Актинідія аргута – хоч і сестра, але й суперниця «ківі»

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
07.02.2025

 Про важливі правила вирощування актинідії аргути розповідає селекціонер малопоширених плодових культур кандидат біологічних наук Надія Скрипченко.

Надія Скрпиченко5

⌂ Фото: Надія Скрипиченко

Особливості актинідії аргути 

Ця культура вирізняється високою врожайністю, з однієї рослини актинідії можна зібрати понад 50 кг плодів, які при достиганні не опадають, а залишаються на пагонах до перших заморозків.

Вам подобаються ягоди ківі (брендова назва актинідії китайської)? А чи куштували ви плоди іншої актинідії, а саме актинідії аргута, яка в усьому світі відома під назвою «ківібері» або «ківі–бейбі»? Вони менші за розміром від ківі і мають соковитий м’якуш кисло–солодкого смаку та гладеньку їстівну шкірку (на відміну від ківі, у якої шкірка має опушення і неїстівна).

Саме ці ягоди винятково багаті на біологічно активні та поживні речовини, за що і здобули назву «плоди здоров’я». На сьогодні з актинідії виділено понад 500 різноманітних сполук, які проявляють антиоксидантну, протизапальну та протипухлинну дії, мають багатообіцяючий потенціал у регулюванні імунної системи, запобігають передчасному старінню і знижують втому та інше.

Актинідія сорту Полігама

⌂ Фото: Актинідія сорту Полігама

 

Особливості актинідії китайської

– Багато хто полюбляє ласувати ківі і хотіли б вирощувати їх на своїх присадибних ділянках. Чи можливо це в наших умовах?

– Нажаль, рослини актинідії китайської без додаткового захисту не витримують зниження температури нижче мінус –15 ºС, а от актинідія аргута витримує температуру до –30 ºС і тому в наших кліматичних умовах доцільно вирощувати саме її. Ця культура стала комерційною в багатьох країнах світу і навіть в Китаї – природному ареалі актинідії китайської.

В результаті селекційної роботи отримано багато цінних сортів актинідіїа, які відрізняються за розмірами, смаком плодів, їх забарвленням і строками достигання. Тільки в Україні створено понад 20 високопродуктивних сортів цього виду актинідії. Серед них сорти:

Рослини актинідії не ушкоджуються хворобами та шкідниками і тому не потребують обробки засобами хімічного захисту, тобто ми отримуємо не лише смачні і корисні, а й екологічно чисті ягоди! Плоди вживаються свіжими (вони можуть зберігатись у холодильнику упродовж місяця), їх можна заготовляти у вигляді сухофруктів, варення, пастили та інших видів переробки (навіть вина!).

Актинідія Пурпурова 

⌂ Фото: Актинідія сорту Пурпурова 

 

Вирощуємо актинідію на шпалері

– Чи вибагливі актинідії до умов зростання?

– Ні, актинідія не вибаглива культура, але якщо ви хочете, щоб рослини щедро вас обдаровувала урожаєм, потрібно забезпечити їм певні умови зростання. По–перше, актинідія – це ліана, тому їй потрібна опора, яку встановлюють заздалегідь. З урахуванням біологічних особливостей рослин актинідії та для полегшення догляду за ними ліани найкраще вирощувати на Т–подібній шпалері.

По-друге, актинідія – світлолюбива культура і найбільш придатними для неї є відкриті і добре освітлені ділянки. Водночас місце посадки повинно бути захищеним від вітру, який може призвести до пошкодження і пагонів рослин, і власне плодів.

– Вважається, що актинідію можна вирощувати подібно до  винограду. Чи так це насправді?

– Нині окремі господарі замість винограду висаджують актинідію. Однак цій рослині не зовсім підійдуть виноградні шпалери, бо тоді доведеться більш коротко обрізувати її пагони. В той же час актинідія плодоносить на однорічних пагонах, які розвиваються на прирості попереднього року, а найбільш продуктивною є зона з 6 по 26 бруньку пагона. Тому краще вирощувати рослини на Т–подібних опорах, на яких проводять так зване “довге” обрізування. Добре почуваються і не зменшують продуктивність рослини актинідії на арках–перголах.

Посадка актинідії

⌂ Фото: Посадка актинідії

 

Посадка актинідії

– Як правильно висаджувати актинідію?

Рослини актинідії невимогливі до ґрунтових умов, але віддають перевагу родючим ґрунтам легкого механічного складу з високим вмістом органічної речовини і слабокислою або нейтральною реакцією ґрунтового розчину. Непридатними для вирощування рослин є як важкі глинисті, так і легкі піщані ґрунти. Зважаючи на те, що актинідія може рости і плодоносити на одному місці більше 50 років, важливо ретельно підготувати посадкову яму для рослини. Важкі глинисті ґрунти потребують покращення структури шляхом внесення в посадкові ями органіки (перегною, компосту, торфу та ін.) і піску. Ґрунти легкого механічного складу з поганою водоутримуючою здатністю поліпшують шляхом збагачення органічними речовинами з додаванням глини. Бажано посадкову яму для актинідії підготувати заздалегідь.

Рослини з контейнера можна висаджувати протягом року (окрім, звісно, зими), а ось актинідії з відкритою кореневою системою – лише тоді, коли вони перебувають у стані спокою. Висаджувати такі рослини найкраще восени, або рано по весні. Осінь – ідеальний період для висаджування рослини, оскільки весною вона рано починає вегетацію.

Оптимальна кислотність ґрунту для вирощування актинідії коливається в межах від 5,5 до 6,5; умови зростання значно погіршуються, коли pH перевищує 7,2.

Актинідія сорту Оригінальна 

⌂ Фото: Актинідія сорту Оригінальна 

 

Умови вирощування актинідії

– А актинідія витримує весняні приморозки?

– Актинідія в стані спокою зимою витримує значне зниження температури, але, нажаль, може пошкоджуватись весняними приморозками. Вона, як рослина континентального клімату, весною рано починає вегетувати. В період появи листків зниження температури до 0 ºС упродовж години призводить до пошкодження молодих листочків та пагонів. Але оскільки для актинідії характерне неодночасне розпускання бруньок і частина з них залишається сплячими, (немов би створюючи резерв), то саме вони  забезпечують подальший ріст і розвиток рослин. При цьому врожайність зменшується.

Важливим агротехнічним заходом при вирощуванні актинідії є мульчування. Укладена навколо рослини мульча (торф, компост, опале листя тощо) в холодну пору врятує поверхневу кореневу систему від морозів, а влітку – від надмірного випаровування. Скошену в саду траву (доки ще не визріло її насіння), як додаткове джерело поживних речовин, також використовують для мульчування актинідії. Єдине застереження: мульчу слід розкладати не ближче ніж за 5–10 см від стовбура рослини, щоб не допустити випрівання і пошкодження кори – це особливо важливо для молодих рослин.

– Як часто треба поливати актинідію?

 Для нормального росту і розвитку рослини актинідії потребують достатнього вологозабезпечення. Система поливу повинна бути адаптована до місцевих ґрунтово–кліматичних умов. Загалом полив рослин розпочинають тоді, коли вміст вологи в ґрунті знижується до 60%. В період посухи полив проводять раз чи двічі на тиждень.

 

Коли збірати актинідію

– Коли актинідія починає плодоносити?

– У фазу плодоношення актинідія вступає за рік чи два після посадки залежно від віку посадкового матеріалу та відповідності рекомендованому догляду за рослинами. За умови ретельно підготовленої посадкової ями підживлювати рослини в перші роки вирощування непотрібно.

Важливо!!!

Оберігайте молоді рослини актинідії від головних шкідників – котів, які люблять поласувати її молодими пагонами!

 

Купити саджанці актинідії

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Актинідія: успішні сорти для вирощування в Україні
Актинідія: успішні сорти для вирощування в Україні
«Актинідія — перспективна культура в ягідному світі», — запевняє В’ячеслав Францішко. Диво-ягоди дедалі більше набувають популярності серед українських садівників
Журавлина на балконі: вирощування вдалих сортів та корисні рецепти
Журавлина на балконі: вирощування вдалих сортів та корисні рецепти
Команда «СонцеСаду» мала чудову нагоду взяти інтерв’ю в селекціонера та садівника з багатим досвідом Володимира Дмитрієва, який розкрив нашим читачам секрети вирощування журавлини на балконі квартири чи будинку
Cадова ірга: вирощування солодкої мультивітамінної красуні
Cадова ірга: вирощування солодкої мультивітамінної красуні
Про цінність садової ірги, вирощування її як промислової культури розповідають експерти «СонцеСаду»
Найкращі види актинідії для України
Найкращі види актинідії для України
Щоб дізнатися більше про види актинідії, «СонцеСад» зустрівся з експерткою, що знається на вирощуванні нетрадиційних плодових культур Надією Скрипченко (СС. 3/24)
Вирощування брусниці
Вирощування брусниці
Як виростити брусницю: розмноження, посадка, догляд
Сушені ягоди годжі
Сушені ягоди годжі
Ягоди, які найбагатші у світі поживними речовинами
Глід криваво-червоний
Глід криваво-червоний
Біологічні особливості, хімічний склад, використання
Аронія: використання в народній медицині
Аронія: використання в народній медицині
Чим корисна аронія. Використання в народній медицині
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко

Рекомендовані товари!

2
Саджанець Актинідія аргута Сентябрська

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Сентябрська (ОКН-167)

139грн.
0
Саджанець Актинідія коломікта (жіноча)
NEW!

У наявності

Саджанець Актинідія коломікта (жіноча) (ОКН-239(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія аргута Баєрн Ківі
NEW!

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Баєрн Ківі (ОКН-193(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія аргута Рогов

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Рогов (ОКН-1145(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія коломікта (чоловіча)

У наявності

Саджанець Актинідія коломікта (чоловіча) (ОКН-238(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія полігама Помаранчева (жіноча)

У наявності

Саджанець Актинідія полігама Помаранчева (жіноча) (ОКН-802(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія макросперма (жіноча)

У наявності

Саджанець Актинідія макросперма (жіноча) (ОКН-801(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія аргута Твікс Абсолютна
NEW!

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Твікс Абсолютна (ОКН-5010(2-4л))

179грн.
0
Саджанець Актинідія аргута Надія (жіноча)

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Надія (жіноча) (ІАК-19)

139грн.