Ожина, кров титанів

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
15.07.2021

Любов Дудченко, кандидат біологічних наук

Так називали цю цілющу ягоду лікарі Давньої Греції, які використовували її для лікування багатьох недуг. Приміром, Діоскорид застосовував примочки зі свіжого листя рослини їх відвару для лікування лишаїв, екзем, виразок на шкірі, гнійних ран. Українська народна медицина має власні традиції і рецепти чудодійних засобів із ожини. Для прикладу, чай із молодого листя. Щоб він був не тільки смачним, а й лікувальним, треба збирати листя в період цвітіння рослини. залишити його в емальованому посуді на 2-3 дні, щоб воно прив'яло і сферментувалося, набуло приємного аромату, і вже потім швидко висушити на свіжому повітрі. Відвар із листя та молодих пагонів - чудовий протикашльовий та потогінний засіб (краще пити такий відвар теплим і з медом), а також помічний при гастритах, холециститі, нервових розладах, рясних місячних.
  Його рецепт: 1 столову ложку сировини залити 1,5 склянки окропу, настояти до охолодження. Пити по 1/3 склянки 3-4 рази на день між прийомами їжі. Такий засіб використовують ще й для полоскання порожнини рота при гінгівітах, стоматитах, для примочок і ванн при екземах, псоріазі та інших захворюваннях шкіри. Розпарене товчене листя ожини прикладають до лишаїв, трофічних виразок на ногах. Жінкам у період клімаксу рекомендовано вже перевірений засіб проти так званих приливів - змішати 2 частини листя ожини і 1 частину квітів глоду, приготувавши 1 столову ложку суміші, настояти в склянці окропу до охолодження, вживати по півсклянки 3 рази на день. Ягоди ожини багаті цінними на глюкозу, фруктозу, кислоти (яблучну, винну, саліцилову), пектинові та дубильні речовини, флавоноїди, вітаміни С, В1, В2, Е, РР, каротиноїди, мінеральні солі (калію, натрію, кальцію, фосфору, заліза, міді), містять велику кількість антоціанів. Учені довели, що садові сорти ожини не поступаються лікувальними властивостями ожині лісовій, а «домашні» ягоди навіть містять більше антоціанів. Сік з ожини чудово втамовує спрагу літнього дня, це також відмінний жарознижувальний засіб. У народній медицині свіжі ягоди і чай із них вживають як заспокійливий, загально зміцнювальний засіб. Фітотерапевти радять споживати ягоди ожини при запальних процесах у суглобах, особливо таких, що спричинені порушенням обмінних процесів, при циститах, застуді, кашлі. Сік з ожини - чудовий антиоксидант, підвищує опірність організму проти різних захворювань, в тому числі і респіраторних. Також експериментально доведено, що водяні витяжки з листя ожини мають протипухлинні властивості. Такий засіб (2 столові ложки листя на 0,5 л окропу настояти впродовж години, пити по 1/2 склянки 4 рази на день до їжі) слід вживати з профілактичною метою.

Ожинове вино

Для приготування цього вина беремо 5 кг ожини, 3 кг цукру, 0,5 кг меду й 10 л. води. Можна в інших кількостях (пропорційно). Ягоди перебираємо, миємо й обсушуємо. Потім у якому-небудь посуді, що не окисляється, ретельно розминаємо. заливаємо водою й ставимо в прохолодне місце на 3-4 дня. Через вказаний час проціджуємо через сито. Відділені ягоди ще раз гарненько розминаємо й заливаємо 4 л. води на 5-6 годин. Після цього знову проціджуємо, але ягоди вже викидаємо. Отриманий у першу й другу процедуру сік змішуємо, додаємо цукор і мед. Розмішуємо ретельно й наливаємо у відповідний по місткості бутель. Потім закриваємо й ставимо в прохолодне місце приблизно на півроку. Готове вино акуратно злити, не збовтуючи осад. Досить довго чекати, але воно того варте. Вино виходить ароматне й смачне. Із зазначеної кількості виходить приблизно 7 літрів чудового вина.

Купить саджанці ожини тут

Читайте ще:
Що любить малина
Домашнє морозиво
Як отримати вдвічі більший врожай лохини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram