Найкращі види актинідії для України

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
12.09.2024

Щоб дізнатися більше про види актинідії, «СонцеСад» зустрівся з експерткою, що знається на вирощуванні нетрадиційних плодових культур, — селекціонеркою, старшою науковою співробітницею відділу акліматизації плодових рослин Національного ботанічного саду ім. М. М. Гришка НАН України Надією Скрипченко.

Надія Скрипченко біля актинідії полігами-новинки

⌂ Фото: Надія Скрипченко біля актинідії полігами-новинки

Ківі (актинідія делікатесна, Actinidia deliciosa) — відомі ягоди, визнані найкориснішими. За цілющими властивостями вони поступаються лише гуаяві. Ягоди ківі називають плодами здоров’я. На жаль, це субтропічний вид. В Україні його вирощують лише на південному березі Криму та в Закарпатті. Водночас є більш холодостійкі види актинідії, які можна садити на всій території нашої країни. Деякі нас дивують щедрим урожаєм смарагдових ягід, інші обдаровують плодами з незвичайним пурпуровим або помаранчевим забарвленням, але всі вони вирізняються насиченим солодким або солодко— кислим смаком, високим вмістом поживних речовин, дивовижною лікувальною дією. 

— Розкажіть, будь ласка, про холодостійкі види актинідії, які можна вирощувати в наших умовах.

— До холодостійких видів належать передусім актинідія коломікта (Actinidia kolomikta) та актинідія аргута (Actinidia arguta).

Актинідія коломікта — найбільш морозостійкий вид, рослини якого можна вирощувати повсюди, оскільки вони, не зазнаючи ушкоджень, витримують зниження температури до — 40 °С. Ягоди невеликі, приємні на смак, з ніжним й ароматним м’якушем. Вирізняються рекордним вмістом вітаміну С (аскорбінової кислоти). Якщо плоди ківі (Actinidia deliciosa) містять до 100-150 мг% аскорбінової кислоти, то ягоди коломікти — 1500 мг%, а то й більше.

Серед представників роду Actinidia L. коломікта вирізняється надраннім терміном достигання (середина липня). До того ж це надзвичайно красива декоративна рослина, яка змінює забарвлення листків упродовж періоду вегетації. Наприклад, під час фази бутонізації на зеленому листі з’являються крихітні сріблясті цяточки, розмір яких збільшується до цвітіння. З розкриттям перших квіток на деяких листочках утворюються ніжно-малинові плями. Вони також збільшуються, а їхній колір стає яскравішим і насиченішим. Наприкінці цвітіння рослина дуже красива, декоративна, з малиновими, сріблясто-малиновими, зелено-сріблясто-малиновими та зеленими листками одночасно. На сонячних місцях малинове забарвлення коломікти інтенсивніше.

Завдяки цим особливостям цю актинідію часто використовують у ландшафтному дизайні. Її комбінують із червоним каменем чи ажурною огорожею. Коломікта вписується в загальний ансамбль ландшафтної композиції.

Актинідія коломікта дуже декоративна рослина

⌂ Фото: Актинідія коломікта дуже декоративна рослина

Актинідія аргута — один із найпоширеніших видів, сорти якого впроваджено в комерційне садівництво багатьох країн світу: Китаю, США, Канади, Чилі, Нової Зеландії, Польщі, Бельгії, Франції, Португалії, Італії тощо. Цінують насамперед за смакові й цілющі властивості ягід, високу врожайність. Актинідія аргута, як невтомна трудівниця, щороку обдаровує щедрим урожаєм. Її ягоди не опадають і міцно тримаються на гілочках, на відміну від плодів коломікти.

Достигає аргута з середини серпня до початку жовтня, залежно від сорту рослин. Плоди можуть залишатися на пагонах до перших приморозків (інколи до грудня). Отож, маємо змогу ласувати свіжими ягодами актинідії аж до зими!

Актинідія аргута Оригінальна

⌂ Фото: Актинідія аргута Оригінальна

— З якими ще видами актинідії ознайомите її любителів?

— Маловідомі в Україні — жовтоплідні види актинідії. Серед них актинідія полігама (Аctinidia polygama), яку в Польщі називають сріблястою лозинкою, а в Японії — метатабі. Вона, як коломікта, змінює забарвлення листочків, які набувають сріблястого кольору під час бутонізації та цвітіння. Рослина дуже рясно плодоносить. Яскраво-жовті ягоди мають округло-видовжену форму, середню масу 6-9 г. Плоди достигають у першій декаді вересня, не обпадаючи. На відміну від аргути й коломікти, ягоди полігами з незначною гірчинкою, яка зникає після повного достигання та проморожування. Хоча трапляються форми з плодами, які за смаком подібні до солодкого перцю. Мариновані та квашені ягоди актинідії цього виду також приємно споживати.

Полігаму широко використовують у традиційній східній медицині для лікування і профілактики різних захворювань. У Японії її вважають однією з найважливіших лікарських рослин. З плодів полігами виготовляють діуретики, протибольові й зміцнювальні препарати, а з гілочок — палички метатабі, які використовують, щоб подолати стрес, а також для розваги котів. Вони викликають у тварин сильнішу ейфорію, ніж валеріана та котяча м’ята. Тож, коли вас чекає довга подорож із домашнім улюбленцем, такі палички актинідії пригодяться. Окрім того, відвар із сушених ягід забезпечує позитивний ефект у лікуванні паралічу, ревматизму тощо.

