Власним досвідом вирощування ожини та секретами збирання щедрих урожаїв цієї культури ділиться селекціонер В’ячеслав Францішко.
Також слухайте цю статтю в аудіоформаті:
Улюблений напій багатьох у зимові морозні дні — гарячий ароматний чай, який не лише зігріє, а й зміцнить імунітет, поповнить організм потрібними вітамінами й допоможе подолати перші ознаки застуди. Усіма цими властивостями володіє диво-ягода — ожина.
Сьогодні кожен охочий може посадити чорну намистинку — ягідку-ожинку — на своїй присадибній ділянці для споживання і на продаж.
Досвідчені садівники з одного куща можуть отримати 80 кг цілющих і поживних ягід. Скажете, що такого не може бути? Ми ж запевняємо: все можливо!
⌂ Фото: «Моя любима ожина»,— селекціонер В’ячеслав Францішко / Автор — В’ячеслав Францішко
— Пане В’ячеславе, як з одного куща фіолетово-чорної ягоди вдалося отримати 80 кг корисних плодів?
— Це цікава історія, — усміхається співрозмовник. — У «СонцеСаді» я придбав саджанці ожини Тріпл Краун. Посадив їх у ряд через метр. На один кущ місця забракло. Довелося для нього виділити окрему ділянку. Саджанець дуже гарно розрісся, випустив 12 пагонів заміщення. Я вирішив не видаляти жодного. Для кожної гілки зробив залізні опори заввишки по 2,5 м, розмістив віялом і підв’язав до них стебла по обидва боки.
Виріс красивий кущ, що зайняв площу шість квадратних метрів. Найбільшим урожаєм ягід він здивував п’ятого року життя. Зібрані протягом сезону плоди ожини ми важили. Загальний показник сягнув 80 кг! До мене навіть приїжджали колеги з Київщини, щоб на власні очі побачити цей кущ.
⌂ Фото: Ягоди ожини Трімпл Краун
Відео: Ожина Трімпл Краун
— Поділіться з нашими читачами своїм секретом вирощування ремонтантної ожини.
— Секрет простий — вирощування ожини одноетапним способом.
— Чи це означає, що ожину треба вирощувати на однорічних пагонах?
— Як тільки на дворічних кущах з’являються пагони заміщення, я відразу прищипую верхівку на висоті 20-30 см над землею. Відростають надзвичайно багаті бічні гілки разом із бутонами, які дадуть рясний урожай. Ось і весь секрет.
— Припустімо, ми не прищепили верхівку стебла ожини. Невже тоді кущ не подарує ягід?
— Якщо не прищипнути верхівку стебла, виросте пагін заввишки півтора— два метри. Зацвіте він аж пізно восени, перед морозами. Тоді стиглих ягід не дочекаєтесь.
Відео про секрет вирощування ремонтантної ожини
Розповідає В’ячеслав Францішко
— Коли можна отримати найщедріший урожай ожини?
— Пік плодоношення ожини припадає на середину вересня, і весь урожай стиглої смачної ягоди збирають до перших осінніх приморозків. Це додаткове джерело прибутку, бо звичайна ожина вже давно відплодоносила, а ремонтантна дозріває восени.
— Чи залежить урожайність ожини від тривалості росту кущів на одному місці?
— Якщо плануєте вирощувати ожину, запам’ятайте, що найбільше ягід отримаєте п’ятого року життя кущів. Це період найвищої урожайності культури. Якщо рослина ростиме понад десять років на тому самому місці, плодоношення знижуватиметься.
⌂ Фото: Кущі ожини Трімпл Краун / Автор — В’ячеслав Францішко
— Можливо, маєте свій особливий спосіб догляду за ожиною?
— Вирощування та продаж ожини — основний заробіток для моєї родини. У нашому ожиннику — дуже велика колекція сортів цієї культури. Ми завжди мульчуємо всі кущі. Використовуємо рослинні рештки. Для мульчування годиться все. Завдяки цьому зберігається волога в землі, а рослини отримують додаткове джерело підживлення.
Моє основне правило догляду — турботливий підхід до рослин і любов до землі. Якщо дотримуватися його, результати праці втішать, а врожаї будуть рясними.
Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Іванна Струбіцька
Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 2/2024
Рекомендовані товари!
У наявності
Комплект з 3-х різних саджанців ожин (ОКН-2304)
У наявності
Саджанець Ожина Натчез (ОКН-496)
У наявності
Саджанець Ожина Кеддо (Caddo) (ОКН-3661(2-4л))