Чия смородина краща?

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
16.11.2021

⌂ Сорт Оріана — великоплідна смородина, новий сорт інституту садівництва

Польські сорти смородини стали дуже популярними, їх продають, здається, на кожному кроці. Чи кращі вони за наші? Чи варто їх купувати?

Актуальні запитання про чорну смородину, які турбують читачів СонцеСад

На запитання відповідає Зінаїда Андріївна ШЕСТОПАЛ — видатний український селекціонер, вона довгий час очолювала відділ селекції і сортовивчення Львівської дослідної станції садівництва Інституту садівництва Української Національної академії аграрних наук. Людина, яка віддана своїй справі і щиро в неї залюблєна. Брала участь у міжнародних програмах із розробки нових хворобостійких сортів смородини. Зінаїда Андріївна — автор одинадцяти нових сортів чорної смороди­ни, десяти сортів порічок та шести сортів аґрусу.

⌂ Зінаїда Андріївна ШЕСТОПАЛ

«Хочу замінити старі насадження смородини в садку. Чула, що нині є нові сорти, які стійкі проти багатьох хвороб і дають високий врожай. Підкажіть які?»

Ніна Сироїд, м. Лебедин Сумської обл.

— Щоб мати гарний урожай, рекомендую садити нові сорти української селекції: Юві­лейну Копаня, Софіївську, Роксолану, Сержик, Вернісаж, Козацьку, Оріану. Остання — великоплідна смородина, новий сорт на­шого інституту садівництва.

Якщо хочете смакувати смородиною довго, то обирайте кілька сортів різних тер­мінів достигання. Услада, Сокровище, рання Астахова - надранні сорти російської селек­ції, які достигають на два тижні раніше, ніж усі інші. Одні з найкращих середньо-ранніх сортів — Зоря галицька, Мелодія, Консул. Із- поміж сортів середнього терміну достигання рекомендую Українку, Музу, російський сорт Партизанка брянська, шотландський сорт — Бен Конан. Високоврожайні середньопізні сорти — Краса Львова, Надбужанська.

«На ринках тепер є багато смороди­ни, яку завозять із Польщі. Ціни приваб­ливі. Але чи добре вона росте в Україні?»

Валентина Діденко, с. Матусів Черкаської обл.

Польща активно рекламує свої сорти, їх багато в Україні. І ці саджанці намагаються дешево продати, щоб заполонити наш ри­нок. Але вони не можуть конкурувати з укра­їнськими сортами, які за продуктивністю та смаковими властивостями набагато кращі, містять більше аскорбінової кислоти, пек­тину. Наші сорти — це чудовий антирадіант. Крім того, вони більш адаптовані до наших кліматичних умов.

«Кущі смородини заростають і да­ють менший урожай. Як правильно обрі­зати їх, щоб урожай був рясним щороку?»

Володимир Несен, м. Петрове Кіровоградської обл.

Урожай смородини формується на дво- і трирічній деревині. На четвертий рік гілки, які відплодоносили, вирізають, і за­мість них відростають пагони заміщення. Старі гілки добре видно — вони темніші, масивніші. На четвертий рік на них урожай набагато менший, а на п'ятий — дуже мало ягід. Обрізування можна проводити пізно восени чи рано навесні.

«Чи можна садити чорну смороди­ну навесні, чи краще дочекатися осені?»

Тамара Маковійчук, м. Диканька, Полтавська обл.

— Усі кущові: і порічку, і смородину, і аґрус — краще садити наприкінці жовтня. Тому що біологічний показник у чорної смородини +5°, тобто при п'яти градусах починається вихід зі стану спокою. Така температура буває навіть наприкінці лютого - на початку березня. Ви­саджуючи смородину, умовну кореневу ший­ку саджанців треба заглибити в ґрунт на 6–8 см. Тобто заглиблювати не тільки кореневу систему, а й стебло, на відміну, скажімо, від малини. Річ у тім, що молоді пагони малини утворюються з кореневої частини, а сморо­дини й порічки — зі стебла. Якщо посадите смородину неправильно, то збиратимете її лише в перші роки, а потім урожаю не буде.

«Чула, що для збільшення врожаю смородини, крім добрив для рослин, ви­користовують ще антистресанти. Чи справді вони впливають на кількість і якість урожаю?»

Людмила Кононенко, м. Звенигородка Черкаської обл.

— Рослини, як і людина, негативно реагу­ють на будь-яку стресову ситуацію. Тривалі підвищені температури влітку, весняні замо­розки, брак вологи - це стресові ситуації, які ослаблюють рослину. Знижується її імунітет, зменшується стійкість проти шкідників і хво­роб. Рослини потребують нашої допомоги. Тому антистресанти треба застосовувати, на­приклад, препарати Вимпел, Оракул та інші.

Можна використовувати ці препарати разом із хімічними препаратами проти шкід­ників та хвороб. Наприклад, додаєте до розчину засобу захисту рослин ще 20 мл Оракулу і проводите обприскування. Це — мультикомплекс, який містить цинк, бор, марганець, молібден, калій, фосфор. Усі ці мікроелементи підвищують стійкість ро­слин. Але важливо не переживлювати чорну смородину калієм, оскільки виникає магні­єве голодування, і тоді листя стає рудим, припиняється ріст куща.

«Останніми роками літо дуже спе- котне, і моя смородина поступово виси­хає. Як захистити її від висихання у посушливе літо?»

