Малина — одна із провідних ягідних культур, яка має попит в усьому світі. З давніх-давен її застосовували для лікування й профілактики застудних, серцево-судинних, шлунково-кишкових та інших захворювань.
Встановлено, що в плодах малини міститься велика кількість речовин, які уповільнюють старіння людини, мають потужну протиокислювальну, антиканцерогенну та антимутагенну дію.
Мабуть, з відкриттям цих властивостей в останні два десятиліття помітно зріс попит на свіжі ягоди малини. З них також готують корисне варення, джем, узвар, натуральний сік, використовують для сушіння й заморожування.
Крім того, до переваг малини можна додати швидкість і легкість розмноження, швидкоплідність, високу й стабільну врожайність.
⌂ Фото: Малина — джерело вітамінів
Щоб отримати високий врожай малини, передусім треба підібрати найбільш зимостійкі та стійкі проти основних грибкових захворювань, високопродуктивні сорти малини з високими І смаковими властивостями та щедрим врожаєм.
Сьогодні в Україні вирощують сорти як української, так і закордонної селекції — літні (Новокитаївська, Глен Емпл), ремонтантні (Полана, Полка, Брусв'яна, Херітейдж).
Перспективними сортами, які пройшли апробацію в товарних насадженнях України, є Саня, Персея, Феномен, а також сорти іноземної селекції — Глен-файн, Моллінг Джуно, Октавія; ремонтантні — Аміра, Регіна, Джоан Джей, Зюгана, ХімбоТоп.
⌂ Фото: Малина Зюгана
Малина вибаглива до ґрунтів і потребує легких за механічним складом, плодоносних, достатньо забезпечених вологою. Найкращі потерпають внаслідок зимового висушування. Найбільш небезпечними є зимові відлиги з сильними вітрами, тому для висаджування малини бажано вибирати більш захищені ділянки.
У природних умовах малина росте на сонячних лісових полянах, тому потребує добре освітлених ділянок із легким багатим ґрунтом. У тіні стебла малини витягуються, затінюються плодоносні пагони, період їхнього росту і терміни дозрівання плодів затягуються.
За таких умов погіршується визрівання стебел, що негативно впливає на їхню зимо- та морозостійкість. Втім часткове затінення в певні періоди доби малині не шкодить.
⌂ Фото: Малина потребує сонячних ділянок
Малина вирізняється з-поміж ягідних культур високою чутливістю до браку вологи, бо для неї характерні неглибоке залягання основної маси коріння рослини та велика листкова поверхня, що випаровує вологу. Найбільше рослини потребують води у період цвітіння, наливання та достигання плодів.
Піковий період — початок дозрівання плодів. На розвиток рослин негативно впливають як надмірна вологість, так і її брак.
Малина не витримує високого рівня залягання ґрунтових вод (ближче ніж 0,9-1,5 м від поверхні ґрунту), перезволоження на низинних ділянках. При три- п'ятиденному затопленні талими чи дощовими водами корені рослин загнивають і відмирають.
На збереження вологи в кореневому шарі впливає мульчування ґрунту. Як мульчу використовують тирсу, торф, гній, рослинні залишки. Не забувайте поливати малину! Найбільша помилка садівників — часте поливання малою кількістю води. Найкраще поливати рідше, але добре промочувати кореневу зону. «Зарядження» малини літнього терміну дозрівання вологою восени забезпечує кращу перезимівлю цих сортів.
⌂ Фото: На збереження вологи в кореневому шарі впливає мульчування ґрунту
Перекопавши ділянку для малини, у ґрунт вносять 10-15 кг/ м² перегною або компосту, 90-120 г д.р. на м² фосфорно-калійних добрив.
У збіднені ґрунти перед висадженням треба внести по відру перегною чи перепрілого компосту під кожний кущ при кущовій схемі висадження і по 2 відра на м² при стрічковій схемі висадження. З урахуванням стану ґрунту дози добрив коректують.
✔ Важливо знати!
Найкращими попередниками для малини є багаторічні бобові трави та бобово-злакові суміші. Щоб уникнути пошкодження вертицильозним в'яненням, не бажано садити малину після пасльонових культур та дині.
Найкращим періодом для висаджування малини на півночі й у центрі України є середина — кінець жовтня, на півдні — кінець жовтня — середина листопада. До цього часу пагони визр Фівають, а висаджені рослини встигають добре вкоренитися перед морозами і навесні піти в ріст із початком вегетації.
Можна висаджувати й пізніше, але максимум — за 20 днів перед настанням сталих заморозків. Водночас приживлюваність може бути гіршою, а приріст наступного року — меншим, та й у малосніжні зими існує загроза вимерзання.
Можна висаджувати малину й навесні, перед початком вегетації, щоб перед настанням спекотних днів встигла прижитися. Перед висаджуванням саджанці малини бажано замочити у воді на 2-4 години, а якщо є така можливість, то в розчині стимуляторів коренеутворення.
⌂ Фото: В Україні краще висаджувати малину в осінній період
Методів садіння малини є два: кущовий та стрічковий. Перший передбачає висаджування в посадкові ями з відстанню між рядами 1,5-2 м, а в ряду-0,75-1 м. При стрічковому способі відстань між рядами досягає 2-3 м, а в ряду — 0,3-0,5 м.
