Смородина: шедеври селекції (журнал «СонцеСад» 3/2023)

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
30.08.2023

Смородина – одна з найпопулярніших і найулюбленіших ягід українців. Для наших предків чорна красуня завжди була панацеєю проти простуди та грипу, цінним джерелом вітамінів. Українська селекція пропонує широкий асортимент сортів корисної ягоди.

Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:

 

З правилами вирощування смородини та перспективними сортами української селекції знайомить читачів «СонцеСаду» її селекціонер – Олександр Ярещенко, кандидат сільськогосподарських наук, заступник директора Інституту садівництва НААН України. На думку науковця, смородина – це ягідна культура, для якої найважливіше – правильно сформувати кущ від моменту посадки.

Олександр Ярещенко

⌂ Фото: Олександр Ярещенко

 

Як правильно обрізувати кущі смородини, щоб мати гарний врожай 

«Невже про вирощування смородини можна дізнатися щось нове?» – запитаєте ви. Адже культура знана в Україні здавна, не вибаглива й не потребує особливого догляду: її легко виростити як удома, так і в фермерському господарстві. Проте наш фахівець запевняє, що є золоте правило, дотримуючись якого кущі смородини втішатимуть щедрим урожаєм уже наступного року після висаджування.

Садимо цю культуру за звичною схемою: готуємо посадкову яму, до якої додаємо органічних добрив, зокрема вистояного перегною або компосту. Заглиблювати саджанці пан Олександр рекомендує нижче на 5–7 см, ніж у розсаднику (як чотири пальці, ширина долоні). Після садіння всі надземні пагони саджанця обрізаємо, залишивши дві-три бруньки на гілці від поверхні ґрунту. Це роблять для того, щоб коренева система куща могла дати активний приріст міцним однорічним пагонам, які стануть основою майбутнього куща й почнуть плодоносити.

Обрізування гілок саджанця смородини після садіння – це золоте правило, завдяки якому наступного сезону господарі отримають перший урожай вітамінних ягід. «А це від 0,5 до 1 кг, іноді навіть і більше! – запевняє співрозмовник. – Якщо гілки не зрізати, наступного року кущ залишиться майже таким, яким його посадили, і молоді пагони відростатимуть набагато повільніше».

Також фахівець радить протягом двох років посаджену смородину вчасно поливати, підживлювати. Також треба виполювати бур’яни, щоб сформувати здоровий, міцний кущ із 15–20 пагонами.

Одними з кращих новітніх сортів смородини української селекції, за словами Олександра Ярещенка, є Чорний десерт і Дебют.

Відео: Олександр Ярещенко, селекціонер, заступник директора з наукової роботи Інституту садівництва НААН розповів золоті правила вирощування смородини.

 

 

Чорний десерт – сорт смородини найсмачніший і найкращий для ринку

Родзинка колекції нових сортів смородини Інституту садівництва НААН – Чорний десерт, ягоди якого закохують у себе неперевершеним смаком. «Цей сорт близький до ідеального за якістю ягід, найсмачніший серед тих, які мені довелося дегустувати», – запевняє фахівець.

Сорт Чорний десерт – перспективний, високоврожайний, середньопізнього терміну достигання, із чорними й блискучими плодами та десертним смаком. «Рослина формує потужні пряморослі кущі. Плоди чудово піддаються переробці. Кращого сорту для свіжого ринку в Україні нема, – наголошує фахівець і додає: – Чорний десерт придатний не тільки для ручного, а й для механізованого збирання».

Відео: Кращого сорту смородини для свіжого ринку поки не існує: Чорний десерт

Ягоди цієї культури вирізняються десертним смаком завдяки вищому цукрово-кислотному індексу, на відміну від інших сортів смородини. Плоди багаті на поліфеноли, пектини та вітамін С. Достиглі ягоди можуть зберігатися на кущі впродовж місяця. Вони не осипаються і не гниють. Плоди легко збирати разом із гронами, бо вони ростуть нижче від основи плодоніжки.

Сорт чорної смородини Чорний десерт

⌂ Фото: Сорт чорної смородини Чорний десерт

 

Дебют – сорт смородини, що чарує красою грон

Дебют – високоврожайний середньопізній сорт смородини, лідер за довжиною грон та розміром смачних ягід. «Він має найдовші грона в нашій колекції, – розповідає фахівець. – Дебют формує по декілька грон на одному вузлі».

Відео: Чарує найдовшими гронами: смородина сорту Дебют

Цей сорт дуже стійкий до грибкових захворювань, не потребує особливого догляду. Експерт рекомендує його для органічного вирощування як екологічно чисту культуру. Ефектний вигляд плодів зацікавить завзятих садівників. Смак ягід класичний, кисло-солодкий, смородиновий.

Сорт чорної смородини Дебют

⌂ Фото: Сорт чорної смородини Дебют

Посадіть у своєму саду смачну, корисну, багату на вітаміни смородину! Якщо ласуватимете свіжими ягодами й смачними джемами, варенням, тонізувальними напоями, приготовленими з них, – зміцните імунітет і поліпшите здоров’я!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2023

Купити саджанці смородини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Вітаміни в порічках у нас на столі: корисно та смачно
Експерт «СонцеСаду», Любов Дудченко, кандидат біологічних наук, розповість, як приготувати корисні та смачні страви з порічки так, щоб наш організм отримав максимальну кількість вітамінів
Як і де посадити смородину, щоб отримати гарний врожай
Сьогодні смородина росте в садах чи не кожного українського господаря. «СонцеСад» розповість про користь цієї ягоди та оптимальні умови для кращого вирощування
Чия смородина краща?
На запитання про чорну смородину, які турбують читачів СонцеСад, відповідає Зінаїда Андріївна ШЕСТОПАЛ — видатний український селекціонер
Смородина та порічки
Посадка та догляд за порічкою та смородиною
Порічка. Вітамінна красуня
Своєю любов 'ю до порічок з нами поділилася жителька села Плесецьке, Олена Петрівна. Нюанси вирощування цієї ягоди та рецепти корисних страв з неї
Смородина. Основи догляду
Обробіток ґрунту, обрізування і формування кущів смородини
Чорна смородина у питаннях та відповідях
Основні питання про вирощування смородини. Відповіді від фахівця
Лікувальні властивості смородини чорної
У жодному фрукті так не скомпоновані легкозасвоювані вітаміни, мікроелементи, кислоти, як у ягодах. Про лікувальні властивості смородини розповідає відомий український лікар травник-фітотерапевт
Лікуємося смородиною
Лікувальні рецепти властивості та зі смородини

Рекомендовані товари!