Азійське гумі — краса і користь

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.08.2021

Азійська дивина у нас в Україні. Як правильно доглядати за цією смачною, корисною та  дуже красивою культурою.

Біологічні особливості

Маслинка багатоквіткова, або ґумі — багаторічна рослина родини Маслинкових. Ця культура здавна вирощується у Китаї, Кореї та Японії. А зараз все ширше завойовує прихильність садівників майже по всій Україні. Усе завдяки тому, що гумі не лише має смачні ягоди і добре плодоносить в наших кліматичних умовах. Гумі — це ще і лікарська рослина, чудовий медонос, а також рослина дуже декоративна, тому стане прикрасою будь-якого саду.

Назва культури — гумі походить від японської назви рослини. В Європі та Америці гумі має також іншу назву — Cherry Elaeagnus, тобто вишнева маслинка, завдяки червоним плодам на довгих квітконіжках. Гумі являє собою колючий кущ висотою від півтора до трьох метрів. Плоди мають спеціальну назву – маслинкоплідник. Вони довгасті або кулясті, 1–2 см завдовжки, червоні до темно-пурпурових, терпкуваті, кисло-солодкі, соковиті, масою до двох грам.

Відео: Цілющі гумі у Вашому саду

Розповідає Світлана Валентинівна КЛИМЕНКО, доктор біологічних наук, професор, завідувачка відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім.М.М.Гришка НАН України

 

Що любить маслинка

Маслинка багатоквіткова еволюційно сформувалася в доволі вологих умовах і тому погано переносить тривалу посуху, потребує регулярного зрошення. Найкраще вона почувається на заході країни, де випадає багато дощів і зими менш суворі, аніж на півночі або сході України. В холодні зими, коли температура знижується до 30 °С гумі обмерзає до рівня снігу. Кущі швидко відновлюються, але врожай через це втрачається. Гумі має короткий період спокою — 50–60 діб, тому поворотні морози після тривалих відлиг можуть сильно пошкодити рослини, які вийшли зі стану спокою і втратили належний рівень загартованості.

Культура вимоглива до умов зволоженості, однак не любить близького стояння ґрунтових вод. Погано росте на щільних глинистих і вапняних ґрунтах. Як й інші представники родини маслинкових має на коріннях азотфіксуючі бульбочки. Ці потовщення коренів викликають ґрунтові мікроорганізми — актиноміцети, які здатні засвоювати атмосферний азот. завдяки таким симбіотичним відносинам, рослини гумі здатні успішно зростати на мало родючих ґрунтах. Тому не треба хвилювати, якщо під час пересаджування рослини, ви побачити ці бульбочки. Можна зробити хибний висновок, що це утворення викликане хворобою, наприклад як кореневий рак у груші. Але у випадку з гумі все навпаки: варто радіти такій співпраці рослини з грибом, яка йде обом на користь.

⌂ Заглиблена посадка сприяє утворенню додаткових коренів

Висаджують рослини гумі на відстані 1–2 м одне від одного в добре освітленому місці. Заглиблена посадка сприяє утворенню додаткових коренів. Вирощують в кущоподібній формі, обмежуючись санітарним обрізуванням. З 7–8-річного віку проводять часткове омолодження, видаляючи старі гілки. До шкідників і збудників хвороб рослина стійка, тому потреби в хімічному захисті на виникає.

Гумі квітує в травні, плоди достигають у червні. Їх вживають свіжими та використовують для переробки. Рослина – хороший медонос. Особливо декоративною вона стає під час плодоношення, коли густо вкривається яскраво-червоними плодами.

 

Корисні властивості

Ягоди гумі мають велику кількість амінокислот, 7 з них просто необхідні для організму людини. У 100 грамах ягід міститься близько 100 мг вітаміну C, це набагато більше, ніж в яблуках. Плоди настільки корисні, що їх дають дітям в якості вітамінної добавки.

⌂ У народній медицині успішно використовують як ягоди, так і листя гумі

Ягоди містять 9% дубильних і пектинових речовин, цукру, кальцію, фосфору і калію, а також 8% аскорбінової кислоти. Це зумовлює тонізуючі і протизапальні властивості гумі і дає можливість застосовувати ягоди при серцево-судинних хворобах і проблемах зі шлунком.

Листя рослини теж корисне: його заварюють і п'ють як чай. Воно багате на вітамін C і успішно лікує застуду.

Автор: Володимир Меженський, професор НУБіП України

 

Купити саджанці гумі

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Актинідія: вирощування
Актинідія. Посадка та догляд
Журавлина рекордсменка
Журавлину вважають однією з найкорисніших ягід з унікальними лікувальними властивостями. До того ж вона є рекордсменкою за термінами зберігання. А заморожені ягоди, які достигають у вересні, не втрачають корисних властивостей до появи нового врожаю
Гумі — гігант!
Над виведенням такого сорту працює український селекціонер В’ячеслав Францішко. З ним – наша розмова про диво-рослину гумі, її користь та особливості вирощування

Рекомендовані товари!

Саджанець Брусниця Корал

У наявності

Саджанець Брусниця Корал (ІБР-1)

99грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання Ранньостиглі
Смак кисло-солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма Багаторічники
Саджанець Гумі

У наявності

Саджанець Гумі (ОКН-218)

69грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньоранній
Смак соковитий, солодкий
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер, за 3 шт.
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Годжі Тібетське

У наявності

Саджанець Годжі Тібетське (ІГД-7)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання Середньостиглі
Смак солодкий, легка гірчинка
Упаковка голий корінь
Час саджання з березня по жовтень
Форма Багаторічники
Саджанець Актинідія Пурпурова

У наявності

Саджанець Актинідія Пурпурова (ОКН-479)

89грн.
Маса плоду/грона 15-18 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Упаковка 0,5-1,5 л, контейнер, 2-4 л
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Саджанець Лимонник китайський Міф

У наявності

Саджанець Лимонник китайський Міф (ОКН-3066)

89грн.
Маса плоду/грона 1-5 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак з ароматом лимона
Упаковка 0,5-1,5 л, за 3 шт., контейнер
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник