Про важливі правила вирощування актинідії аргути розповідає селекціонер малопоширених плодових культур кандидат біологічних наук Надія Скрипченко.
⌂ Фото: Надія Скрипиченко
Ця культура вирізняється високою врожайністю, з однієї рослини актинідії можна зібрати понад 50 кг плодів, які при достиганні не опадають, а залишаються на пагонах до перших заморозків.
Вам подобаються ягоди ківі (брендова назва актинідії китайської)? А чи куштували ви плоди іншої актинідії, а саме актинідії аргута, яка в усьому світі відома під назвою «ківібері» або «ківі–бейбі»? Вони менші за розміром від ківі і мають соковитий м’якуш кисло–солодкого смаку та гладеньку їстівну шкірку (на відміну від ківі, у якої шкірка має опушення і неїстівна).
Саме ці ягоди винятково багаті на біологічно активні та поживні речовини, за що і здобули назву «плоди здоров’я». На сьогодні з актинідії виділено понад 500 різноманітних сполук, які проявляють антиоксидантну, протизапальну та протипухлинну дії, мають багатообіцяючий потенціал у регулюванні імунної системи, запобігають передчасному старінню і знижують втому та інше.
⌂ Фото: Актинідія сорту Полігама
– Багато хто полюбляє ласувати ківі і хотіли б вирощувати їх на своїх присадибних ділянках. Чи можливо це в наших умовах?
– Нажаль, рослини актинідії китайської без додаткового захисту не витримують зниження температури нижче мінус –15 ºС, а от актинідія аргута витримує температуру до –30 ºС і тому в наших кліматичних умовах доцільно вирощувати саме її. Ця культура стала комерційною в багатьох країнах світу і навіть в Китаї – природному ареалі актинідії китайської.
В результаті селекційної роботи отримано багато цінних сортів актинідіїа, які відрізняються за розмірами, смаком плодів, їх забарвленням і строками достигання. Тільки в Україні створено понад 20 високопродуктивних сортів цього виду актинідії. Серед них сорти:
Рослини актинідії не ушкоджуються хворобами та шкідниками і тому не потребують обробки засобами хімічного захисту, тобто ми отримуємо не лише смачні і корисні, а й екологічно чисті ягоди! Плоди вживаються свіжими (вони можуть зберігатись у холодильнику упродовж місяця), їх можна заготовляти у вигляді сухофруктів, варення, пастили та інших видів переробки (навіть вина!).
⌂ Фото: Актинідія сорту Пурпурова
– Чи вибагливі актинідії до умов зростання?
– Ні, актинідія не вибаглива культура, але якщо ви хочете, щоб рослини щедро вас обдаровувала урожаєм, потрібно забезпечити їм певні умови зростання. По–перше, актинідія – це ліана, тому їй потрібна опора, яку встановлюють заздалегідь. З урахуванням біологічних особливостей рослин актинідії та для полегшення догляду за ними ліани найкраще вирощувати на Т–подібній шпалері.
По-друге, актинідія – світлолюбива культура і найбільш придатними для неї є відкриті і добре освітлені ділянки. Водночас місце посадки повинно бути захищеним від вітру, який може призвести до пошкодження і пагонів рослин, і власне плодів.
– Вважається, що актинідію можна вирощувати подібно до винограду. Чи так це насправді?
– Нині окремі господарі замість винограду висаджують актинідію. Однак цій рослині не зовсім підійдуть виноградні шпалери, бо тоді доведеться більш коротко обрізувати її пагони. В той же час актинідія плодоносить на однорічних пагонах, які розвиваються на прирості попереднього року, а найбільш продуктивною є зона з 6 по 26 бруньку пагона. Тому краще вирощувати рослини на Т–подібних опорах, на яких проводять так зване “довге” обрізування. Добре почуваються і не зменшують продуктивність рослини актинідії на арках–перголах.
⌂ Фото: Посадка актинідії
– Як правильно висаджувати актинідію?
Рослини актинідії невимогливі до ґрунтових умов, але віддають перевагу родючим ґрунтам легкого механічного складу з високим вмістом органічної речовини і слабокислою або нейтральною реакцією ґрунтового розчину. Непридатними для вирощування рослин є як важкі глинисті, так і легкі піщані ґрунти. Зважаючи на те, що актинідія може рости і плодоносити на одному місці більше 50 років, важливо ретельно підготувати посадкову яму для рослини. Важкі глинисті ґрунти потребують покращення структури шляхом внесення в посадкові ями органіки (перегною, компосту, торфу та ін.) і піску. Ґрунти легкого механічного складу з поганою водоутримуючою здатністю поліпшують шляхом збагачення органічними речовинами з додаванням глини. Бажано посадкову яму для актинідії підготувати заздалегідь.
Рослини з контейнера можна висаджувати протягом року (окрім, звісно, зими), а ось актинідії з відкритою кореневою системою – лише тоді, коли вони перебувають у стані спокою. Висаджувати такі рослини найкраще восени, або рано по весні. Осінь – ідеальний період для висаджування рослини, оскільки весною вона рано починає вегетацію.
Оптимальна кислотність ґрунту для вирощування актинідії коливається в межах від 5,5 до 6,5; умови зростання значно погіршуються, коли pH перевищує 7,2.
⌂ Фото: Актинідія сорту Оригінальна
– А актинідія витримує весняні приморозки?
– Актинідія в стані спокою зимою витримує значне зниження температури, але, нажаль, може пошкоджуватись весняними приморозками. Вона, як рослина континентального клімату, весною рано починає вегетувати. В період появи листків зниження температури до 0 ºС упродовж години призводить до пошкодження молодих листочків та пагонів. Але оскільки для актинідії характерне неодночасне розпускання бруньок і частина з них залишається сплячими, (немов би створюючи резерв), то саме вони забезпечують подальший ріст і розвиток рослин. При цьому врожайність зменшується.
Важливим агротехнічним заходом при вирощуванні актинідії є мульчування. Укладена навколо рослини мульча (торф, компост, опале листя тощо) в холодну пору врятує поверхневу кореневу систему від морозів, а влітку – від надмірного випаровування. Скошену в саду траву (доки ще не визріло її насіння), як додаткове джерело поживних речовин, також використовують для мульчування актинідії. Єдине застереження: мульчу слід розкладати не ближче ніж за 5–10 см від стовбура рослини, щоб не допустити випрівання і пошкодження кори – це особливо важливо для молодих рослин.
– Як часто треба поливати актинідію?
Для нормального росту і розвитку рослини актинідії потребують достатнього вологозабезпечення. Система поливу повинна бути адаптована до місцевих ґрунтово–кліматичних умов. Загалом полив рослин розпочинають тоді, коли вміст вологи в ґрунті знижується до 60%. В період посухи полив проводять раз чи двічі на тиждень.
– Коли актинідія починає плодоносити?
– У фазу плодоношення актинідія вступає за рік чи два після посадки залежно від віку посадкового матеріалу та відповідності рекомендованому догляду за рослинами. За умови ретельно підготовленої посадкової ями підживлювати рослини в перші роки вирощування непотрібно.
Важливо!!!
Оберігайте молоді рослини актинідії від головних шкідників – котів, які люблять поласувати її молодими пагонами!
Рекомендовані товари!