Вирощування полуниці як агробізнес

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.10.2022

Своїм досвідом вирощування полуниці на продаж поділився експерт «СонцеСаду» Микола Стецьків.

Микола Стецьків

⌂ Фото: Микола Стецьків

Микола Стецьків: «ЩОБ ДОСЯГТИ ДОБРИХ РЕЗУЛЬТАТІВ, ТРЕБА ПРИБИТИ ДО НОГИ ПІДКОВУ Й ГАРУВАТИ ЯК КІНЬ»

Львів’янин почав вирощувати полуницю після повернення з АТО.

Якби п’ять років тому юристу за фахом Миколі Стецьківу сказали, що в майбутньо­му він займатиметься аграрним бізнесом і закладе полуничну плантацію, чоловік лише посміявся б із такого передбачення. І Микола, і його дружина Іванна — львів'яни, і досвіду роботи в сільському господарстві донедавна не мали обоє.

Фермерська історія подружжя розпочалася 2015 року. Саме тоді Микола як учасник АТО отримав земельну ділянку за містом. Як без досвіду розпочати агробіз­нес із нуля, скільки треба набити ґуль, аби досягти успіху, яку культуру вибрати, щоб не прогадати, пан Стецьків розповів на­шим читачам.

— Чому вирішили вирощувати саме полуницю?

— Ніхто не знає (сміється). Спонтанно. Зараз ні я, ні дружина не можемо пригада­ти. Думали, що це легка справа, а виявило­ся — одна з найскладніших.

Тоді всі фермери-полуничники стали малинниками, а ті, хто вирощував малину, перейшли на лохину. Крім того, жодного досвіду роботи на землі ми не мали. Ось і наламали спочатку дров.

Сьогодні у Миколи вже величезна плантація полуниці

⌂ Фото: Сьогодні у Миколи вже величезна плантація полуниці

— Розкажіть про свої помилки, аби застерегти наших читачів.

— Спочатку треба було зрізати дерева, по­тім — викорчувати все коріння, аж тоді — орати. Техніки не мали, тому довелося просити допомоги в тамтешніх мешканців. Зрозумівши, що ми на цьому зовсім не зна­ємося, вони здерли з нас втридорога за роботу. Ще й сказали, що нічого не вийде, бо та земля ніколи не родила. Мовляв, її роками треба підживлювати гноєм... Ми їх вислухали, однак від задуманого не відмо­вилися.

— Де брали розсаду полуниці?

— Купили через інтернет найдешевшу, прочитавши там про те, як за нею догля­дати. Згодом зрозуміли, що насправді правдивої інформації, яка нам допомогла б, в інтернеті не було. Через це зазнали чималої матеріальної шкоди. Очікували щедрого урожаю, однак реальність приго­ломшила. Виросло по одній ягідці на кущі. Це був момент, коли опускалися руки.

Багатий урожай Миколи

⌂ Фото: Багатий врожай Миколи

— Проте ви не відмовилися від цієї справи. Що спонукало й далі робити спроби досягти успіху?

— Якось, коли я повертався додому з поля, знайшов підкову. Вона мене й на­дихнула. Кажуть, це дуже добрий знак, провісник щастя і достатку. Але коли маєш четверо дітей, усім розголо­сив, що став підприєм­цем, і журналісти почали писати перші статті, а ти нічого не заробив на та­кій банальній справі, як вирощування полуниці, розумієш, що достаток із неба не сиплеться. Тоді я зрозумів, що підкову на щастя треба прибити, як кажуть, до копита і почати працювати як кінь. Ми з дружиною проаналізували, що зробили неправильно, і наважилися розпочати справу наново. За рік ділянка дала довгоочікуваний урожай. Це додало впевненості в тому, що йдемо в правильному напрямку.

— Як це наново — розкажіть деталь­ніше.

— Ми вже не чекали великого врожаю на земельній ділянці, яка була не орана, не культивована, не підготовлена для висаджування ягідних культур. Садити полуницю правильно починали з десяти соток на своїй ділянці, а потім розширили території, засаджуючи ділянки, що були по­руч, із дозволу сусідів. Провели крапельне зрошення. Зараз маємо гектар поля, який навесні має дати дуже рясний урожай.

«Садити полуницю правильно починали з десяти соток на своїй ділянці»

⌂ Фото: «Садити полуницю правильно починали з десяти соток на своїй ділянці»

Але вважаємо, що і цього замало, на­весні засаджуватимемо нові поля. Плануємо, що це вже будуть десятки гектарів. Засаджуємо поля італійськими сортами: Вайнбрант, Кларіта Італія, Клері, Антеа, Дар Селент, Мурано. Сьогодні на планта­ціях нашого фермерського господарства «ФайнаВеггу», що розташоване в селі Новосілці Пустомитівського району, ростуть понад 20 тисяч саджанців полуниці.

— Як реалізовуєте продукцію?

— На ринок свої ягоди не возимо, ак­тивно розвиваємо агротуризм. Люди до нас приїжджають самі. Я розповідаю їм про різні сорти ягід. Даю можливість скуштува­ти їх. Клієнти вибирають сорт полуниці, який їм до вподоби, і збирають ягоди. Ми дозволяємо дегустувати, смакувати. Ягоди вирощуємо за органічними технологіями, тому це абсолютно безпечно. Усі наші п'я­теро дітей їдять полуницю прямо з поля.

Спеціально для «СонцеСада» матеріал підготувала Ярина РУДНІК

Купити саджанці полуниці

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Посадка, догляд, ґрунт: все про вирощування суниці
Все про вирощування полуниці від професіоналів
Чим смакує суниця з дерева?
З дале­ких країв до українського села на постійне місце проживання переїхав арбутус, більш відомий у нас як суничне дерево
По журавлину и чорницю — не до лісу
Особливості вирощування чорниці та журавлини в городі. Досвідом ділиться садівник-аматор Володимир Дмитрієв
Суниця. Цілющий подарунок гномів
У давні часи суницю вважали ледь не універсальним лікувальним засобом проти усіх відомих тоді хвороб. Нині дієтологи також переконують, що це цінний продукт
Суниця. Ласуємо ціле літо
Залежно від виду розсади, ми можемо «регулювати» не тільки врожайність суниць у своєму саду, а й терміни збирання щедрого врожаю
Висаджуємо суницю
Коли краще висаджувати суницю
Десять причин, чому варто посадити суницю
Переваги посадки суниці у себе на городі та її корисні властивості
Суниця — магія смаку й аромату
Суниця — магія смаку й аромату. Користь.
Суниця лісова — ягідна перлина
Дрібненькі, але неймовірно цінні ягоди суниці лісової є справжніми перлинами ягідної аптеки

Рекомендовані товари!