Томати надзвичайно смачні, без них не обходиться жодний літній салат, а взимку вони нагадують про літо, виглядаючи з банки, діжки і навіть морозильної камери. Той, хто має бодай клаптик землі, неодмінно захоче висадити цю культуру. І недаремно.
Експерт «СонцеСаду» — Тамара Бєлова, кандидат сільськогосподарських наук, професор Полтавської державної аграрної академії
Помідор вирощують розсадним і безрозсадним способами. За розсадного способу плоди збирають на 20–30 днів раніше, однак він більш трудомісткий і дорогий. За безрозсадного способу вирощування помідора коренева система рослин добре забезпечує їх вологою з нижніх горизонтів ґрунту.
Отже, вибирайте самі, але врахуйте, у якому регіоні проживаєте. Наприклад, у південних районах України рекомендують застосовувати два способи — 50/50, аби врожай надходив конвеєром упродовж всього літньо-осіннього періоду.
У західному Лісостепу і на Поліссі краще не експериментувати і виростити розсаду, адже у разі безрозсадного способу плоди достигають пізніше. У всякому разі для такого способу краще підходять середньо- і ранньостиглі сорти та гібриди.
⌂ Фото: Вирощування з розсади — процес трудомісткий, проте гарантує хороший урожай
Це залежить від того, якої мети хочете досягнути. Для конвеєрного вирощування помідора у південних районах слід використовувати ранньо-, середньо- і пізньостиглі сорти та гібриди.
У Лісостепу найдоцільніше вирощувати ранньо-, середньо- і частково пізньостиглі, а в Прикарпатті — ранньостиглі сорти та гібриди. У районах Полісся та західних областях України пізньостиглі сорти достигають у більш пізній період, внаслідок чого продуктивність рослин і якість урожаю різко знижуються.
⌂ Фото: Ранні сорти помідорів — безпрограшний варіант для багатьох територій України. (Ранній сорт Марманде)
Усім відома істина: урожай починається з насіння. Тому подбайте про те, щоб воно було відбірним, зберігалося в належних умовах.
Якщо придбали оброблене насіння — воно вже не потребує додаткових клопотів. Якщо ж насіння «звичайне», доведеться над ним попрацювати перед тим, як висівати в ґрунт.
Така підготовка має кілька етапів:
1. Знезаражування. Його слід проводити, аби знищити збудників хвороб. Для цього насіння опускають у однопроцентний розчин перманганату калію (1 г на 100 мл води) і витримують протягом 10–15 хв., потім двічі промивають проточною водою і просушують.
2. Прогрівання. Його проводять за 2–3 дні перед висіванням, витримуючи насіння на підвіконні, розстеливши його тонким шаром.
3. Загартування. Аби рослини були стійкими, насіння треба тренувати різницею температур.
4. Пророщування. Насіння намочують і тримають протягом доби за температури плюс 18–20°С. Коли воно набубнявіє, розкладають на тарілці тонким шаром, вкривають зволоженою тканиною і тримають упродовж 18 годин. Деякі городники використовують для намочування талу воду, яку вважають «живою».
Важливо!
✔ Як правильно загартовувати насіння! ✔ Для цього його тримають у холодильнику протягом 1–3 діб за температури від 0 до мінус 3°С. Тоді воно зійде раніше, а врожай буде щедрішим.
Підходять два варіанти. По готовий — у магазин, якщо ж хочете приготувати самі — потурбуйтеся про це ще восени.
Приготуйте ґрунт і тримайте його на балконі чи в іншому прохолодному приміщенні. За тиждень перед висіванням насіння занесіть ґрунт до кімнати, аби він прогрівся. Добре було б потримати в газовій духовці для знезараження. Якщо такої можливості нема, бодай пропарте землю, обробивши її окропом. Щодо складу ґрунту, можна запропонувати такий варіант:
Втім частка землі може досягати 60–70%.