Актинідія полігама 

⌂ Фото: Актинідія полігама 

У нашій колекції є ще один вид актинідії — з жовтими плодами. Це актинідія макросперма (Actinidia makrosperma), достиглі плоди якої набувають надзвичайно яскравого помаранчевого кольору та вирізняються багатьма біологічно активними речовинами. Смачні плоди, вагою до 10 г, достигають у середині вересня, хоча цвітуть рослини найпізніше, порівняно з іншими видами, — у першій декаді червня. У смаковому букеті ягід, як у полігамі, є пікантна гірчинка.

Рослини цього виду вирізняються дрібними шкірястими листочками та красивими білими квітками із запахом, схожим на конвалію. Коли цвіте макросперма, то весь сад наповнюється неймовірним ароматом.

Актинідія макросперма

⌂ Фото: Актинідія макросперма

Макросперму здавна використовують у народній медицині й традиційних системах лікування Китаю, фармацевтиці та косметології. Сьогодні ця рослина пріоритетна в боротьбі з онкозахворюваннями. Корені й стебла використовують для лікування раку легень, стравоходу та інших органів.

Усі актинідії переважно дводомні. Щоб мати рясні плоди, обов’язково висаджуйте чоловічу рослину саме цього виду. Урожайність однодомних сортів актинідії підвищується, якщо є запилювач.

ПОРАДИ ВІД 

Отже, кандидатка біологічних наук Надія Скрипченко радить читачам «СонцеСаду» вирощувати актинідію у саду, а ми нагадуємо про користь її плодів, які поліпшують здоров’я та настрій. За результатами численних наукових досліджень було встановлено, що ця диво— рослина містить більше ніж 3000 різноманітних біологічно активних сполук, завдяки яким:

Тому вирощуйте у своєму саду актинідію, насолоджуйтесь смачними ягодами, пригощайте близьких диво— плодами та будьте здорові!

Спеціально для «СонцеСаду» матеріал підготувала Світлана Гончаренко

Купити саджанці актинідії

Переглянути повний зміст статей журналу «СонцеСад» 3/2024

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
Коли обрізати та підживлювати актинідію навесні та восени 2024 року
Ця багаторічна ліана, хоч і адаптувалась до українських зим, досі вельми вимоглива до клімату. Щоб актинідія змогла спокійно перезимувати, культуру слід гарненько підготувати до морозів. Починають це робити вже восени
Цілюща ірга: така солодка та невибаглива! (журнал «СонцеСад» 3/2022)
Чому іргу вигідно вирощувати в Україні, які її переваги над лохиною і як досягти максимального плодоношення без особливих затрат — про це розповів «СонцеСаду» грузинський виробник ягід Іраклій Парцванія
Вирощуємо актинідію
Нюанси вирощування актинідії від фахівця
Лимонник — унікальний лікар
Як вживати ягоди, щоб вони приносили користь
Вирощування актинідії в Україні
Актинідія, вирощування та користь (СС.1/21)
Актинідія — що це за рослина
Актинідія — дуже цікава ліана, її стебло обвиває опори … проти годинникової стрілки. Деякі особливості вирощування цієї рослини
Актинідія: вирощування
Як посадити актинідію, як вирощувати актинідію на шпалері, як правильно обрізати актинідію, — поради від експерта «СонцеСаду»
Аронія: використання в народній медицині
Чим корисна аронія. Використання в народній медицині
Актинідія — міні-ківі у вашому саду
Про види та вирощування актинідії розповідає експерт «СонцеСаду» Анастасія Голубенко

Рекомендовані товари!

Саджанець Актинідія аргута чоловіча

У наявності

Саджанець Актинідія аргута чоловіча (ОКН-1075)

161.1грн.

179грн.

Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 10-12 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Актинідія аргута Оригінальна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Оригінальна (ОКН-1076(5-7,5л))

224.1грн.

249грн.

Маса плоду/грона 10-15 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак кисло-солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка контейнер
Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Київська Крупноплідна (ОКН-578)

80.1грн.

89грн.

Маса плоду/грона 15-20 г
Колір плоду зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак соковитий, солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, 40 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Актинідія Пурпурова

У наявності

Саджанець Актинідія Пурпурова (ОКН-479)

161.1грн.

179грн.

Маса плоду/грона 15-18 г
Колір плоду червоний
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 2-4 л, контейнер
Саджанець Актинідія Фігурна аргута

У наявності

Саджанець Актинідія Фігурна аргута (ОКН-577)

80.1грн.

89грн.

Маса плоду/грона 9-12 г
Колір плоду світло-зелений
Терміни дозрівання середній
Смак солодкий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Упаковка 0,5-1,5 л, 0,5-1,5л, 2-4 л, 5-7,5 л, контейнер
Саджанець Персик Флемінг Ф'юрі

У наявності

Саджанець Персик Флемінг Ф'юрі (ОКН-2232(2-4л))

320грн.
Маса плоду/грона 300-500 г
Колір плоду жовто-червоний
Терміни дозрівання пізньостиглий
Смак смачний, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Розмір середньорослі (напівкарликові)
Група плодові
Упаковка контейнер
Саджанець Актинідія аргута Баєрн Ківі
NEW!

У наявності

Саджанець Актинідія аргута Баєрн Ківі (ОКН-193(2-4л))

161.1грн.

179грн.

Маса плоду/грона 10-15 г
Колір плоду коричневий з червоним рум'янцем
Терміни дозрівання ранній
Смак смачний, ароматний, соковитий
Час саджання з березня по жовтень
Форма багаторічник
Група ягідні
Упаковка контейнер