Незамінна помічниця малина

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
13.11.2021

Сьогодні важко знайти сад, де б не росла малина.

Ми побували в гостях у Олени Петрівни, з села Плесецьке, яка вважає цю диво-ягоду незамінною помічницею:

« ...Малину люблю з дитинства. Завжди їла її досхочу. На мою думку, вона - ідеальне поєднання смаку та користі. В дитинстві було набігаюся на морозі, повикачуємося з друзями в снігу, а бабуся нам поналиває свого «фірмового» чаю, з сушених малинових ягід та листя. Такий чай при вірусних і респіраторних захворюваннях просто на вагу золота, не кажучи вже про профілактичні властивості. Як мама, я дуже раджу цю ягоду дітям...»

⌂ Олена Петрівна, з села Плесецьке

Дійсно, малина надзвичайно корисна. Народна медицина реко­мендує використовувати ягоди і гілки під час застуди, грипу, знеси­ленні після тривалої хвороби, як жарознижувальний, потогінний засіб; листки — від кашлю, хвороб горла, пропасниці; квітки і листки — від геморою і жіночих хвороб, зовнішньо—для виведення фурункулів на обличчі. Малина — рекордсмен за вмістом заліза, що автоматично надає їй статус жіночої ягоди, яка дозволяє компенсувати щомісячні крововтрати. Крім цього, це прекрасне джерело клітковини, мінералів (зокрема марганцю та магнію), вітамінів В9, А та Е, вітаміну С в ній більше ніж в апельсині.

Ягоди вживають свіжими або використовують для приготування варення, желе, мармеладу, пастили, соків. Малинові вина, настойки, лікери відзначаються високими смаковими властивостями і аро­матом.

Всі знають цю ягоду, та не всі знають як за нею доглядати. Один і той самий сорт малини може дати абсолютно різний врожай. Пані Олена розповіла, що спочатку і в неї були певні труднощі у вирощуванні:

«...Кілька років тому купили ми — я та мій чоловік  гарний ре­монтантний сорт малини, бо я вже давно хотіла посадити саме ремонтантну. Вона в 2–3 рази врожайніша звичайної малини, адже має здатність плодоносити і на однорічних, і на дворічних пагонах. Був місяць вересень. Садили в попередньо підготовані лунки, за схемою: міжряддя — 1,5 м, між кущами — 70 см. В кожну ямку ми давали: до 8 кг перегною, 100 г суперфосфату, 200 г попелу. Весною я побачила, що посаджені рослинки чудово при­жилися й сповненні сили. Та вже на початку липня, зі зростанням спеки, стало видно, що щось негаразд з ними. Листя почало під­сихати, ягоди були мало налиті. Рясне поливання не допома­гало. Проблема полягала в піщаному ґрунті. Влітку він дуже пересихає та ще й добре нагрівається. При тому, що малина полюбляє сонце, треба було її рятувати від спеки. І вихід ми знайшли — органічне мульчування. Одразу ж використали муль­чування соломою та скошеною травою (до утворення насіння), а наступної весни вже замульчували перепрілим гноєм (від свіжого у рослин можуть бути опіки) і опалим листям. Нині використо­вуємо ще й компост, який покращує структуру ґрунту, слугує додатковим підживленням. Шар мульчі робимо 10–15 см, тоді і бур'яни не ростуть. Влітку рослини кілька разів підживлюємо настоєм курячого посліду (1:20) — це відмінне джерело азоту. Малина добре витримує спеку, ягоди налиті, солодкі, великі та смачні...»

Дійсно, курячий послід застосовують під час основного внесення добрив у ґрунт і для підживлення протягом вегетації рослин. Восени азотні добрива використовувати не варто. Слід зауважити, що азотні речовини здатні окислювати ґрунт, а малина не витримує кислих ґрунтів. Тому, при кожній підгодівлі, варто підсипати під корінь куща 1 склянку попелу, яка ідеально заміняє калійні добрива і навіть корисніша, ніж куплене добриво, адже попіл не містить хлору, який негативно діє на рослину і може викликати захворювання на хлороз.

Пані Олена поділилася секретами діагностики стану малини за її виглядом

«...За зовнішнім виглядом рослини можна виявити, яких важли­вих елементів їй не вистачає, а які знаходяться у надлишку:

Виявивши ознаки нестачі важливих елементів, можна не лише вчасно виправити ситуацію, поліпшити ріст і розвиток рослини, а й значно покращити врожайність...»

