність, аніж ці культури, перша — є недалекою «родичкою» ожини.
В наш час ожина широко розповсюджена в цілому світі: Північна Америка, Австралія та Євразія, деякі країни, навіть розробляють стратегічні плани з конкретними інструкціями для вирощування даної культури у промислових масштабах, вбачаючи в цьому гарний потенційний прибуток. Північна Америка є лідером з вирощування даної культури, — понад 65 тис. тонн, з яких 35 у США, тут також діють безперервні селекційні програми, які постійно удосконалюють якість вже виведених та створення нових сортів, в Європі — 47 тис. тонн (27,5 тис. тонн у Сербії і 13 — в Угорщині). Значний обсяг ожини виробляють в Англії, Румунії, Польщі, Німеччині і Хорватії (дані проф. О.В. Мельника, та О.О. Дрозд «Новини Садівництва» № 2, 2013 р). Проте в Україні рослина менш поширена, але протягом минулих років спостерігається позитивна тенденція підвищення зацікавленості як садівниками-аматорами (як на присадибних, так і у вигляді живої огорожі), так і приватними підприємцями.
Правильно підібрана ділянка під ожину сприятиме легшому догляду за цією рослиною, а також — дозволить вирощувати смачну ягоду, яка ще й до того принесе користь не лише вашим рідним, а й, при бажанні, може стати стабільним, додатковим прибутком, що в свою чергу може перерости в серйозну справу.
⌂ Правильний вибір місця садіння є запорукою доброго врожаю
Отже, ожина — це одна з тих культур, яку легко вирощувати на присадибній ділянці, яка невимоглива до ґрунтових умов, не придатна лише для вирощування на важких, глинистих ґрунтах. Проте, приватним фермерським господарствам не варто керуватись лише цими рекомендаціями, розгорнутий аналіз вмісту поживних елементів (хоча б основних, таких як азот, фосфор та калій) є кращим і достовірнішим показником придатності для вирощування культури. Таким чином можна скорегувати дози внесецня добрив, від так створити необхідні умови для стабільного росту та плодоношення культури.
При виборі місця слід надавав перевагу добре освітленим ділянкам, адже це забезпечить рівномірну забарвленість ягід під час дозрівання. Ожина — теплолюбна рослина, більш вимоглива від малини. Велику роль відіграє розташування насаджень на схилі. Варто зазначити, що ожина «боїться» низьких температур, тому планувати садіння не доцільно в нижній частині схилу, адже саме там накопичуються та зосередьжуються суми низьких температур, що гарантує вимерзання рослини. Кращими є верхня та середня частина схилу. Що стосується і відношення до вологи, тут варто згадати морфологічну будову рослини, а саме те, що коренева система залягає в ґрунті на глубині близько 1,5 м, вона є своерідним насосом, який добуває воду із глибоких горизонтів землі. Таким чином ожина є посухостійкою культурою. Проте, під посушливого літа протягом вегетації необхідно забезпечити полив, таким чином уникнувши передчасного осипання урожаю.
Належний догляд та правильний вибір місця садіння є запорукою доброго врожаю.