⌂ Фото: Ось такі красиві та смачні родзинки можна приготувати в домашніх умовах
У вашому саду багато винограду? Але ви купуєте родзинки на ринку? Дарма! Бо найсмачніші, екологічно безпечні й найдешевші родзинки ви можете приготувати самі. Вибирайте лише найзручніший та найпростіший для вас спосіб серед тих, які запропонує наш експерт – виноградар-любитель Володимир Шпак.
⌂ Фото: Експерт «СонцеСаду» Володимир Шпак з гроном винограду Ренесанс зі свого виноградника
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Перший спосіб приготування родзинок – найдавніший, проте найпоширеніший у світі аж дотепер.
Зривають достиглі кетяги й розвішують їх на горищі чи під накриттями, де висока температура повітря й куди не проникнуть дощі. Природа виконає роботу замість вас, а ви заощадите електроенергію. Щоправда, на сушіння витратите більше часу, але отримаєте справжню смакоту!
Другий спосіб – електросушіння. Залежно від розміру ягід, родзинки з них можете отримати вже за один чи два дні, якщо сушитимете при температурі повітря +55–65°С. Грона розсипають на піддони, які ставлять один над одним, через них проходить повітря.
* Якщо грона винограду розміщені високо над землею, чисті ягоди можна не мити. Якщо ж вони забруднені, злегка промийте їх і підсушіть, висипте на піддони та увімкніть сушку.
* Дехто намагається прискорити процес, занурюючи грона в окріп, щоб свіжі ягоди вкрилися мікротріщинами й із них швидше виходила волога. Хоча на сушінні виграєте приблизно три або чотири години, але стільки ж втратите на «купанні» винограду (адже за один раз результату не буде) та їх підсушуванні. Не варта шкурка вичинки!
⌂ Фото: Крок перший. Розрізаємо навпіл виноград
⌂ Фото: Крок другий.Виймаємо чайною ложечкою кісточки з винограду
⌂ Фото: Крок третій. Розкладаємо на сушилці ягоди та готуємо родзинки у сушилці
Важливо також зберегти родзинки такими ж корисними і смачними, як й одразу після висушування. Можна засипати їх у скляні банки, закрити капроновою кришкою, щоб туди не потрапляла волога, і так ласощі чудово зберігатимуться впродовж багатьох років. Головне - надійно висушуйте та не допускайте відкритого зберігання родзинок, бо їх полюбляють і непрохані гості – міль чи інші комахи, та нічим не обробляйте.
⌂ Фото: Складаємо висушені ягоди у банку
Для засушування використовуйте всі сорти кишмишу (без кісточок). Ті, кому підходить насіння в родзинках, можуть узяти інші сорти, навіть із великими ягодами. А якщо насінини вас дратують – видаліть їх!
Ми розрізали навпіл великі ягоди (сорти Алвіка, Преображення) і чайною ложечкою виймали кісточки. Потім викладали половинки в сушку – й отримували розкішний продукт!
Моя родина дуже любить сушити кишмиш Століття, сорти Чорний кришталь, Бриз, Ютал. Найважливіше – ягоди мають достигнути й бути солодкими, хоча під час сушіння їхня цукристість підвищується.
Багато людей, яких я пригощав домашніми родзинками, відзначають, що вони не такі, як ті, що продають на ринку. Звичайно, що інакші! Адже виробники більше акцентують увагу на товарному вигляді, а не на екологічній безпеці. Наприклад, щоб із жовтих ягід вийшли такі самі красиві прозорі родзинки, застосовують спеціальні технології виробництва сушеної продукції. Аби плоди не втрачали колір, їх обробляють димом SO2, тобто обкурюють парами спаленої сірки. Такі ягоди поглинають усі консерванти.
Після сушіння в домашніх умовах виноградини не матимуть ідеального кольору, проте збережуть неперевершений смак, свої корисні властивості, а ви зміцните здоров’я, що подарує довголіття.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Тернова