Як вирощувати годжі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.08.2021

Ягоди ґоджі, які ще називають «червоними діамантами», набува­ють щораз більшої популярності по всій Європі. Щораз більше лю­дей садять цю цілющу ягоду на своїх присадибних ділянках. За­кладаються і промислові плантації ґоджі.

Слухайте подкаст про вирощування ґоджі

 

Де вирощують годжі

Для прикладу, у минулому році у Болгарії фірма Станіслава Гатева з Ново Село в районі Відін посадила 12 га ґоджі і невдовзі планує досадити ще 16 га. Подібну плантацію трохи раніше, з весни 2012 року, заклав і його співвітчизник Дімітр Найденов з села Петьрч, общини Костинброд. Він каже, що почав вирощувати ці ягоди, бо ж ґоджі — «це плід молодості і довголіття, їжа імператорів, червоні діаманти, скульптор целю­літу і плоди віагри». Ще вони йому подобаються строком зберігання. «В холодильнику ягоди зберіга­ються при температурі 2–4 граду­си — 10 днів, при 0 градусів — 1 мі­сяць; а при замороженні протягом 12 місяців зберігаються усі цілющі властивості», — розповідає болгар­ський фермер.

За останні пару років промислові плантації уже закладені в Італії, Іспанії, Греції, Румунії, Сербії та інших країнах Європи. Степан Босняк, ентузіаст промислового вирощування ґоджі з Суботиці (Сербія) переконаний, що ґоджі не лише надзвичайно важлива цілю­ща рослина, але і одна з найприбутковіших: ціни на ґоджі сягають зірок, а врожайність дуже цікава: до 1–1,5 кг з куща уже на перший рік, до 3–5 кг — на другий рік, в на­ступні роки сягне 10 кг і високі вро­жаї можна збирати протягом 10 років з року посадки. Степан Босняк рекомендує віддалі при посад­ці 3 на 3,5 м та використання кра­плинного зрошення.

Відео: ГОДЖІ – антиоксидантна бомба!

Розповідає Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

 

Обрізка ґоджі

Ця рослина у висоту може ся­гати 3 метрів і має тенденцію утво­рювати густі переплетені кущі, схожі на ожину чи здичавілий ви­ноград. Для покращення процесу збирання ягід та гарантування до­статньої кількості світла слід обрі­зати її належним чином. Тут є два основні варіанти. При першому, більш підхожому для садівників-любителів, рослині дають мож­ливість рости у вільний, природний спосіб, обмежуючись обрізанням.

⌂ Фото: Плантація ґоджі

Досвід вирощування ґоджі

Іспанський розсадник Дель Суеве також вирощує саджанці ґоджі як для приватних потреб, так і для промислового вирощування. Спеціалісти розсадника рекомен­дують формувати ґоджі у вигляді деревця з одним стовбуром висо­тою 60–100 см, а вже з цієї висоти допускати розгалуження. Коли рослина ще маленька, вважають іспанські спеціалісти, її слід обрі­зати на висоті 25 см і дозволити ріст кількох стовбурців (але ба­жано не більше трьох), найслабші з яких потім слід усунути. Пізніше на основному стовбурі форму­ється структура з найсильніших гілок, з якої виростатимуть гілочки плодоношення. Можна ґоджі ви­рощувати і на шпалері. У цьому разі можна залишити 2–3 стовбурці, а вже на них формувати розгалуження плодових гілок.

Пізніша обрізка передбачає за­лишення виключно сильних боко­вих гілок з метою забезпечення хорошого освітлення та аерації. Обрізку рекомендують робити взимку за місяць до початку ве­гетації. Нові пагони зможуть цвісти і плодоносити у цьому ж році. Че­рез кілька років так можна сфор­мувати міцну розгалужену струк­туру у вигляді кубку з каскадом, яка характеризуватиметься силь­ним приростом і щедрим плодо­ношенням. Для промислового плодоношення представники розсадника рекомендують формувати розгалуження на висоті 1 м.

⌂ Фото: Формування крони ґоджі за іспанським методом

 

На яких ґрунтах вирощують ґоджі

Іспанські спеці­алісти рекомендують вирощувати ґоджі на дренованих ґрунтах з кислотністю від 6 до 8,2, найоптимальнішою ж вважають кислот­ність 7,5, тобто нейтральну або злегка лужну.

Хворіють ґоджі рідко. При по­ганій аерації і зависоких дозах азотних добрив може вражатися мільдью; у цьому випадку рослини можна обробити тими ж фунгіци­дами, якими обробляють таких родичів ґоджі, як помідори чи ба­клажани.

 

Купити саджанці ґоджі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Особливість та цінність гумі
Світлана Клименко, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка, розповіла читачам «СонцеСаду» про особливості та цінність гумі
Сушені ягоди годжі
Ягоди, які найбагатші у світі поживними речовинами
Чому варто вирощувати ягоди годжі
Ягоди годжі називають «природ­ною віагрою і антидепресантом в од­ному флаконі», «ягодами щастя»
Годжі — ягода-антиоксидант
Про особливості використання та вирощування годжі ми вивідали всі секрети цієї культури в Михайла Журби
Журавлиновий ключ до здоров’я
Журавлина дарує здоров’я тим, хто її споживає
Жимолость — ягода майбутнього
Про те, чим вигідна і чому корисна жимо­лость, — наша розмова із заступником директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН Олександром Ярещенком
Азійське гумі — краса і користь
Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та дуже красивою культурою
Такий різний виноград
Кожен сорт винограду осбливий: колір і смак ягід, форма листя, призначення тощо...
Найбільший у світі сад кизилу
Житель Запорізької області заклав найбільший у світі кизиловий сад. Про переваги, секрети догляду та перспективи цієї культури розказує фермер

Рекомендовані товари!