«Виноградарство – це не тільки справа для душі, а й прибутковий бізнес!» – з гордістю запевняє Ольга Юліна, власниця фермерського господарства «Виноградник Юліних», що в селі Олексіївка на Дніпровщині

Любов до винограду відчувається в кожному слові досвідченої садівниці, яка люб’язно поділилася знаннями із читачами «СонцеСаду». Вона розповіла про сорти, які дають в Україні щедрі плоди, вражаючи неперевершеним смаком і великими гронами.

– Пані Ольго, як розпочалася історія вашого виноградника?
– Виноградарство – це родинна справа майже тридцятирічної давності. Розпочав її мій дідусь, якому подарували кілька саджанців. З тих сортів і досі ростуть Аркадія, Преображення та Подарунок Запоріжжя. Маємо вже близько тисячі гібридних форм і сортів винограду з усього світу (усміхається. – Ред.), але традиційні дотепер на почесному місці!

– Чи правдивою є думка, що виноградарство успішне тільки на Півдні або Закарпатті?
– Звісно, що ні! Україна має унікальні землі й різноманітні кліматичні зони. Смачний і запашний виноград можна вирощувати в центральному, північному й західному регіонах, якщо правильно вибрати сорти й створити сприятливі умови. Виноград вирощують і на Волині, Вінниччині, Київщині. Свого часу садили й доглядали за ним на тимчасово окупованих землях Донеччини.

– Які плюси і мінуси вирощування цієї рослини у відкритому і закритому ґрунті?
– Основна перевага закритого ґрунту – можливість контролювати температурний режим, вологість, тривалість світлового дня. Тоді виноград краще зберігається, менше хворіє. Але якщо в закритому ґрунті виникає захворювання, то негайно вдавайтеся до рішучих дій, бо воно агресивне! Також виноградник треба регулярно обробляти.
У відкритому ґрунті боротися із хворобами й шкідниками легше: якщо кущ уражений – обробляємо й спостерігаємо за ним.
– Чи використовуєте хімічні засоби догляду?
– Ми намагаємося обійтися без хімії. Це європейський стандарт. Застосовуємо біопрепарати. Систематично обробляємо кущі що 10-14 днів, залежно від погодних умов. Використовуємо також біопрепарати для запилення суцвіть.

– Як ласувати виноградом навіть узимку?
– Можна зберегти та насолоджуватися домашнім виноградом до весни! Якщо живете на Півночі – зріжте його до морозів і залиште в підвалі за температури від 0 до 10 °С. Кінчик гілочки має бути у воді.
На Півдні лозу можна залишати на кущі якнайдовше, укривши агроволокном щільністю 45 г/м².
– Що ви порадите виноградарям–аматорам?
– Варто знати особливості догляду: не допускати перевантаження лози гронами, запобігати хворобам, не перегрівати плодів. Збиті грона треба прорідити в шаховому порядку. На кущі залиште гроно на плодоносному пагоні, залежно від віку лози.
Морозостійкість не є критичним чинником для України. Щоб вимерз виноград, треба дуже низької температури (–24–26 °С) протягом тижня. Таких зим у нас уже давно нема.
Кущі вкриваємо, щоб сповільнити розкриття бруньок. У відкритому ґрунті можна додатково використовувати агроволокно, якщо прогнозують зниження температури.
На Півдні рекомендуємо використовувати в теплицях червону сітку зі сріблястою ниткою. Вона захищає лозу й не впливає на забарвлення ягід. Річ у тім, що деякі темні гібриди в тіні можуть стати біло–рожевими, а на сонці – темними.
Не радимо застосовувати тіньозахисні сітки: якщо накриєте весь кущ або теплицю, то це вплине на колір і спричинить повільне визрівання лози.
– Які сорти високоврожайні, невибагливі й будуть до снаги навіть початківцям?
– Раджу перевірені мегаврожайні сорти, які можуть рости в будь–якому куточку України. Усі вони – неймовірно смачні, ароматні, привабливі, з відмінною лежкістю. Посадивши їх, пишатиметесь досягненнями! Зауважу, що ранні сорти підходять для всіх регіонів, а пізні – тільки для Півдня.
Кишмиш Аватар – середній безнасінний сорт, із чорними подовгастими ягодами, які немов світяться на сонці. Шкірка тонка, м’якуш із ніжною текстурою і таким насичено–солодким смаком, що важко зупинитися після першої ж ягоди! Висаджують в усіх кліматичних зонах України.
Ламборджині – як болід серед виноградників: середньопізній, урожайний, з довгими пружними ягодами, які переливаються янтарними барвами. Смак насичений, із солодкістю. Вирощують у теплицях і відкритому ґрунті. Це чудовий вибір для тих, хто хоче отримати щедрий і стабільний урожай.

Рататуй – пізній кишмиш. Ягоди мають фруктові нотки. Грона великі. Ягідки щільні, з квітково–медовим присмаком. Цей сорт – одна з найкращих пропозицій для тих, хто сезон виноградного задоволення хоче розпочати якнайраніше.

Динька – мрія кожного садівника! Сорт раннього терміну достигання. Ягоди щільні, солодкі, з мускатним ароматом дині. Саме за цей чарівний запах сорт отримав таку назву. Ягоди не тріскають після дощів. Це – їхня велика перевага!

Щелкунчик. Грона великі, ягоди соковиті, з хрустким м’якушем, який потріскує на зубах. Тому сорт так і називається. Йому притаманні відмінна лежкість і висока транспортабельність. Завдяки цим властивостям Щелкунчик – фаворит серед сортів для продажу або тривалого зберігання. Надійний для прохолодніших регіонів.

Зоренька вирізняється надраннім терміном достигання. Грона дуже великі й конічні. Часто ще й мають відгалуження. Їхня щільність може бути середньою або вищою. Середня вага грон коливається від 600 до 1500 грамів, а деякі екземпляри можуть досягати і двох кілограмів. Їхній колір варіюється від рожевого до яскраво–червоного в освітлених місцях. Смак гармонійний, а м’якуш щільний, соковитий, м’ясистий. Ягоди не розтріскуються за підвищеної вологості.

Закликаю вас розпочинати виноградну справу! Навіть кілька кущів цих сортів подарують море радості!
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Оксана Нагірна
Рекомендовані товари!