Стрічковий спосіб — малина на шпалері. Якщо в ряду рослини розмістити густіше, це сприятиме швидшому заповненню плодової смуги та нарощуванню врожаю. При стрічковому способі формують плодову смугу завширшки 40-50 см, більші — не рекомендують, оскільки це ускладнить догляд за насадженнями, унеможливить їх провітрювання і створить оптимальні умови для розвитку грибкових хвороб. Для кращого прогрівання ґрунту та оптимального освітлення рослин ряди найкраще розміщувати з півночі на південь.
При кущовому способі висадження копають ями діаметром 40-59 см і завглибшки приблизно 40 см, вносять добрива. Умовна коренева шийка має бути на рівні землі або на 1 см нижче. На легких супіщаних ґрунтах кореневу шийку треба заглибити на 2-4 см. При стрічковому способі готують траншеї завдовжки 40-50 см і завглибшки 35-40 см, саджанці висаджують у борозни або в посадкові ямки.
При обох способах садіння добрива ретельно перемішують із верхнім родючим ґрунтом. Така «заправка» ямок і траншей — гарантія того, що впродовж 4-5 років вам не доведеться вносити фосфорно-калійні добрива. Азотні добрива під час садіння малини не вносять, це слід робити лише в наступні вегетації як підживлення. Після висадження саджанців для кращого вкорінення прирізують пагони на рівні землі та поливають.
⌂ Фото: Стрічковий методів садіння малини
✔ Увага!
Підготовка ґрунту і висаджування малини літнього терміну дозрівання та ремонтантних сортів однакові.
Для швидшого заповнення смуги після першого року росту восени пагони малини зрізують на рівні землі.
Для нормування пагонів і видалення зайвих обрізування проводять рано навесні. При кущовому способі висадження в кущі залишають 6-20 найбільш розвинених пагонів, а при стрічковому (при ширині стрічки 40-50 см) відстань між стеблами має бути 10-15 см (приблизно 20-25 рослин на погонний метр).
Навесні обрізають верхівки добре розвиненої і непідсушеної бруньки. Підрізати пагони на певну «запрограмовану» висоту не треба, можливо, такі насадження й виглядають естетично, але таким чином ви знищуєте перші ягоди, затягуєте дозрівання і відповідно знижуєте урожай малини.
Під час боротьби з бур'янами також необхідно проводити нормування молодих пагонів — мала і слабка поросль виполюється разом із бур'янами.
Пагони ремонтантних сортів обрізають після збору врожаю восени (після настання сталих низьких температур) на рівні землі, оскільки залишені пагони на літній урожай затримують розростання насаджень і дозрівання врожаю (обсяги та якість врожаю також будуть нижчими). Пагони ремонтантних сортів, що залишені до весни, потерпають і внаслідок зимового висушування.
⌂ Фото: Пагони ремонтантних сортів обрізають на рівні землі
Протягом усього сезону вегетації проводять 4-6 разів обробіток ґрунту, щоб не допускати забур'янення та сильного ущільнення ґрунту. У перші два роки після висадження за умови правильної підготовки ґрунту малину не підживлюють.
Подальший догляд за насадженнями малини полягає в боротьбі з бур'янами, шкідниками та хворобами, рихленні ґрунту, вирізуванні пагонів, що відплодоносили, дотриманні оптимальних режимів зрошення та підживлення.
Догляд за насадженнями малини полягає і в боротьбі зі шкідниками та хворобами. Найпоширенішими хворобами малинових насаджень є іржа малини, антракноз, пурпурова плямистість (дідімела), септоріоз, бактеріальний рак коріння.
Найнебезпечнішими вірусними недугами цієї культури є кучерявість та кільцева плямистість листя. Попелиця малинова, довгоносики, малиновий жук, кліщі, галиця стеблова малинова-основні шкідники малини.
✔ Увага!
Не можна обприскувати малину пестицидами від періоду цвітіння аж до закінчення збору врожаю, та й перелік препаратів, дозволених для проведення цієї процедури, невеликий.
На плодоносних насадженнях малини дозволено використовувати «Актеллік 55 ЕС, КЕ» проти вогнівки, п'ядунів, пильщика, листовійки, галиці, попелиці, інших жуків (норма витрат-0,6 г/л).
Маточники малини проти кліщів, попелиці, цикадки, галиці протягом вегетації обприскують препаратом «БІ-58. Новий», проти павутинного кліща, листовійки та попелиці використовують «Карате 050 ЕС, к.с.», проти пурпурової плямистості, сірої гнилі — «Топаз 100 ЕС, КЕ» та «Фундозол».
Крім хімічних методів захисту, садівники-аматори використовують настої, напари різних рослин (часнику, цибулі, полину, пасльону, чемериці, блекоти).
Найкращими помічниками для садівника є солодкий паслін, чорна блекота, звичайний дурман, помідори, картопля, перець, тютюн. Відвар із бадилля помідорів не смакує листогризучим шкідникам малини, а відвар із бадилля картоплі — отрута для кліщів та попелиць. Дурман, тютюн та блекота також отруйно діють на блощиць попелиць та павутинного кліща.
Якщо запідозрили, що ваші рослини пошкодили віруси, обов'язково проконсультуйтеся із фахівцем, а якщо «діагноз» підтвердиться, тоді викопайте рослини й одразу спаліть. Так збережете від зараження інші рослини.
Спеціально для «СонцеСаду», Ольга Лушпиган, старший науковий співробітник Інституту садівництва НАН України
Рекомендовані товари!