⌂ Фото: Грунт для розсади можна приготувати самим
Найкраще вирощувати розсаду в торфоперегнійних горщечках. Якщо ж користуєтеся пластиковими скляночками, зробіть на дні невеликий отвір. Якщо висіваєте насіння в ящики — висипте на дно шар дрібного піску або тирси. Ящик можна поділити перемичками на секції — 3х3 см. Або засипати землю, розрівняти її, трохи зволожити і злегка ущільнити. Потім розкласти насінини рядками на відстані щонайменше 2 см, між рядками — 3–4 см. Насіння заглиблюють у ґрунт на 1 см. Не економте площу: загущені посіви будуть слабкими і вразливими до хвороб, зокрема чорної ніжки.
Важливо!
✔ В один контейнер зазвичай висівають один сорт помідорів, аби розсада була рівномірною і за «зростом», і за термінами проростання.
⌂ Фото: Найкраще вирощувати розсаду в торфоперегнійних горщечках
Упродовж перших 5–7 днів сіянці потребують температури вдень плюс 16–18°С, вночі — 10–12°С. Потім температуру підвищують до плюс 25°С. Якщо хочете отримати ідеальні сіянці, забезпечте їм цілодобове підсвічування у перші 2–3 дні після сходів.
Щоб розсада не перетворилася «на нитку» (вона має таку особливість — витягуватися і стоншуватися), переставляйте її час від часу у світле й прохолодне місце, де температура вночі (тоді сходи найбільше «витягуються») не перевищує плюс 13–14°С, а вдень — плюс 17–20°С. Згодом знову перенесіть контейнер у теплішу кімнату.
Ця хвороба може знищити розсаду помідора.
Аби не стимулювати її розвиток, до появи першого справжнього листка розсаду не поливають. Тільки збризкують, а пізніше поливають раз на тиждень ледь рожевим розчином марганцівки або настоєм деревного попелу (по черзі). Якщо вже помітили ознаки цієї хвороби, використайте більш концентрований розчин марганцівки (3 г на 10 л води), а потім припиніть поливання і підсипте поверх ґрунту сухий прожарений пісок (але охолоджений).
⌂ Фото: Хвороба чорна ніжка у томатів
Для розсади помідорів ця процедура дуже важлива. Її проводять, коли на рослинах з’явиться 1–2 справжні листки, переміщуючи по дві рослини в горщик діаметром 6–8 см або в ящики завглибшки 10–12 см. Ґрунт має бути такий самий, як і на попередньому «місці проживання» розсади. За дві години до пересаджування рясно полийте її теплою водою, злегка розпушіть ґрунт, акуратно вийміть сіянець, обірвіть третину кореня (надалі це сприятиме розвитку кореневої системи рослини) і пересадіть, засипаючи ґрунтом до рівня сім’ядольних листків. Після цього злегка «притисніть» землю навколо сіянця. Протягом трьох-чотирьох діб після пікірування підтримуйте температуру плюс 16–18°С, однак сховайте розсаду від сонячних променів. Якщо все гаразд, через 7–10 днів проведіть перше підживлення. Поливають розсаду 1–2 рази на тиждень найкраще сніговою або дощовою водою, але тільки теплою — плюс 22–24°С.
⌂ Фото: Пікірування проводять, коли на рослинах з’явиться 1–2 справжні листки
Коли рослини трохи зміцніють, їх можна загартовувати. Наприклад, за два тижні перед висаджуванням починайте потроху виносити розсаду на балкон чи літню веранду, якщо там температура не нижче ніж плюс 12°С: спочатку на 2–3 години, а потім і на весь день, а в теплу погоду — на всю ніч. Однак бережіть рослини від вітру.
А тим часом на городі підготуйте грядки. До перекопування ґрунту його варто обробити розчином мідного купоросу (1 ст. л. на 10 л води), використовуючи до 2 л розчину на 1 м².
⌂ Фото: Грядки під помідори готують заздалегідь
Здорова і загартована розсада набуває синювато-фіолетового відтінку. Якщо ж вона бліда, через кожні 10–12 днів розсаду підживлюють.
Перше підживлення:
Друге — 10, 60 і 30 г відповідно.
Третє (останнє, проводять за тиждень перед висаджуванням розсади у відкритий ґрунт) — 10, 50 і 20 г.
Якщо розсада росте і розвивається дуже стрімко, не поливайте її до підсушування ґрунту. А потім підживіть рослини. Визначити, чи готова розсада до висаджування, можна за такими ознаками: вона повинна мати щонайменше 8 справжніх листочків, товщину стебла не менше ніж 8 мм і 20–30 см заввишки. Якщо погода не сприяє висаджуванню розсади у відкритий ґрунт, скоротіть до мінімуму поливання, але не настільки, щоб рослини постраждали.
Терміни висаджування розсади помідора залежать від ґрунтово-кліматичних умов і скоростиглості сорту (гібрида):
У разі застосування плівкового покриття розсаду помідора висаджують на 5–10 днів раніше, але обов’язково у 60–70-денному віці (коли з’явилася перша квітконосна китиця). Розсаду середньостиглих сортів висаджують через 5–7 днів після ранньостиглих, ще через тиждень — пізньостиглі сорти. Розсаду помідорів ранніх сортів висаджують у відкритий ґрунт у 60–75-денному віці, середніх і пізніх (пікіровані рослини) — у 55–60-денному віці. Без пікірування — у 45–50-денному віці.
Масове висаджування розсади помідора у відкритий ґрунт можна розпочинати тоді, коли настане потепління і на поверхні ґрунту мине загроза повернення заморозків. Того дня, коли запланували висаджувати розсаду, її треба полити.
Потім її сортують за розміром і якістю: недорозвинені рослини залишають на дорощування. Спочатку вибирають великі екземпляри, потім — менші.
Низькорослі сорти краще вирощувати широкорядним способом із відстанню між рядками 60 см, у рядках — 30–40 см. Якщо рослини дещо витягнуті, їх висаджують похило. Однак не можна присипати ґрунтом зелені листки, оскільки вони швидко пошкоджуються грибковими хворобами і є джерелом інфекції.
Високорослі сорти помідора розміщують за схемами: 60х60 см, 70х50–70 см. На грядки розсаду краще висаджувати у другій половині дня (у вечірні години) і лити в кожну ямку по 0,75–2 л води (залежно від вологості ґрунту).
Часто розсаду висаджують у шаховому порядку, тоді кущі краще освітлюються сонцем і за рослинами легше доглядати.
✔ Якщо хочете отримати більш ранню продукцію — ризикніть і висадіть частину розсади на 15–20 днів раніше. Для цього виберіть ділянку на південних схилах із легкими ґрунтами, захищеними від холодних вітрів. Якщо очікуються заморозки — вкрийте розсаду або рятуйте рослини методом задимлення.
⌂ Фото: Висаджені у шаховому порядку, кущі краще освітлюються сонцем і за рослинами легше доглядати
Якщо розсада переростає, рослини гірше розвиватимуться, часто хворітимуть, гірше адаптовуватимуться до нових умов і скидатимуть бутони першого суцвіття, тож на ранній врожай не розраховуйте.
Щоб уникнути цього, треба висаджувати перерослу розсаду лежачи. Але перед тим на рослині треба обірвати нижні листки, викопати ямку завглибшки 10–15 см, покласти туди оголене стебло, засипати його і залити водою (0,5–2 л). Зверху засипати сухою землею. Вже через 2–3 дні стебла почнуть підніматися, а нижня частина рослини — міцно вкорінюватися. Найкраще висаджувати розсаду в похмуру безвітряну погоду. Якщо вона не загартована, її краще затінити.
⌂ Фото: Посадка розсади томатів на грядку: а. вчасно, б. якщо трохи переросла
У лунки під помідори додають перегною і по 1 ст. л. попелу та суперфосфату. А також поливають водою — до 1 л.
Після висаджування розсади грядку також добре поливають і мульчують шаром сухого ґрунту завтовшки 2–3 см. Це зменшує випаровування вологи і створює сприятливі умови для приживання рослин. Через 5–7 днів на місцях загиблих рослин підсаджують нові, а міжряддя розпушують.
✔ Перше кореневе підживлення проводять через 2–3 тижні після висаджування розсади (0,5 кг коров’яку і 1 ст. л. нітрофоски на 10 л води) — по 1 л розчину на кожну рослину.
✔ Друге підживлення — на початку розпускання квіткової китиці (0,5 л розведеного курячого посліду, по 1 ч. л. суперфосфату або сульфату калію на 10 л води) — 1 л розчину на рослину.
✔ Третє підживлення — через два тижні: у 10 л води розводять 1,5 л коров’яку або курячого посліду, витрачаючи по 5 л на 1 м2.
✔ Четверте підживлення — через 12 днів після третього: 1 ст. л. нітрофоски на 10 л води; цього розчину достатньо на 1 м².
Якщо деякі рослини відстають у рості чи у зав’язуванні плодів, вони потребують позакореневого підживлення, тобто поживним розчином обприскують рослини за допомогою розпилювача. Готують його інакше. Наприклад, на 10 л води додають 1 ст. л. сечовини.
Коли рослини почнуть інтенсивно рости, їх треба підв’язувати, особливо це стосується високорослих сортів.
Уперше — коли зав’яжуться плоди на другій китиці, вдруге — коли вони з’являться на четвертій-п’ятій китиці, а при безрозсадному способі — коли у сіянців з’явиться близько шести листочків. Кілки треба забивати в землю з північного боку на відстані 10 см від стебла. Висоту кілочка зазвичай підбирають відповідно до висоти сорту (від 1 до 1,5 м).
Втім деякі сорти можна підв’язувати і не до кілочків, а до дроту, горизонтально натягнутого між рядами (шпалери), нахиляючи рослини з сусідніх рядів попарно одну до одної (так зручно для високих і середньорослих сортів).
⌂ Фото: Як підв'язати помідори
У разі безрозсадного методу насіння томатів висівають у ґрунт залежно від регіону та погодних умов року:
Насіння висівають за такою ж схемою, як і висаджують розсаду. У гніздо висівають 4–5 насінин. Глибина загортання насіння — 23 см. Після цього гнізда мульчують перегноєм або торфом. Коли з’явиться перший справжній листочок, рослини проривають, залишаючи в гнізді по 2–3 (найміцніші). Бажано, щоб рослини в гнізді розміщувалися на відстані 7–10 см одна від одної. У фазі 4–5 листків рослини проривають повторно, залишаючи в гнізді по одній (для високорослих сортів) або по дві (низькорослі) рослини. Перед прориванням рослини добре поливають. Вирвані рослини (з грудкою землі) використовують як розсаду. Одразу після проривання ґрунт у міжряддях розпушують.
Увага!
✔ Для безрозсадного вирощування помідора придатна лише рівна з невеликим схилом на південь або південний схід ділянка з легким, багатим на поживні речовини ґрунтом, який, підсихаючи, не утворює щільної кірки.
Причини низького зав'язування плодів помідорів
Зовнішня ознака | Причина появи |
Опадання квіток |
- значний вегетативний розвиток навесні - нестача Са в точці росту - висока середньодобова температура - висока температура в кореневій системі - крупноплідність - товста верхівка - 5 листків між листками |
Затримання розвитку китиці |
- низька освітленість - низькі температури - низька ЕС в маті - нестача води - інші стреси |
Осипання плодів |
- порушення балансу - вегетативний/генеративний ріст - коротке цвітіння китиці - слабке запилення - заломи китиці - перегрівання рослини - багато листків - переросла розсада |
* Наведена інформація з книги Кравченко В.А., Приліпка О.В.. Помідор: селекція, насінництво, технології.-К.: Аграр.наука, 2007.-424 с.
✔ Зміст статей журналу СонцеСад 2/2022
Рекомендовані товари!
У наявності
Томат Балконний червоний F1 за 10 нас. (ЕТМ-303)
13грн.
У наявності
Томат Велика дівчинка за 0,1 г (ЕТМ-314)
12грн.
У наявності
Томат Бінг Бінг за 0,1 г (ЕТМ-435)
10грн.
У наявності
Томат Ілля Муромець за 0,1 г (ЕТМ-203)
9грн.
У наявності
Томат Красний колокольчик чері за 0,15 г (ЕТМ-601)
9грн.