Годжі — ягода-антиоксидант

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
29.09.2021

Про годжі складають легенди. За вмістом антиоксидантів плоди цієї культури, як свідчать результати біохімічного аналізу, не порівняти з іншими відомими нам фруктами та ягодами. З різних сортів годжі виходять поживні сухофрукти, соуси та варення. З ягід можна робити вино чи їсти їх просто з куща, але свіжими варто споживати не більше 50 грамів (це приблизно жменя) на день.

Ягодами годжі називають плоди декількох видів повію (латиною Lycium), що походять із Північно-Центрального Китаю. Від початку 18 століття в Україні поширений повій звичайний, він тут здичавів, його використовували для формування живих тинів, розмежовували городи. Рослину, як харчову, не використовували.

Аби розповісти читачам «СонцеСаду» про особливості використання та вирощування годжі, ми вивідали всі секрети цієї культури в провідного інженера Національного ботанічного саду імені М. М. Гришка НАН України, кандидата біологічних наук Михайла Журби.

 

Відео: ГОДЖІ – антиоксидантна бомба!

Розповідає Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

 

Як доглядати за саджанцями ягоди годжі

Годжі, як зауважує Михайло Журба, — культура нескладна. Вона добре приживається на максимально наближених до її природного поширення глинистих ґрунтах. Сорти New Big, N1 Lifeberry, Korean Big, Super Big потребують лужної землі, тому ділянку треба або вапнувати, або вносити туди доломітового борошна, щоб отримати кращий результат. Більшість сортів перехреснозапильні, тож плоди забезпечать як мінімум два саджанці різних сортів, але бажано одного виду.
Узимку рослини не потребують укриття, витримують морози до -30°С, деякі сорти трошки підмерзають, але це не має великого значення, оскільки урожай вирощують на пагонах поточного року. Попри те, висаджувати годжі найкраще на сонячних ділянках, де кущі почуватимуться комфортно й щедро плодоноситимуть.

Сонце також допоможе вберегти насадження від швидкого ураження борошнистою росою. Завдяки обробці фунгіцидами оперативно впораєтеся із захворюванням.

Але можна отримати й чисті, нічим не оброблені ягоди, якщо підживлювати кущі калійними та кальцієвими добривами, не забуваючи про щотижневе поливання. Це стимулюватиме зав’язування плодів та утворення нових квіток. Загалом від травня до липня рослини потребують азотних добрив, для підготовки до зими краще вносити калійно-фосфорні.

Придбавши саджанець годжі з відкритою кореневою системою, його треба негайно висадити: щедро заправити яму органічним добривом, добре полити й надалі достатньо забезпечувати кущ вологою.

Міцно вкоренившись, кущ гарно розвивається. Рослини з відкритим коренем краще висаджувати навесні. Тоді вони швидше приживаються. Кущі, висаджені пізно восени, погано розвиваються, можуть підмерзнути.

Хоча вважають, що дереза приживеться всюди, де посадиш, розуміємо, що для свого саду вибиратимемо не здичавілі чагарники, а сортову культуру. Тож Михайло Журба радить починати з годжі Sweet Lifeberry та Big Lifeberry. Вони не вибагливі, швидко ростуть і рясно плодоносять, урожай достигає у вересні.

 

Як обрізати годжі

Годжі — пластична культура. Якщо зберігати багаторічну деревину, то вдасться сформувати рослину як дерево або штамб, але можна також обрізати пагони на пень й отримати розлогий кущ. А завдяки вчасному та правильному обрізуванню цілком реально мати два періоди плодоношення на рік. Отже, як це зробити?
Наприкінці лютого — на початку березня, щойно середньодобова температура досягне +5°С, поспішайте з обрізуванням, адже рослини дуже рано пробуджуються і починають розпускатися.

Щоб отримати рясний урожай, зрізаємо зайві тонкі гілки, залишаючи 3–6 сильних пагонів, вже на початку травня прищипуємо всі нові гілки, через місяць повторюємо цю процедуру, а за місяць-два після третього обрізування можна очікувати врожаю. Так, коригуючи час обрізування, можна переміщувати терміни плодоношення з червня на липень чи серпень. Якщо рослина відплодоносила наприкінці червня – на початку липня, можете знову її обрізати, а свіжі плоди отримати у вересні–жовтні.