Олена Петрівна — прихильниця ремонтантних сортів. Усміхаючись вона розповідала про своїх маленьких бешкетників-ласунчиків:

«... Діти влітку днюють на «малиновій плантації». З липня місяця й до настання осінніх заморозків у нас малиновий період. Ця смачна ягода — вірна помічниця для кожної господині, а тим більше для мами. Малеча залюбки «пасеться» у своєму «мали­новому лісі». Коли діти досхочу наїдаються перших ягід, для мене настає час збору врожаю. Отоді й з'являються всі ті джеми, варення, компоти. Та­кож сушу листя, та ягоди для зимового чаювання, як робила моя бабуся. Вересень у нас наймалиновіший...»

⌂ Сушені листя, та ягоди для зимового чаювання

Пані Олена готує свою малину до зимівлі таким чином:

«Готувати кущі малини до зимівлі слід в кінці вересня або початку жовтня місяця, тобто до того часу, коли температура повітря опуститься нижче нуля...

На кожному кущі прибираємо під корінь всі старі, сухі і тонкі молоді гілки. Після видалення зайвих відростків залишаються тільки товсті нові стовбури.

На зиму на стеблі не повинно залишатися листя. Щоб його прибрати слід надіти садову рукавичку і провести нею по пагону знизу вгору — це дозволить прибрати листя, не пошкоджуючи бруньки. Одразу скажу, що я на зиму малину не пригинаю. Вона у мене чудово зимує. На мою думку, пригинання малини більш актуальне на великих, відкритих ділянках. Та що це справа кожного: пригинати малину чи ні. Слід брати до уваги особливості сорту, ґрунту та місця посадки...»

А на прощання, пані Олена подарувала нашим читачам свій улюблений рецепт пирога з малиною:

«...По 1 склянці добірних вівсяних пластівців і борошна; 1 ч. л. розпушувача; 50 г. цукру; 100 г вершкового масла; 1 куряче яйце; 0,5 половинки банки відвареного згущеного молока; 50 г шоколаду; 50 г обсмажених, подрібнених грецьких горіхів; 150 г малини.

Особисто я роблю подвійну порцію, з розрахунку на мою родину. В широку ємність висипаю вівсяні пластівці, цукор, додаю куряче яйце і вершкове масло. Борошно кілька разів просіюю через сито, додаю розпушувач та висипаю в ємність до решти продуктів. Перемішую до однорідності.

Форму для випікання змащую вершковим маслом й викладаю у неї тісто. Добре розрівнюю й формую бортики. Тісто та сфор­мовані бортики змащую відвареним згущеним молоком, рів­номірно розкладаю малину, а на неї тру (на крупній терці) чорний шоколад. Зверху пиріг трушу горіхами.

Духовка має бути нагрітою до 180 градусів.Через 30 хв. випікання відкриваю духовку, накриваю випічку шматком фольги і випікаю пиріг ще 10 хв.

 

Світлана Кулик, журналіст

 

Купити саджанці малини

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Малинове дерево: посадка, догляд і максимальний врожай
Найбільші врожаї з малинових дерев! Вимоги для вирощування малинового дерева
Малина. Кров німфи Іди
Який урожай вам вдасться виростити, залежить не лише від обраного сорту. Умови вирощування малини
Малина. Ягода-ласунка
Малина ніколи не відмовиться від підживлення органічними й мінеральними добривами
Щедрий врожай малини. Як його зібрати
Здавалося б, це — найлегша проце­дура. Виросло — збирай! Але і тут слід врахувати декілька нюансів
Малина. Засади прибуткового виробництва
Особливості культивування малини від фахівця
Малину зібрав — насадження скосив
Останнім часом з’явилися сорти, які дають урожай на однорічних пагонах. В господарстві «Дібрівка Агросервіс» на Київщині вирощують саме таку
Що любить малина
Створіть ідеальні умови для малини, щоб вона дарувала вам великі врожаї
Малина — здоров'я та прибуток
Лікувальні властивості малини та правила посадки та догляду за малиною
Малиновий рай — про хвороби забувай
Лікувальні властивості малини та рецепти приготування
5 основних правил хороших врожаїв ремонтантної малини
Досвід селекціонера ремонтантної малини Дмитрієва Володимира Ігоревича.

Рекомендовані товари!