Обліпиха — ягода, яку цінують не всі гурмани. Однак в усьому світі її вважають чи не головною ягодою здоров’я. Адже споживання плодів обліпихи запобігає виникненню багатьох хвороб і успішно лікує їх, якщо вже біда трапилася. Втім, обліпиха - унікальна рослина, бо цінні властивості мають не тільки ягоди. Що саме можна використовувати і як приготувати цілющі засоби?
Молоді листочки дарують здоров’я
Коли на кущі обліпихи з’явилися молоді листочки, їх можна використати для оздоровлення організму, оскільки містять алкалоїди, вітаміни С (не менше ніж у плодах чорної смородини), В1, В2, В6, В9, РР.
- Настій із листків обліпихи нормалізує артеріальний тиск і водночас має м’яку тонізувальну дію, поліпшує кровообіг мозку та серця. З ч. л. сировини на склянку окропу, кип’ятити впродовж п'яти хвилин, настоювати протягом двох годин, пити як чай.
- Листки також використовують для припарок при ревматичних та подагричних болях. 2–3 столові ложки подрібнених листків загортають у марлю, опускають в окріп, трохи охолоджують і прикладають до хворого місця.
- При недокрів’ї та хворобах шлунка знадобиться такий рецепт: 1 ст. л. подрібненого листя на склянку окропу, настоювати протягом двох годин, процідити, пити по 1/4 склянки три–чотири рази на день до їди.
Якщо є зайві гілочки
Навесні можна використати їх як ліки, оскільки кора обліпихи має приблизно такуж дію, як і листки.
- Настоянка з кори: 3 ч. л. сировини на 100 мл 70% спирту, тримати в темному місці 14 днів, при променевій хворобі, поліпах та інших доброякісних пухлинах вживати по 20-25 крапель тричі на день.
Відео: Про користь обліпихи, про омолоджувальну обрізку та плодоношення
Розповідає Володимир Меженський, професор кафедри садівництва ім. проф. В. Л. Симиренка Національного університету біоресурсів і природокористування України, доктором сільськогосподарських наук
Ягідки-рятівниці
- Плоди обліпихи містять багато поліненасичених жирних кислот, фосфоліпіди, каротиноїди, вітаміни В1, В2, В6, В9, РР, И, холін, серотонін, флавоноїди, а також близько 15 мікроелементів. Тому це ліки від 100 хвороб: стимулюють імунітет і обмін речовин, додають сили, посилюють виділення жовчі та травних ферментів, поліпшують склад крові.
- Свіжі ягоди корисно вживати при атеросклерозі. Можна перетерти їх із цукром, але без кісточок.
- При застуді допоможуть «заспиртовані ягідки». 15–20 г свіжих чи свіжозаморожених плодів залити 0,5 л горілки й настоювати протягом доби. Вживати по 1–2 ст. л. тричі на день до їди.
Сила маленької насінинки
У насінні ягід обліпихи багато жирних кислот та жиророзчинних вітамінів.
- Відвар із насіння: 3 ч. л. сировини на склянку води, кип’ятити протягом ЗО хвилин, настоювати впродовж двох годин, вживати по 50 мл три рази на день як антитоксичний засіб (також і при отруєнні).
УВАГА! Свіжі плоди та сік обліпихи не можна використовувати при гіперацидних гастритах та виразковій хворобі шлунка, хворим із сечокам’яною хворобою (уратні камені).
Обліпихова олія творить дива
Найкраще використовувати олію, виготовлену промисловим способом. Але можна приготувати її і вдома, наприклад, за таким рецептом. Вичавити із ягід сік. Вичавки (три склянки) залити оливковою чи іншою рослинною олією (1,5 л), настоювати протягом семи днів. Потім процідити й залити нею свіжі вичавки. Знову настоювати тиждень.
- При виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, а також для профілактики хвороби в період загострення (весна/осінь) вживати по 1 ч. л. олії вранці та ввечері за 30 хвилин до їди. Курс — місяць.
- При гаймориті, риніті, тонзиліті, фарингіті змащувати обліпиховою олією горло або закапувати по 1–2 краплі в кожну ніздрю двічі надень.
- До зовнішніх гемороїдальних вузлів прикладати марлю, просочену обліпиховою олією. Курс — 12 днів.
Корисні смаколики
Цікавим є той факт, що вітамін С у ягодах обліпихи поєднується з іншими елементами таким чином, що менше руйнується внаслідок переробки. Тому варення, желе, киселі, повидло та інші смаколики з обліпихи є не тільки смачними, а й напрочуд корисними, особливо для людей літнього віку.
Автор: Тетяна Гарник, професор, фітотерапевт