Як створити комфорт для обліпихи

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.02.2020

⌂ Наш експерт — фахівець НААН України В’ячеслав Францішко

Обліпиха — невибаглива «пані», тому доглядати за нею — неклопітна справа. Однак деякі її особливості потрібно враховувати.

Непрості стосунки із сонцем. Обліпиха — північна гостя, тому її гени не люблять багато сонця. Рослина добре витримує навіть «глуху» тінь, загущеність насаджень. Якщо ж її висадити на відкритій місцевості, вона почуватиметься некомфортно. У південних регіонах рятує те, що там сонячне проміння падає на дерево рівно й не завдає таких значних сонячних опіків. У решті ж регіонів кору обліпихи варто захищати від сонця побілкою. Її потрібно робити напередодні зими, а якщо «макіяж» змиється, то й рано навесні.

Неперебірливість ґрунтами. Як і кожній рослині, обліписі підходить «лайт-варіант» — легкі дреновані ґрунти. Однак і на чорноземі приживеться, і на піщаному ґрунті (тут її доведеться поливати набагато частіше, тоді як на чорноземі — час від часу). Водночас глиняні ґрунти для обліпихи також не проблема, навіть якщо вони дуже важкі, їй там добре живеться.

Жага до омолодження. Обліпиха тішитиме вас дуже довго — деякі високорослі сорти живуть і ростуть до 50 років. Але ця культура вельми любить омолодження. Наприклад, можете за один рік обрізати половину дерева, наступного сезону воно повністю відновлюється і готове «підставити другу щоку». Безперечно, таке обрізування дещо зменшить «вихід» урожаю, але ж вічна молодість того варта! До того ж така процедура позбавляє обліпиху від накопичення резервуара збудників хвороб, наприклад лишайників.

Міцне здоров’я. Шкідників у обліпихи майже нема. Теоретично це тільки обліпихова муха, яка висмоктує з ягід сік і залишає вам «на пам’ять» лише зернятко. Але практично цей шкідник ще не долетів до середини Дніпра. У Росії його вже багато, а ось в Україні деяких «диверсантів» помічали тільки в південних регіонах. Тому обліписі мало що загрожує. Іноді можуть виникати грибкові хвороби, але їх легко можна знищити завдяки омолоджувальному обрізуванню і осінньому обприскуванню рослини мідним купоросом.

Танці по колу. Пристовбурове коло біля обліпихи не перекопують, бо коренева система цієї рослини розміщена дуже високо. А пошкодження кореня призводить до відростання нових рослин. Тому після перекопування можете отримати виснаження дорослої рослини й суцільні зарослі з «послідовників», перспективи яких далекі. Хіба що ви займаєтеся продажем саджанців, тоді такий варіант вам на руку. Але якщо хочете досягнути високої врожайності, намагайтеся не породжувати конкурентів методом перекопування. Краще рано навесні покладіть навколо стовбура старий лінолеум чи руберойд. Таким способом стримаєте ріст бур’янів і «поховаєте» під покриттям обліпихову муху, раптом вона оселилася у вашому саду. Адже цей шкідник заривається на зиму в ґрунт, на глибину до 10 см, а навесні вилітає «на полювання». Якщо ви йому цього не дозволите, він загине.

Гендерна нерівність. Зазвичай обліпиху радять висаджувати групами – на одну чоловічу рослину п’ять жіночих. Тоді відбувається інтенсивне запилення під час цвітіння. Не переймайтеся, якщо чоловічі та жіночі рослини – різних сортів. Обліпиха має цікаву особливість: усі сорти (ранні, середні, пізні, дуже пізні) цвітуть майже разом, незважаючи на те, що терміни їх достигання значно різняться.

Якщо не маєте можливості висадити таку дружну компанію, вдайтеся до хитрощів. Роздобудьте гілочку чоловічої рослини з пиляками, помістіть її у пляшку з водою і прив’яжіть до гілки жіночої рослини, коли та цвіте (навіть якщо вона одна). Добрий урожай вам забезпечено!

Придбати саджанці обліпихи можна ТУТ.


Обліпиха Оляна

 

Цікаво знати

Нині виділено дві умовні форми сортів (Нарцис та Крістофер), які частково мають чоловічі пиляки біля жіночих, тобто в цілковитій ізоляції (без чоловічої рослини) можуть давати плоди. Ягоди будуть більшими, але їх буде менше. Подальші пошуки селекціонерів «сортів-амазонок» тривають.

Про успішний досвід вирощування обліпихи та її корисні властивості слухайте в нашому аудіоінтерв’ю з експертом Сергієм Новосадом:

 

Крапельки здоров’я

Обліпиха – ягідка скромна, але містить так багато цінних речовин, що її вважають гігантом оздоровлення. Особливо цю ягоду цінують лікарі Сходу, які вчать жити довго й без хвороб, використовуючи переважно природні методи.

Чи не найкраще для цього підходять плоди обліпихи, багаті на вітамін Е, який запобігає старінню організму. Також вони містять вітамін С, каротин, вітаміни групи В і Р, яблучну й виноградну кислоти, мікроелементи, фруктозу та багато інших біологічно активних речовин. Тому цю диво-ягоду вживають при гіповітамінозі, загальному виснаженні організму. Жінкам, яким більше ніж 40, такий продукт радять споживати якнайчастіше. Перетерту обліпиху корисно додавати до вівсянки, домашнього сиру, подавати до млинців, оладок, сирників. Можна готувати з неї сік, варення, желе, кисіль, олію, настоянки, наливки, чаї тощо.


⌂ Обліпиха Чуйська

Ліки й ласощі — два в одному

Не помастиш — не відчуєш

 У разі екземи обліпиховою олією змащують хворі місця — швидко минають набряк і біль, припиняються лущення та свербіж, загоюються тріщини. 

Купити обліпиху можна тут

Читати ще:

Як з одного куща лохини отримати 1000 гривень?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram