⌂ Фото: Остап Михаць
Як виростити понад кілограм ягід з одного куща? 25 запитань про вирощування годжі.
Остап Михаць: «Я з радістю поділюся своїм надбанням та досвідом, адже і справді переконався, що годжі є ягодою здоров'я, щастя та фінансового благополуччя!»
1. Чому годжі стали дуже популярними в сучасному світі?
Годжі вважають унікальними ягодами щастя і довголіття, адже в них сконцентрована величезна кількість корисних речовин. Людина, яка регулярно споживає ці ягоди, частіше усміхається, має піднесений настрій, почувається щасливішою. А щаслива людина живе довго!
Розповідає Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.
2. Звідки походять ці ягоди?
Годжі поширені в Китаї, Кореї, Тибеті, де їх вживають для омолодження, збільшення тривалості життя та покращення здоров'я. Протягом багатьох століть ці ягоди, «відкриті» тибетськими ченцями понад дві тисячі років тому, є одним із найпопулярніших засобів у китайській медицині. Ще придворні імператорські лікарі радили застосовувати годжі для поліпшення сну, зору, пам'яті, травлeння, як афродизіак і засіб лікування 22 жіночого та чоловічого безпліддя.
3. Які елементи входять до складу годжі?
Годжі містять близько 20 найцінніших амінокислот, більше ніж два десятки незамінних мікро- і макроелементів, найширший спектр вітамінів (наприклад, за вмістом вітаміну С вони уп'ятеро випереджають мандарини), найбільший вміст антиоксидантів, порівняно з іншими рослинами.
4. Чим вони корисні для здоров'я?
Годжі знижують рівень холестерину та цукру,в крові, підвищують імунітет, покращують роботу серця. Кишечник починає функціонувати краще, а шлунок-виробляти додаткову кількість ферментів для засвоєння харчових поживних елементів. Ще одна вагома властивість — очищення і відновлення печінки та всієї системи виведення жовчі. Ці ягоди мають величезний омолоджувальний ефект. Якщо регулярно споживати годжі, здоровий колір обличчя відновлюється, зморшки зменшуються, а на щоках з'являється рум'янець.
5. Скільки ягід треба вживати, щоб були корисними для здоров'я?
Лікарі рекомендують вживати пригоршню ягід за день — 20-30 штук. Тобто якщо вживати 30 ягід щодня, то на місяць вистачить одного куща.
6. Які годжі на смак?
Ягоди вирізняються напрочуд приємним, досить специфічним смаком, який легко запам'ятати: він солодкуватий, терпкий із кислинкою, трохи нагадує малину. Щось середнє між курагою і родзинками. Я щодня п'ю чай із годжі: кидаю з десяток ягідоку заварничок — і добре почуваюся.
7. Як вживати годжі?
Дуже популярним є чай із годжі. Чимало любителів їсть ягоди сухими: не заварюючи, додаючи їх до каш, сухих сніданків, йогуртів, салатів, випічки і навіть супів. Така «приправа» надає страві особливих, пікантних «ноток». З цієї ягоди виготовляють соки, вино, коктейлі. Вино з годжі традиційно називають подружнім, бо воно стимулює лібідо і сексуальний потяг як у чоловіків, так і у жінок. Це —ягода подружнього щастя.
8. Скільки коштують ці ягоди?
Серед усіх ягід, які продають в Україні, годжі — найдорожчі. У більшості районних центрів за шаленою ціною продають сушені ягоди з азійських країн. Але ж ви самі можете вирощувати цю ягоду вдома, таким чином забезпечуючи довгі щасливі роки собі та своїм близьким!
9. Чи можна вирощувати годжі в нас?
Так, ця ягода підходить до наших кліматичних умов, тому вирощувати її дуже просто.
10. Чим годжі відрізняється від дерези?
Українська родичка ягоди годжі, відома в нас під назвою дереза, дуже відрізняється від неї за врожайністю. За тисячоліття китайці виростили набагато смачніші та врожайніші сорти, які дають більші ягоди.
11. Чому вигідніше вирощувати і годжі, а не дерезу?
Замість того, щоб шукати по одній ягідці в кущах дикої дерези, краще мати гарантовано великий урожай. Наша дворічна плантація, наприклад, восени була вся червона від ягід!
12. Який урожай дає годжі?
Для точності й більшої переконливості я порахував кількість ягід. З одного молоденького куща ми зібрали 1150 ягід! Зважили — 1 кг 45г!
13. Скільки кущів треба для однієї сім’ї?
Щоб забезпечити себе і близьких вітамінами, рекомендую висаджувати близько семи кущів різних сортів для кращого запилення і більшої врожайності. Можете стартувати навіть із трьох кущів, а потім самі розмножите стільки, скільки захочете з’їсти або продати.
14. Як виглядає рослина годжі?
Природна форма годжі — кущ.
15. Як вирощувати цю рослину?
Найпростіше — на шпалері. Для цього треба протягнути її вздовж кожного ряду і розкласти гілки. Звичайно, їхню кількість треба нормувати: в середньому це шість- сім, максимум дев'ять гілок.
16. Як розмножувати годжі?
Пагони годжі дуже довгі. Якщо розкласти їх по землі, то вони утворюють коріння. Обережно відріжте пагонець, пересадіть, належно доглядайте — і матимете новий саджанець.
17. Що робити для кращого вкорінення саджанців?
Щоб пагони краще вкорінювалися, кору біля основи пагона треба перев'язати дротом. Це припинить додаткове постачання корисних речовин у пагін, і тоді вже за рік можна отримати саджанці з дуже потужними коренями. Це перший варіант.
Інший спосіб формування — це вирощування годжі у формі дерева. Для цього треба забити кілок заввишки 2-3 м, прив'язати до нього вертикально основний пагін, а всі інші нещадно вирізати, щоб уся енергія йшла не в гілки, а в один єдиний пагін. На новоутвореному стовбурі сформуйте яруси. Наприкпад, перший ярус: 5-7 гілочок на рівні 50-70 см, через 40—50 см — наступний, потім — ще...
18. Яку довжину повинні мати пагони?
Гілку можна виростити дуже довгою — до 4-5 м. Але сенс не в тому, щоб виростити довгий пагін, а в тому, щоб зручно було зривати ягоди — максимум 2,5 м.
19. Які ґрунти підходять для годжі?
Ґрунт має бути нейтральним або лужним — плюс-мінус 7-8 рН, але на кислих ґрунтах годжі теж дають ягоди.
20. На якій відстані висаджувати годжі?
Кущі ростуть потужно, тому в рядку залишайте мінімальну відстань — метр, а краще — до двох метрів, якщо хочете використовувати техніку.
21. Як поливати?
Поливайте з лійки або з відра, на більшій плантації — крапельне поливання.
22. Чи підживлювати саджанці під час висаджування?
Якщо хочете мати більший врожай, то подбайте про підживлення рослини ще під час висаджування, додавши у величеньку лунку якомога більше добрива.
23. Скільки часу потребує рослина для вкорінення?
Вкоріненням рослин ми займаємося в теплиці, зрізуючи молоді однорічні пагони і вставляючи їх у касети з торфом. В умовах штучного туману вони швидко вкорінюються, за місяць-півтора виростають мікросаджанці з корінням, які пізніше висаджуємо в більші горщики для дорощування.
За деякий час саджанці з новоутвореною кореневою системою готові для пересаджування в горщики 9 на 9 см (вони називаються п9) і перенесення в ґрунт. Краще висадити їх спочатку на майданчику, захищеному від сонця, а після кількамісячного перебування там виставити просто неба, де вони доростуть.
24. Чи можна заробляти гроші на годжі?
Розмноживши кущі до належної плантації, кожен має змогу заробляти на годжі немалі гроші, адже ці ягоди вирізняються відмінною врожайністю! На плантації «СонцеСаду», наприклад, на другий рік було зібрано понад кілограм ягід із куща, а в майбутньому ми очікуємо 7-8 кг із куща і більше! На ринку їх можна продавати за ціною понад 500 грн за кілограм!
25. Де можна замовити саджанці?
Саджанці годжі можна замовити з каталогу «СонцеСад» або купити в селі
Жорнівка під Києвом у садовому центрі «СонцеСад», де вирощують понад
1000 сортів рослин.
Рекомендовані товари!
У наявності
Саджанець Горобина Лікерна (щеплена) (ОКН-2483)
У наявності
Саджанець Годжі Магія Любові (ОКН-3043(0,5-1,5л))
У наявності
Саджанець кизил Володимирський (ОКН-854(5-7,5л))
У наявності
Комплект з 3-х трирічних саджанців жимолості (ОКН-499В)