Найкраще вирощувати годжі на штамбі. Тоді пагони другого–третього порядків раніше починають плодоносити, такі рослини потребують опори. Зате їх зручніше обрізувати, доглядати, збирати плоди. Такої форми можна досягти за один сезон: навесні кущ обрізати на пень, у травні залишити один із кількох сильних пагонів, через місяць зрізати зайве й отримати гілки другого порядку, які після першого обрізування дадуть гілки третього порядку, їх можна прорідити — і до осені матимемо красивий розлогий кущ.
За незначні зусилля ягоди віддячать господарям сторицею: впродовж усього сезону насолоджуватимуться плодами годжі та споживатимуть свіжі вітаміни.

 

Найкращі сорти ягоди годжі

⌂ Фото: Найкращий результат на антиоксидантну здатність показав специфічний, гіркуватий на смак сорт Delikat 

⌂ Фото: New Big порожнисті всередині, з дрібним насінням і найкращі для сушіння

У Тибеті ягоди годжі вважають мало не панацеєю від 1000 захворювань. Згідно з підсумками біохімічних аналізів, найкращий результат на антиоксидантну здатність показав специфічний, гіркуватий на смак сорт Delikat (дуже рясно плодоносить, легко розмножується живцюванням). Серед найкращих також польський сорт Amber Sweet. N1 Lifeberry має солодкі плоди без гіркоти та особливого присмаку. Ягоди багаті на бетаїн — амінокислоту, що сприяє відновленню печінки та серцевого м’яза. Український сорт Стожари має солодкі, соковиті плоди, з яких виходять відмінні джеми чи сік. New Big або N1 Lifeberry порожнисті всередині, з дрібним насінням і найкращі для сушіння.
Словом, ягода на різні смаки. І головне — яка корисна!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Марія Дубецька

 

Купити саджанці годжі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Обліпиха: посадка, догляд та корисні властивості чудодійної сонячної ягоди
Поради щодо посадки та догляду за обліпихою, дуже корисною ягодою. Рецепт обліпихової олії
Сушені ягоди годжі
Ягоди, які найбагатші у світі поживними речовинами
Глід криваво-червоний
Біологічні особливості, хімічний склад, використання
Лимонник — для орлиного зору
Дивовижні лікувальні властивості ягоди з Китаю
Лікувальні властивості ягоди годжі
Чому слід вживати ягоди годжі щод­ня, навітьне не задля схуднення, а визначивши інші цінні властивості цього продукту
Все про вирощування годжі
Як виростити понад кілограм ягід з одного куща? 25 запитань про вирощування годжі
Як вирощувати годжі
«Це плід молодості і довголіття, їжа імператорів, скульптор целюліту і плоди віагри», — стверджує Дімітр Найденов. Іспанський досвід по догляду за ґоджі
Азійське гумі — краса і користь
Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та дуже красивою культурою
Екзотичні рослини для вашого саду: що таке жимолость блакитна
Які сорти жимолості прижилися на території України

Рекомендовані товари!

Саджанець Аронія звичайна

У наявності

Саджанець Аронія звичайна (ОКН-229)

129грн.
Упаковка 10-12 л, 2-4 л, 5-7,5 л, за 3 шт., контейнер
Маса плоду/грона 1,3-1,5 см
Колір плоду чорний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак з гірчинкою, кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Горобина Лікерна (щеплена)

У наявності

Саджанець Горобина Лікерна (щеплена) (ОКН-2483)

289грн.
Маса плоду/грона 2-3 г
Колір плоду темно-бордовий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак не гіркий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 2-4 л, контейнер
Саджанець Горобина Пурпурна крупноплідна (щеплена)

У наявності

Саджанець Горобина Пурпурна крупноплідна (щеплена) (ОКН-2484)

289грн.
Маса плоду/грона 2,3-2,5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Гумі

У наявності

Саджанець Гумі (ОКН-218)

119грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак соковитий, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 5-7,5 л, за 3 шт., контейнер
Саджанець Годжі Біг Беррі

У наявності

Саджанець Годжі Біг Беррі (ОКН-3473)

99грн.
Колір плоду оранжево-червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Маса плоду/грона 1-1,5 г
Саджанець Актинідія аргута Надія

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Надія (ОКН-3495(2-4л))

139грн.
Упаковка контейнер
Маса плоду/грона 10-12 г
Колір плоду фіолетовий
Терміни дозрівання ранній
Смак солодкий, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник