Завдяки інформованості споживачів щодо здорового харчування, роль малини у щоденному раціоні людини постійно зростає. Відповідно, останніми роками спостерігається тенденція до збільшення виробництва її плодів, в впровадженню високоінтенсивних технологій та використанню оздоровленого садивного матеріалу конкурентоздатних сортів, ягоди яких мають високі товарні та споживчі якості.
Особливості культивування малини ґрунтуються на її біології; за морфологічними ознаками — це напівкущ (тобто кореневище багаторічне, а стебла мають 2-річний цикл життя) із добре розгалуженою, але зосередженою у поверхневому 30–40 см шарі ґрунту кореневою системою.
✔ Звідси випливає, що раціональніше вирощувати її за умови додаткового (краплинного) зрошення. Проте, нестачу повітря у ґрунті (перезволоження) переносить погано, а тому ґрунтові води вище 1,5 м від поверхні ґрунту є небажаними.
⌂ Раціональніше вирощувати малину за умови додаткового (краплинного) зрошення
✔ Не переносить малина ви сокого вмісту у ґрунті карбонату кальцію (вапняк), хлоридів, сульфатів, дуже кислої або лужної реакції ґрунтового розчину (оптимальне рН 6,0–6,5).
✔ Високі врожаї культура дасть лише на чистих від бур’янів, багатих на органіку ґрунтах (за гранулометричним складом найбільш придатні легкі й середні суглинки, а також супіски з достатньою товщиною гумусового горизонту). Бідні ґрунти (за результатами ґрунтової діагностики) збагачують вносячи органічні, мінеральні добрива, гарні результати забезпечує висівання сидератів (гірчиця, фацелія, люпин та ін.) з наступним їх подрібненням та заорюванням.
✔ Ділянка виділена під малинник повинна бути добре захищеною від вітрів, оскільки їх поєднання з низькими зимовими температурами наносить суттєву шкоду спричинюючи висушування стебел, їх відламування, а влітку пошкоджують та збивають ягоди.
✔ Садити малину найкраще восени (жовтень), що забезпечує високу приживлюваність саджанців та дружнє проростання навесні підземних пагонів, що знаходяться на кореневищі. Неприпустимим є сильне заглиблення кореневища під час садіння (оптимально на глибину умовної кореневої шийки). Навесні зрізають надземну частину саджанців до рівня ґрунту і виносять з ділянки, знищуючи цим збудників хвороб.
⌂ Заглиблення кореневища під час садіння оптимально на глибину умовної кореневої шийки
✔ Позитивні результати у догляді за насадженням дає використання мульчуючих матеріалів (торф, перегній, компост) шаром 5–10 см у смузі ряду, або по всій площі. Протягом вегетаційного періоду ґрунт в насадженні малини утримують у чистому стані (прополювання по мірі проростання бур’янів), а вологість у ко-реневмісному шарі у межах 70–80% НВ (припинити поливи слід в кінці серпня, щоб не допустити затягування росту пагонів).
✔ Після плодоношення стебла малини поступово засихають і відмирають, тому зібравши ягоди необхідно щороку такі стебла (і не тільки їх, а також пошкоджені стебловою галицею та недогони) видаляти і виносити з ділянки. У зв’язку зі щорічним видаленням пагонів, що відплодоносили, малина виносить з ґрунту надзвичайно велику кількість елементів живлення, тому щорічне удобрення насаджень здійснюють за результатами ґрунтової і листкової діагностики.
✔ Великий вплив на вибір технології вирощування справляють сорти (бувають звичайні або ремонтантні). Якщо маємо справу з ремонтантними, що плодоносять на пагонах поточного року (з серпня й аж до похолодання), то після збору врожаю надземну частину на зиму потрібно видаляти до рівня ґрунту. За цієї технології рослини вирощують без шпалери; завдяки щорічному скошуванню стебел уникають їх підмерзання, зменшується заселення шкідниками та ураження хворобами, а якість ягід краща і врожайність вища. Вирощуючи традиційні сорти (дозрівають на 2-річних стеблах у червні–липні) слід застосовувати шпалерну культуру.