Все про вирощування годжі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
26.08.2021

⌂ Фото: Остап Михаць

Як виростити понад кілограм ягід з одного куща? 25 запитань про вирощування годжі.

Остап Михаць: «Я з радістю поділюся своїм надбанням та досвідом, адже і справді переконався, що годжі є ягодою здоров'я, щастя та фінансового благополуччя!»

1. Чому годжі стали дуже популярними в сучасному світі?

Годжі вважають унікальними ягодами щастя і довголіття, адже в них сконцен­трована величезна кількість корисних речо­вин. Людина, яка регулярно споживає ці ягоди, частіше усміхається, має піднесений настрій, почувається щасливішою. А щаслива людина живе довго!

Відео: ГОДЖІ – антиоксидантна бомба!

Розповідає Михайло ЖУРБА, провідний інженер відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України.

2. Звідки походять ці ягоди?

Годжі поширені в Китаї, Кореї, Тибеті, де їх вживають для омолодження, збільшення тривалості життя та покращення здоров'я. Протягом багатьох століть ці ягоди, «відкриті» тибетськими ченцями понад дві тисячі років тому, є одним із найпопулярніших засобів у китайській медицині. Ще придворні імператорські лікарі радили застосовувати годжі для поліпшення сну, зору, пам'яті, травлeння, як афродизіак і засіб лікування 22 жіночого та чоловічого безпліддя.

3. Які елементи входять до складу годжі?

Годжі містять близько 20 найцінніших амінокислот, більше ніж два десятки незамінних мікро- і макроелементів, найширший спектр вітамінів (наприклад, за вмістом вітаміну С вони уп'ятеро випереджають ман­дарини), найбільший вміст антиоксидантів, порівняно з іншими рослинами.

4. Чим вони корисні для здоров'я?

Годжі знижують рівень холестерину та цукру,в крові, підвищують імунітет, покра­щують роботу серця. Кишечник починає функціонувати краще, а шлунок-виробляти додаткову кількість ферментів для засво­єння харчових поживних елементів. Ще одна вагома властивість — очищення і від­новлення печінки та всієї системи виве­дення жовчі. Ці ягоди мають величезний омолоджувальний ефект. Якщо регулярно споживати годжі, здоровий колір обличчя відновлюється, зморшки зменшуються, а на щоках з'являється рум'янець.

5. Скільки ягід треба вживати, щоб були корисними для здоров'я?

Лікарі рекомендують вживати пригорш­ню ягід за день — 20-30 штук. Тобто якщо вживати 30 ягід щодня, то на місяць вис­тачить одного куща.

6. Які годжі на смак?

Ягоди вирізняються напрочуд приєм­ним, досить специфічним смаком, який легко запам'ятати: він солодкуватий, терп­кий із кислинкою, трохи нагадує малину. Щось середнє між курагою і родзинками. Я щодня п'ю чай із годжі: кидаю з десяток ягідоку заварничок — і добре почуваюся.

7. Як вживати годжі?

Дуже популярним є чай із годжі. Чимало любителів їсть ягоди сухими: не заварюючи, додаючи їх до каш, сухих сніданків, йогуртів, салатів, випічки і навіть супів. Така «при­права» надає страві особливих, пікантних «ноток». З цієї ягоди виготовляють соки, ви­но, коктейлі. Вино з годжі традиційно нази­вають подружнім, бо воно стимулює лібідо і сексуальний потяг як у чоловіків, так і у жінок. Це —ягода подружнього щастя.

8. Скільки коштують ці ягоди?

Серед усіх ягід, які продають в Україні, годжі — найдорожчі. У більшості районних центрів за шаленою ціною продають сушені ягоди з азійських країн. Але ж ви самі можете вирощувати цю ягоду вдома, таким чином забезпечуючи довгі щасливі роки собі та своїм близьким!

9. Чи можна вирощувати годжі в нас?

Так, ця ягода підходить до наших кліма­тичних умов, тому вирощувати її дуже просто.

10. Чим годжі відрізняється від дерези?

Українська родичка ягоди годжі, відома в нас під назвою дереза, дуже відрізняється від неї за врожайністю. За тисячоліття китайці виростили набагато смачніші та врожайніші сорти, які дають більші ягоди.

11. Чому вигідніше вирощувати і годжі, а не дерезу?

Замість того, щоб шукати по одній ягідці в кущах дикої дерези, краще мати гарантовано великий урожай. Наша дворічна план­тація, наприклад, восени була вся червона від ягід!

12. Який урожай дає годжі?

Для точності й більшої переконливості я порахував кількість ягід. З одного молоденького куща ми зібрали 1150 ягід! Зва­жили — 1 кг 45г!

13. Скільки кущів треба для однієї сім’ї?

Щоб забезпечити себе і близьких вітамі­нами, рекомендую висаджувати близько се­ми кущів різних сортів для кращого запилен­ня і більшої врожайності. Можете стартувати навіть із трьох кущів, а потім самі розмножите стільки, скільки захочете з’їсти або продати.

14. Як виглядає рослина годжі?

Природна форма годжі — кущ.

15. Як вирощувати цю рослину?

Найпростіше — на шпалері. Для цього треба протягнути її вздовж кожного ряду і розкласти гілки. Звичайно, їхню кількість треба нормувати: в середньому це шість- сім, максимум дев'ять гілок.

16. Як розмножувати годжі?

Пагони годжі дуже довгі. Якщо розкласти їх по землі, то вони утворюють коріння. Обе­режно відріжте пагонець, пересадіть, належ­но доглядайте — і матимете новий саджанець.