Наталія Кузляєва, с. Мошни Черкаської обл.

— Чорна смородина — культура помірного клімату й високої вологості не тільки ґрунту, а й повітря. Останніми роками клімат дуже змінився. Якщо у 1980-х роках було 820 мм опадів на рік, то тепер — 450 мм. У спекотні періоди, коли на вулиці плюс 35-40° граду­сів, чорна смородина страждає — сохне листя, відмирає коренева система. Тому не залишайте біля кущів голу землю: поко­шений бур'ян не прибирайте, а використо­вуйте його як мульчу біля основи куща.

«Я посадила смородину два роки тому. Вже мала перший урожай. Ягоди великі, але їх небагато. Наступного року планую доповнити новими саджанцями смородини. Можливо, її треба добре під­живити, щоб вони краще плодоносили?»

Олена Бабенко, м. Обухів Київської обл.

Ями для смородини треба викопувати діаметром 50–60 см і завглибшки 30–40 см. Під час садіння бажано вносити перегній — 3–6 кг на одну рослину, 20–30 г супер­фосфату і 10–15 г калійної солі. Якщо нема органічних добрив, то можна вносити міне­ральні: 20–30 г аміачної селітри, 40–60 г су­перфосфату, 15–25 г калійної солі. Добрива слід перемішувати з верхнім шаром ґрунту на всю глибину ями. Не можна вкладати корінь на добрива, щоб не пошкодити його. Якщо внесли добрива під час садіння, то навесні досить внести лише аміачну селітру. Вже після збирання врожаю можна викорис­тати нітроамофоску, а на зиму до перекопа­ного ґрунту бажано дати перегною.

Рекомендую також висівати навесні си­дерати на тих площах, де восени плануєте посадити чорну смородину. Наприклад, можна використовувати гірчицю, яка вини­щує бур'яни і так само підживлює, як й органічні добрива. Також підійдуть жито озиме, польовий горох, люпин.

«Я живу в місті й маю невелику присадибну ділянку, на якій кущі сморо­дини мають понад десять років. Пора їх замінити. Чи можна садити смородину на тому ж місці?»

Яків Бриль, м. Кам'янське, Дніпропетровська обл.

Не варто так робити. Є такий термін — втома ґрунтів. Треба кілька років, щоб земля відпочила. На тому місці, де викорчували чорну смородину, варто посадити овочеві культури, можна посіяти гірчицю і потім пе­рекопати її, і тоді грунт буде більш розпу­шений. Із-поміж овочевих культур не раджу садити картоплю, бо вона може поширюва­ти захворювання, які уражують чорну смородину. Бажано садити моркву, буряк, капусту.

«Хочу посадити кілька кущів смо­родини в садку біля хати, яку придбав нещодавно. Коли вона дасть перший урожай?»

Максим Діденко, м. Калинівка Вінницької обл.

Якщо посадите смородину восени, то наступного літа вона піде в ріст, сформує кущ. А вже через один рік, тобто на другий рік після садіння, зможете зібрати перший врожай. Зазвичай він невеликий — до 300 г на кущ. Його варто збирати руками, щоб не пошкодити молоді кущі. У пошкоджені місця можуть проникнути грибкові інфекції, і паго­ни усохнуть. Період використання площі, відведеної для смородини, — вісім років, за цей час назбираєте шість урожаїв. Потім можна зробити омолоджувальне обрізуван­ня гілок і після цього ще зібрати три урожаї. Смородину на одному місці можна вирощу­вати максимум десять років.

«Я щороку перетираю свіжу чорну смородину із цукром, щоб зберегти яко­мога більше вітамінів. Але мій чоловік не їсть її, бо вважає некорисною. Як мені його переконати?»

Марія Казначеева, м. Тараща Київської обл.

Чорна смородина є чудовим засобом профілактики серцево-судинних та онкозахворювань і хвороби Альцгеймера. Вчені виявили здатність чорної смородини запо­бігати розвитку діабету та погіршенню зору, а також перешкоджати послабленню інте­лектуальних здібностей у літніх людей. Можливо, якийсь із цих чинників переконає Ва­шого чоловіка у користі чорної смородини.

 

Матеріал підготувала Оксана Дзененко

 

Купити саджанці смородини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Чорна смородина у питаннях та відповідях
Основні питання про вирощування смородини. Відповіді від фахівця
Лікувальні властивості смородини чорної
У жодному фрукті так не скомпоновані легкозасвоювані вітаміни, мікроелементи, кислоти, як у ягодах. Про лікувальні властивості смородини розповідає відомий український лікар травник-фітотерапевт
Лікуємося смородиною
Лікувальні рецепти властивості та зі смородини
Чорна смородина. Лікувальні властивості
Лікувальні властивості смородини та рецепти приготування напоїв зі смородини
Чим підживити смородину для щедрого врожаю
Беззаперечна складова багатого врожаю і здорових рослин - вчасне підживлення. Наш експерт розкаже, які добрива необхідні вашим кущам смородини, коли та як їх правильно вносити, щоб не зашкодити рослині і принести максимальну користь.
Вирощуймо смородину й порічку без стресу
Відома селекціонер популярних сортів смородини, порічки та агрусу розповість про свої улюблені сорти та розкриє всі секрети догляду за кущами.

Рекомендовані товари!