Ожина в вашому житті

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
05.11.2021

Ожина — це харчова, полівіта­мінна, лікарська, медоносна і де­коративна культура. Вона налічує близько 200 видів, яків свою чергу поділяються на групи: з прямосто­ячими стеблами (куманиці), зі сланкими (росяниці), напівсланкі вічнозелені форми. Ожина — на­півкущ з багаторічною підземною частиною (кореневищами) і дво­річною надземною. За врожай­ністю і смаковими якостями ро­сяниці мають перевагу над куманицями, однак наявність сланких пагонів ускладнює їх вирощу­вання.

Росяниці мають сланкі пагони з різним ступенем колючковості, але останнім часом виведено безліч взагалі безколючкуватих сортів. Плоди чорні, більш крупні, соко­виті. Плодоношення більш раннє, урожайність висока, але зимостій­кість не дуже висока (на зиму укривати листям, агроволокном, тощо).

Ожина дуже вимоглива до світ­ла, стійка до посухи, дуже реагує на зрошення. Ґрунти повинні бути добре дренованими і родючими. Культура не вимоглива до їх кис­лотності. Оптимальна схема при стрічковому садінні — 2,5x1–1,5 м, а при кущовому — 2x2 м.

Плодоно­шення насаджень починається на 2–3 рік після садіння, урожайність у період повного плодоношення складає 2–3 кг, окремих сортів («Ізобільна») до 4 кг з куща. Для підвищення врожайності прово­дять дворазове обрізаання верхі­вок пагонів, заміщення при досяг­ненні ними довжини 0,8–0,9 м.

Ді­лянку з ожиною потрібно підтри­мувати в чистому від бур’янів ста­ні, постійно розпушувати. Сланкі стебла обов’язково потрібно під­в’язувати до опорних конструкцій — опор, які б забезпечували не тіль­ки кріплення рослин, але й доста­тнє освітлення ягід та полегшення їх збирання. Висота стовпів повин­на бути 1,8–2 м, відстань між ними — 6–10 м. Між стовпами натягують дріт у 2–3 ряди (нижній — 0,5 м від землі, верхній — 1,5 м). Кожне сте­бло окремо підв’язують вертика­льно до нижньої нитки дроту, а до верхніх ниток — горизонтально чи віялоподібно. Ягоди збираються тільки вручну, тому що кістянки не «знімаються» з плодоложа як у малини. Період достигання ягід в кущі досить тривалий, їх збирають у декілька прийомів.

Удобрення починають з третього року після садіння з внесення азотних добрив, після збирання врожаю вносять фосфор (200–300 г суперфосфату) та калій (30–50 г калійної солі). Гній вносять один раз на 2–3 роки.

Поливи припиняють в другії половині серпня, щоб не затягнуть ріст пагонів та пришвидшити дозрівання. За правильної агротехніки тривалість господарського використання ожини — 10–15 років.

До складу ягід і листків ожини входять мікроелементи кровотво рного комплексу (мідь, марганець, вольфрам, молібден та ін.). Корінь ожини, зварений з медом, рекомендують при водянці. Перетерте висушене коріння споживають пре нирко кам’яній хворобі. Листя та молоді пагони мають антисептичну дію. Їх відвар також використовують при неврозах та задишці.

Ожина гарний медонос, дає багато нектару та пилку. Мед світлий прозорий, зі слабким ароматом.

Гончарук Ю.Д., завідуюча селекційно-технологічним відділом, Інститут садівництва НААН

 

Купити саджанці ожини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Корисна і смачна ожина: як обрати сорти для кожної з областей України, посадка та догляд
Яна Терещенко, науковець Інституту садівництва НААН України: Які сорти ожини найкращі, як правильно садити та доглядати за ягодою
В ожині корисна фруктоза
Хворим на ЦД радять вживати фруктозовмісні продукти. Такими є ягоди ожини
Сестра малини — ожина
Ця ягідна культура має безліч переваг!
Ожина, кров титанів
Цілющі властивості ожини
Безколючкова красуня — садова ожина
Як правильно посадити садову ожину. Особливості різних сортів
Ожина. Врожай залежить від догляду
Від чого залежить врожай ожини розповідає Ольга Лушпиган
Ожина замість ліків
Лікувальні властивості ожини

Рекомендовані товари!