17. Що робити для кращого вкорінення саджанців?

Щоб пагони краще вкорінювалися, кору біля основи пагона треба перев'язати дро­том. Це припинить додаткове постачання корисних речовин у пагін, і тоді вже за рік можна отримати саджанці з дуже потуж­ними коренями. Це перший варіант.

Інший спосіб формування — це вирощу­вання годжі у формі дерева. Для цього треба забити кілок заввишки 2-3 м, прив'язати до нього вертикально основний пагін, а всі інші нещадно вирізати, щоб уся енергія йшла не в гілки, а в один єдиний пагін. На новоутво­реному стовбурі сформуйте яруси. Наприкпад, перший ярус: 5-7 гілочок на рівні 50-70 см, через 40—50 см — наступний, потім — ще...

18. Яку довжину повинні мати пагони?

Гілку можна виростити дуже довгою — до 4-5 м. Але сенс не в тому, щоб виростити довгий пагін, а в тому, щоб зручно було зривати ягоди — максимум 2,5 м.

19. Які ґрунти підходять для годжі?

Ґрунт має бути нейтральним або лужним — плюс-мінус 7-8 рН, але на кислих ґрунтах годжі теж дають ягоди.

20. На якій відстані висаджувати годжі?

Кущі ростуть потужно, тому в рядку зали­шайте мінімальну відстань — метр, а краще — до двох метрів, якщо хочете використо­вувати техніку.

21. Як поливати?

Поливайте з лійки або з відра, на більшій плантації — крапельне поливання.

22. Чи підживлювати саджанці під час висаджування?

Якщо хочете мати більший врожай, то подбайте про підживлення рослини ще під час висаджування, додавши у величеньку лунку якомога більше добрива.

23. Скільки часу потребує рослина для вкорінення?

Вкоріненням рослин ми займаємося в теплиці, зрізуючи молоді однорічні пагони і вставляючи їх у касети з торфом. В умовах штучного туману вони швидко вкоріню­ються, за місяць-півтора виростають мікросаджанці з корінням, які пізніше висаджуємо в більші горщики для дорощування.

За деякий час саджанці з новоутвореною кореневою системою готові для пересаджу­вання в горщики 9 на 9 см (вони називаються п9) і перенесення в ґрунт. Краще висадити їх спочатку на майданчику, захищеному від сон­ця, а після кількамісячного перебування там виставити просто неба, де вони доростуть.

24. Чи можна заробляти гроші на годжі?

Розмноживши кущі до належної план­тації, кожен має змогу заробляти на годжі немалі гроші, адже ці ягоди вирізняються відмінною врожайністю! На плантації «СонцеСаду», наприклад, на другий рік було зібрано понад кілограм ягід із куща, а в майбутньому ми очікуємо 7-8 кг із куща і більше! На ринку їх можна продавати за ціною понад 500 грн за кілограм!

25. Де можна замовити саджанці?

Саджанці годжі можна замовити з каталогу «СонцеСад» або купити в селі
Жорнівка під Києвом у садовому центрі «СонцеСад», де вирощують понад
1000 сортів рослин.

 

Купити саджанці годжі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Журавлина Пілігрім: посадка та догляд (журнал «СонцеСад» 2/2023)
Шукаєте унікальне доповнення до вашого саду? Сорт журавлини Пілігрим — чудовий вибір, який має низку переваг над іншими декоративними та ягідними рослинами. Як його виростити, точно знає наш експерт
Сушені ягоди годжі
Ягоди, які найбагатші у світі поживними речовинами
Чому варто вирощувати ягоди годжі
Ягоди годжі називають «природ­ною віагрою і антидепресантом в од­ному флаконі», «ягодами щастя»
Годжі — ягода-антиоксидант
Про особливості використання та вирощування годжі ми вивідали всі секрети цієї культури в Михайла Журби
Вирощування актинідії в Україні
Актинідія, вирощування та користь (СС.1/21)
Знайомтесь — ірга
Рясне цвітіння, декоративні плоди, вишукане осіннє забарвлен­ня листя, невибагливість до ґрунту, посухостійкість, скороплідність, швидкий ріст, зимостійкість, щорічне плодоношення — все це робить іргу дуже цінною рослиною для садівника
Як вирощувати годжі
«Це плід молодості і довголіття, їжа імператорів, скульптор целюліту і плоди віагри», — стверджує Дімітр Найденов. Іспанський досвід по догляду за ґоджі
Азійське гумі — краса і користь
Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та дуже красивою культурою
Кизил — лікар на всі сто
Цілющі властивості кизилу

Рекомендовані товари!

Саджанець Горобина Лікерна (щеплена)

У наявності

Саджанець Горобина Лікерна (щеплена) (ОКН-2483)

289грн.
Маса плоду/грона 2-3 г
Колір плоду темно-бордовий
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак не гіркий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Годжі Магія Любові

У наявності

Саджанець Годжі Магія Любові (ОКН-3043(0,5-1,5л))

99грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець кизил Володимирський

У наявності

Саджанець кизил Володимирський (ОКН-854(5-7,5л))

269грн.
Маса плоду/грона 7,5-9,5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак кисло-солодкий, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка 2-4 л, 5-7,5 л, голий корінь
Комплект з 3-х трирічних саджанців жимолості

У наявності

Комплект з 3-х трирічних саджанців жимолості (ОКН-499В)

479грн.
Форма багаторічник