Порічка. Вітамінна красуня

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
10.10.2021

Порічка — невибаглива рослина, ягоди якої зібрані в дуже красиві китиці і цінуються не лише за освіжаючий смак, а й за численні унікальні властивості.

Вони містять В-каротин, вітаміни А, С і Е, калій, залізо, яблучну і бурштинову кислоти, а найважливіше — містять мінерал селен, який захищає нашу імунну систему. Він підвищує опірність організму до різних негативних впливів, вірусів і бактерій, попереджає утворення вільних радикалів, що руйнують наші клітини, контролює життєді­яльність клітин, попереджає запалення, ендокринні і серцево-судинні захворювання. Селен активно взаємодіє з вітамінами С і Е, ство­рюючи ефект взаємопідсилення та суттєво сповільнює старіння організму. Порічка широко використовується в народній медицині багатьох країн як протизапальний, жарознижувальний, кровотворний і загальнозміцнюючий засіб. її застосовують для збудження апетиту, усунення нудоти, сік з ягід має сечогінну, в'яжучу, жовчогінну дію. Ця ягода чудова для дієтичного меню при діабеті.

Любить порічка сонячні, відкриті місця, з супіщаними або суглинними ґрунтами. Під час саджання лунки копають за розміром кореневої системи рослини. Відстань між кущами — 1,2–1,5 м. В ямку слід внести перепрілий гній або ж компост з розрахунку 8–10 кг в суміші з подвійним суперфосфатом (30–50 г), і сульфатом калію (50–60 г). Садять так, щоб коренева шийка була трохи нижче рівня ґрунту. Слабкі пагони вирізають, а з сильних залишають 4–5 бруньок. Обрізка проводиться на бруньку, яка спрямована вгору і назовні саджанця. З цих гілок і буде формуватися каркас куща.

Своєю любов 'ю до порічок з нами поділилася жителька села Плесецьке, Олена Петрівна: «Порічка — справжній довгожитель. У мене є кущі яким більше 15 років, а вони й досі добре плодоносять.

Звісно, тривалість життя рослин обумовлена дбайливим доглядом: вчасне підживлення, правильне обрізання.

Весною використовую комплексні добрива: нітроамофоску чи аммофоску (25 —30 г на відро води).

Після періоду цвітіння підживлюю розведеним пташиним послідом (1:20). Завжди роблю осіннє перекопування — воно сприяє боротьбі зі шкідниками (галицею, огнівкою, попелицею) — та весняну обрізку. Обрізаю за допомогою секатора. Доглянуті кущі добре плодоносять, практично не хворіють, мають великі соковиті ягоди».

Попри стійкість порічки до хво­роб та шкідників, все ж є одна про­блема — попелиця листкова галова. Її яйця зимують на кущах, а навесні з'являються бліді личинки, які спо­живають сік з листя рослини. На по­шкодженій верхній частині листо­вої пластинки утворюються здуття у вигляді пухлин (галів) червоного кольору. При великій кількості та­ких пошкоджень приріст куща буде слабкий, а врожай значно нижчий.

⌂ Попелиця листкова галова 

Пані Олена поділилася рецептом інсектициду проти різних видів попелиць:

«Розтерти 300–400 г часнику, залити 10л води, добре перемішати і настоювати 2 доби. Процідити через двошарову марлю, додати 50 г мила та перемішати. Рослини обприскують ввечері чи у похмуру погоду: 2 рази з інтервалом 3-5 днів».

З тим як садити та доглядати розібралися. А як же їсти-щоб і смачно і корисно?

Моя співрозмовниця, пані Олена, розповіла:

«З порічкою чудові вареники. Мій чоловік їх обожнює, особливо зі сметаною. Також можна приготувати джем, компот, соуси, лимонади, вина. Балую свою малечу ягідними жувальними цукерками (як зі свіжих, так і з морожених порічок). Рецепт простий. Готую сироп: 200 г перетер­тих порічок заливаю 300 мл окропу та настоюю 30 хв, потім проці­джую, додаю 100–200 г цукру та доводжу до кипіння. Доки сироп трішки охолоне, заливаю водою 60 г желатину й даю постояти 10 хв. Набухлий желатин висипаю в каструльку з сиропом та ретель­но мішаю, до повного розчинення.

Готову суміш розливаю у силіко­нові формочки та ставлю в холодильник на 20–30 хв.

Коли літня спека...

Хочу порадити вашим чита­чам смачний і освіжаючий лимонад, який наситить організм вітамінами і чудово втамує спрагу. Подрібнити блендером 200 г порічок та 100 г цукру, отриману масу пропустити крізь ситечко, аби не було кісточок. В глечик для лимонаду покласти листя м'яти та кілька кружалець лимону, залити 1 л води (за потреби — охолодженої кип'яченої) й дати настоятися в холодильнику.

Смачного!»

Світлана Кулик, журналіст

 

Купити саджанці порічки

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чорна смородина у питаннях та відповідях
Основні питання про вирощування смородини. Відповіді від фахівця
Лікувальні властивості смородини чорної
У жодному фрукті так не скомпоновані легкозасвоювані вітаміни, мікроелементи, кислоти, як у ягодах. Про лікувальні властивості смородини розповідає відомий український лікар травник-фітотерапевт
Лікуємося смородиною
Лікувальні рецепти властивості та зі смородини
Чорна смородина. Лікувальні властивості
Лікувальні властивості смородини та рецепти приготування напоїв зі смородини
Чим підживити смородину для щедрого врожаю
Беззаперечна складова багатого врожаю і здорових рослин - вчасне підживлення. Наш експерт розкаже, які добрива необхідні вашим кущам смородини, коли та як їх правильно вносити, щоб не зашкодити рослині і принести максимальну користь.
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Відома селекціонер популярних сортів смородини, порічки та агрусу розповість про свої улюблені сорти та розкриє всі секрети догляду за кущами.

Рекомендовані товари!