Журавлина рекордсменка

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
28.08.2020

Журавлина зберігається дуже довго завдяки тому, що вона сама себе «консервує» — у ній багато бензойної кислоти (природного аналогу аспірину). Тому сік ягід знижує жар, він дуже корисний при глаукомі і недокрів'ї; знищує мікроби, особливо такий «антибіотик» корисний при хворобах нирок, бо має ще й сечогінну дію, розчиняє камені в них. Цінність цих ягід полягає у великій кількості вітамінів, органічних кислот, cepeд яких найбільше лимонної, глікозидів, флавоноїдів, спектру макро- і мікроелементів (залізо, йод, марганець, кобальт, калій, кальцій, фосфор — тощо), пектинових речовин. Тому журавлина зміцнює організм і є дієвими ліками від багатьох хвороб.

Неповторний куточок
Журавлина зберігає декоративні властивості протягом усього року: навесні це красивоквітyчі зарості, взимку – кущик, усипаний червоними ягодами, тому часто використовують як окрасу освітлених низинних ділянок ландшафтного мікрорельєфу.


⌂ Сорт Пілігрім

Сорт Пілігрим визнано одним із найкращих у світі сортів журавлини завдяки крупним довгастим ягодам пурпурово-червоного кольору, які не лише корисні, але й привабливі на цих кущиках, які не перевищують 25 см заввишки. Тому його дедалі частіше розміщують на клумбах як надзвичайно декоративну рослину.
Підійде журавлина і для створення штyчних боліт із відповідною рослинністю. Такі куточки «дикої» природи нині дуже популярні. Ягоди журавлини не тільки прикрашають сад або парк восени і малосніжною зимою, а й приваблюють птахів, які навесні стануть захисниками садових рослин.


Журавлину використовують у дизайні 

У ландшафтному дизайні рослинами-супутниками для журавлинових кущів можуть бути хвойні й листопадні дерева й кущі, трав'янисті багаторічники. При поєднанні рослин журавлини з хвойниками можна використовувати карликові, середні й високі форми хвойних рослин із різним типом крони. Серед листяних кущів підійдуть верби й горобини карликових і чагарникових форм, а також бруслини різної висоти і забарвлення листя. Серед листяних дерев найкраще обирати клени, берези, горобини.

Важливо знати! Оскільки журавлина запилюється бджолами, доцільно посадити поряд із нею медоносні рослини, a ще краще – поставити вулик.

Болотна ягода ростиме в саду
У природних умовах журавлина любить рости в заболочених сосняках і на торф'яних болотах. Однак це не означає, що її складно виростити на присадибній ділянці, важливо лише враховувати деякі її біологічні особливості: для рясного цвітіння і плодоношення журавлина потребує досить освітленої ділянки, добре захищеної від вітру, хоча рослина може витримати і незначний затінок, однак не варто висаджувати її під плодовими деревами.
Журавлина може рости на одному й тому ж місці протягом декількох десятків років.
Це дуже вологолюбна рослина. Якщо на вашій ділянці високий рівень ґрунтових вод (30-45 см), це значно спростить догляд за рослиною.


⌂ Кислотність ґpyнту — головна вимога високої врожайності журавлини

Оптимальними для вирощування журавлини є кислі (рН 3,5-5,5) торф'яні ґрунти. Якщо ґрунт інший, слід підгогyвати таку суміш для висаджування рослини: торф, грубо-зернистий пісок та перепріла хвоя або соснова тирса (5:1:1) та дві жмені суперфосфатy на 1 м² площі. Для створення оптимального рівня кислотності ґрунт поливають підкисленою водою (10 л на 1 м²). Для її підкислення можна використовувати харчові кислоти: лимонну, щавлеву (1 ч. л. на 3 л води), дев'ятипроцентну оцтову або яблучну (100 мл на 10 л води).
Рослини висаджують на глибину 10 см за схемою 30х30 см. Після цього грядку одразу рясно зволожують і мульчують піском, мохом-сфагнумом або сосновою хвоєю. Останні два види мульчі є кращими, оскільки вони не лише утримують вологy, а й підтримують кисле середовище ґрунту. Протягом перших двох тижнів рослини поливають щодня.

Час ласувати
Перші ягоди з'являються на кущах тільки на третій рік після висаджування, а повноцінний урожай журавлина дасть, починаючи з четвертого року зростання: у середньому по 0,5 кг з кожного 1 м² ділянки.


⌂ Період достигання журавлини залежить від її сорту: переважно це відбувається наприкінці серпня - на початку вересня.

За часом можливого збирання журавлину поділяють на два види: осінню, зібрану до випадання снігy, і весняну, яка перезимовує під снігом.
Найчастіше журавлину збирають восени (у вересні-жовтні), тоді вона добре зберігається, в ній більше корисних поживних речовин, особливо вітаміну С. Зазвичай у цей період ягоди ще не цілком достигли, однак саме такими їх і збирають: вони «наздоженуть своє» уже в процесі зберігання.
Корисні речовини в ягодах зберігаються упродовж чотирьох місяців, тому рекомендовано спожити їх саме в цей період, оскільки пізніше концентрація цінних речовин знижується.
Журавлина, яку збирають рано навесні, смачніша і відрізняється більшим вмістом цукру, але гірше зберігається, легко мнеться у ній менше корисних речовин, передусі вітаміну С.

Наталія НАРУЖНА,  кандидат біологічних наук, співробітник КНУ ім. Т. Шевченка

Купити найкращі сорти журавлини можна тут

Читати ще:
В ягіднику мир і дружба
Гумі-гігант ростиме в Україні!
Ірга: краса і користь
Як садити виноград. Майстер-клас від Івана Захаренка

 

 

 

LinkedIn
WhatsApp
Telegram