Що любить малина

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
09.07.2021

Автор — Зінаїда Шестопал, український селекціонер

Усі ми любимо соковиту ягідку — малинку, яка тішить нас влітку і рятує від застуди взимку. А чи знаємо ми, що любить ця рослина, щоб правильно її доглядати й отримати щедрий урожай?

ТОДІ УВАГА! МАЛИНА ПОТРЕБУЕ:

СОНЦЯ. Якщо рослині бракує світла, молоді пагони надмірно витягуються, затінюють плодоносні стебла, період їхнього росту подовжується i вони не встигають підготуватися до зими. Найбільше світла малина потребує на початку активного росту пагонів і під час формування ягід. Щоб сонячне проміння вільно «мандрувало» рядами малини, їх найкраще висаджувати з півночі на південь або ж встановлювати шпалери.

ПРОСТОРУ. Загущені насадження малини — рай для шкідників і збудників хвороб, крім того, якість ягід у таких «заростях» значно погіршується. Тому, якщо хочете посадити якнайбільше стебел, то не шкодуйте території.

ВОЛОГИ. Це вологолюбна рослина (принаймні більшість її сортів, хоча існують й такі, що пристосовані до посушливих умов). Однак перезволожені ділянки також не для неї — після 3— 5-денного перебування у воді корені рослин загнивають та відмирають. До того ж, на перезволожених ділянках у насадженнях малини успішно розвивається фітофтороз. Малина може загинути, якщо підґрунтові води залягають ближче ніж 1-1,5 м до поверхні ґрунту. Коли ж поливати малину? Найбільше вологи вона потребує під час росту пагонів і на початку достигання ягід.

⌂ Малина краще росте і плодоносить на слабо кислих ґрунтах

ЗОНИ КОМФОРТУ. Для малини більш придатні легкі та середні суглинки, супіски (за умови достатньої товщини гумусного шару). Добре почувається рослина і на сірих лісових, темно-сірих лісових ґрунтах, чорноземах, буроземних ґрунтах, достатньо забезпечених поживними речовинами і вологою. Ідеально, коли РН ґрунту — 5,7 — 6,5. Малина краще росте і плодоносить на слабо кислих ґрунтах, а ось на занадто кислих чи лужних їй некомфортно. Не годяться для малини заболочені, сухі піщані ґрунти з глибоким заляганням підґрунтових вод. Підґрунтя має бути пухким і водопроникним, не дуже щільним, тоді корені рослини добре розвиваються. На важких глинистих ґрунтах малина погано росте і плодоносить.

«БЕЗСОЛЬОВОЇ ДІЕТИ». Погано впливає на малину підвищений вміст у ґрунті карбонату кальцію (вапняків) - за таких умов розвивається хлороз листя. Навіть невеликий вміст хлоридів, сульфатів та інших шкідливих солей пригнічує рослину, знижує її продуктивність.

ТЕПЛОЇ КОВДРИ. Із зимою малина не дружить, бо на відкритих ділянках її стебла потерпають від вітру, низької температури. Бруньки зимостійких сортів відмирають у верхній частині стебел. Усе стебло менш зимостійких вимерзає повністю. Корені малини більш стійкі до зими, тому «обмороження» їм загрожує за температури мінус 21— 25°С. А ось кора рослини менш стійка - може підмерзати за різкого похолодання або чергування відлиг із морозами. Існує ще одне зимове випробування для малини - висихання пагонів, від якого можуть загинути стебла. Така загроза особливо небезпечна у другій половині зими, коли рослини перебувають у стані вимушеного спокою, а затяжні відлиги активізують життєві процеси рослин. Посушливий вітер також значно підвищує випаровування води з бруньок і стебел, а коренева система не може врятувати рослину, бо з промерзлого ґрунту їй важко «потягнути» воду.

НАДІЙНОГ0 ЩИТА. Не садіть малину на ділянках, де застоюється холодне повітря, - взимку підмерзатимуть бруньки, а весняні заморозки можуть пошкодити квітки. Не підходять малині й підвищені ділянки, з яких швидко стікає дощова та снігова вода і ґрунт пересихає, а взимку пагони можуть підмерзати. У всякому разі площу малини можна захистити від вітру деревами, особливо з північного та східного боків.

ДОБРИХ ПОПЕРЕДНИКІВ. Такими для малини є озимий ріпак, гірчиця, люпин, горох. Небажані попередники - конюшина, люцерна, суниці, картопля, помідори буряки.

⌂ Найкраще висаджувати саджанці малини восени — наприкінці вересня або в першій половині жовтня

ЗОЛОТІ ПРАВИЛА ВИСАДЖУВАННЯ Золоті, бо від того, чи правильно посадили малину, залежатиме урожай.
Отож, запам'ятайте їх:
1. Найкраще висаджувати саджанці малини восени — наприкінці вересня або в першій половині жовтня. Адже в цей період у ґрунті достатньо вологи і тепла, тож підземні пагони встигають прорости близько до поверхні ґрунту, а навесні дають дружнi міцні стебла.
2. Якщо восени не впоралися з цим завданням, навесні висаджуйте малину, доки рослина не почала розпускати бруньки.
3. Фахівці радять висаджувати в господарстві не менше ніж 2- 3 сорти малини. Тоді вона краще запилюється і матимете кращий врожай.
4. На присадибних ділянках найкраще садити малину в ямки діаметром 35 -40 см і завглибшки 30 - 40 см. Спочатку ямки засипають ґрунтом верхнього шару, змішаним із перегноєм (перегній висипають на дно). Якщо корені саджанців занадто довгі, перед висаджуванням їх укорочують. Якщо висаджуєте малину в сухий ґрунт, то вмочіть корені у земляну бовтанку.
5. Дуже уважно стежте за глибиною висаджування. Вона має бути такою, на якій рослини були заглиблені на маточній ділянці, тобто на глибину кореневої шийки. А на легких ґрунтах їх заглиблюють на 2 - 3 см
6. Після садіння малину поливають і надземну частину рослин зрізують на рівні поверхні ґрунту (зрізані гілки спалюють) або ж зрізують стебла на висоті 20 см від поверхні ґрунту.
7. Якщо Ви впевнені, що вирощуватимете малину на шпалері, одразу закопайте стовпи заввишки 1,5 - 1,8 м. Дроти на шпалерах натяryють на висоті 60 см та 120 -130 см від поверхні ґрунту.
8. У перші 2- 3 роки після садіння важливо створити добре виповнену смугу пагонів завширшки 30 - 40 см. Для цього всі міцні однорічні паростки в межах смуги залишають, а ті, що виходять за її межу, знищують. Навесні другого року слабкі стебла зрізують на рівні поверхні ґрунту, а міцні залишають для плодоношення, обрізуючи на висоті 150 -160 см.
9. Верхівки підмерзлих стебел зрізують до непошкодженої деревини з добре розвиненими бруньками. На 1 м рядка залишають 10 —20 добре розвинених пагонів на відстані 10 -15 см один від одного. Рано навесні Їх підв'язують до шпалери.
10. Після збирання врожаю пагони, що відплодоносили, а також слабкі, недорозвинені чи хворі вирізують при основі та спалюють. Це пришвидшує розвиток молодих кореневих паростків, формування плодових бруньок і стійкість рослин проти хвороб.

ШОТЛАНДСЬНИЙ КУЩ У любительському садівництві широко використовують шотландський метод вирощування малини (так званий кущовий). Тобто створюється шпалерний ряд, але не смугою, густо заповненою пагонами, а окремими кущами в ряду (паростки між ними знищують). Адже відомо, що надмірне утворення паростків зменшує врожайність малини, як і забур'яненість ділянки. Отже, під час закладання насаджень шотландським методом рослини розміщують через 0,7 -1 м, висаджуючи в кожну лунку по 1 або 2 саджанці Відстань між рядами - 1,8 - 2 м. У кущі щорічно підтримують 7- 9 плодоносних пагонів, які підв'язують до дротяної шпалери, паростки в міжряддях та між кущами в період вегетації вилучають, що сприяє формуванню міцних кущів. Цей метод забезпечує оптимальний режим живлення й освітлення малини, зменшує ураження її хворобами і шкідниками.

ДЕ БРАТИ СИЛИ? Малина потребує багато поживних речовин, оскільки вона витрачає їх не тільки на дозрівання врожаю, а й на розвиток плодоносних стебел, які щороку відмирають і вилучаються. На замітку подаємо декілька порад:
• мульчування сприяє накопиченню в ґрунті фосфору та калію, а вміст азоту, навпаки, зменшується;
• малина дуже чутлива до калійних добрив - якщо їх бракує, листки стають темно-бурими. Як калійні добрива найкраще використовувати сульфат калію, калій магнезію;
• навесні в насадження вносять азотні добрива, після збирання врожаю — фосфорні й калійні. Ефективним фосфорно-калійним добривом є деревний і торф'яний попіл;
• з мікроелементів малина найчастіше потребує магнію і бору. Коли бракує магнію, листки жовтіють від центру до країв і опадають. Через брак бору відпадають бруньки (навесні). Добрива, що містять магній, вносять восени, а ті, що містять бор, — навесні.

ДВА В ОДНОМУ ЧИ ОДИН ЗА ДВОХ? Ремонтантні сорти малини вигідні тим, що дають урожай двічі на рік. Але, вдавшись до хитрощів, можна отримати один врожай, що переважить подвійне плодоношення. Щоб цього досягти, зважте на кілька особливостей.
• Ремонтантні сорти потребують більше світла, розвиваються пришвидшеними темпами, люблять південні схили.
• Для ремонтантних сортів рекомендують однорядну схему садіння (2 - 2,5 м на 0,5 - 0,7 м або 1,5 - 1 ,8 м на 0,4 - 0,5 м) або ж стрічкову схему з відстанню між стрічками 1,5 - 1,8 м, між рядами в стрічках-0,6-0,9 м.
• Стебла ремонтантних сортів малини не розлягаються під вагою врожаю, тому нема потреби встановлювати дорогу шпалеру, підв'язувати стебла до дроту.
• Нова технологія. Найкращі ремонтантні сорти малини відповідають вимогам особливої низьковитратної технології. Її суть полягає в тому, що після збирання врожаю і настання стійких осінніх заморозків надземну частину рослин зрізують секатором. 3 весни наступного року відростають нові пагони, які в другій половині літа, на початку осені плодоносять, а потім після замерзання ґрунту їх знову скошують. Таким чином, щорічно підтримується однорічний цикл розвитку надземної частини рослин і одержання врожаю. Така технологія позбавить багатьох проблем — перезимівлі рослин і боротьби із шкідниками та хворобами хімічним методом. Отож, Ви зекономите матеріальні ресурси, отримаєте екологічно чистий врожай і прибуток у несезонний для малини період.

Купити саджанці малини тут

Читайте ще:
Як отримати вдвічі більший врожай лохини
Десять причин, чому варто посадити суницю
Врожайність кавуна залежить від догляду

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram