Садимо інжир

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
11.01.2022

⌂ Досвідчений садівник Володимир Щиголь

Інжир (смоква, фіга) — тепловимоглива субтропічна рослина з неймовірно соковитими та солодкими плодами. Незважаючи на те, що його батьківщиною вважають Малу Азію, Туреччину й Індію, виростити екзотичного гостя у помірно континентальному кліматі України цілком можливо.

Досвідчений садівник Володимир Щиголь поділився із читачами журналу «СонцеСад» 

 

І НЖИР У ТРАНШЕЇ

Смокву можна вирощувати в контейнерах або відкритому ґрунті. Деякі кущі інжиру Володимир Щиголь вирощує в садку, для південного гостя дуже важливо пережити не звичну для нього холодну зиму. На це впливає чимало факторів, зокрема спосіб висаджування рослини, зауважує садівник.

⌂ Авторська методика висаджування інжиру в траншею

 — Моя практика свідчить, що інжир найкраще садити в траншеї. Її оптимальна глибина — 50 см, окрім південних регіонів України (там — 0,8–1 м), довжину вибирайте на власний розсуд. Аби обмежити розростання кореневої системи, стінки канавки обкладіть панелями огородження плиткою чи шифером. Найудаліше місце для інжиру — те, куди потраплятиме найбільше сонячного проміння. Спершу підготуйте посадкову яму: за тиждень–два до висаджування змішайте землю з перегноєм у траншеї. Висаджують рослину в цю суміш: викопують ямку, ставлять кущик у лунку та присипають ґрунтом.

До того часу садівник-експериментатор радить зберігати рослину в погребі, гаражі, сараї, де температура не вище +10°С і, зрозуміло, не нижче 0°С.

— Поки рослина перебуває у стані спокою, стежте, щоб земля не стала як камінь, поливайте потрохи. Так збережете ґрунт пухкішим. Після прокидання рослини — набухання бруньок, якщо розмір куща невеликий, його можна занести в добре освітлене місце в будинку, а в травні, коли день похмурий, аби не згоріли листочки від сонця, висадити. Але увага! Важливий нюанс цього методу — висаджування рослини саме під кутом 45°С для формування кулястої розлогої крони інжиру.

Зверху пагони утеплюють мульчувальними матеріалами, наприклад тирсою, трісками, соломою, шаром завтовшки до 20 см.

Володимир Щиголь наголошує, що горизонтальний кордон як ще один популярний метод висаджування не підходить для садів Київщини. Він результативніший на Півдні України, зокрема в Херсонській, Одеській чи Миколаївській областях, де набагато більше теплих днів.

 

ГОТУЄМО КУЩІ ДО ЗИМИ

— Також важливо підготувати рослини до зимівлі. Молоді гілки кущів (рукави), які ще завтовшки як палець і легко гнуться, перед настанням постійних морозів (наприкінці листопада) варто пригинати й укривати. Коли гілля виросте завтовшки як лікоть і затвердне, його доведеться обрізати. Рослина, не вкрита на зиму, даватиме листя, пагони, зав’язуватиме зелененькі красиві плоди, які так і не достигнуть, — переконався за багато років Володимир Щиголь. — Аби гілки трималися ґрунту, слід зафіксувати їх скобами, накрити міцним матеріалом — щитами. Використовуйте ДСП, шифер, СІП-панелі, старі піддони. Навесні, на початку травня, інжир відкривають. Пагони самі досить швидко розпрямляться.

⌂ Авторська методика. Облаштування каркаса над траншеєю 

Ще одна перевага авторського методу висаджування фігових кущів — облаштування каркаса над траншеєю для захисту інжиру від раптових приморозків навесні. Конструкцію роблять з поливальної труби, всередині ставлять арматуру діаметром 8–10 мм, закріплюють і накривають агроволокном щільністю 50 г/м2. Такий лайфхак врятує кущі від незначних морозів (до -4°С). Тільки-но температура стабільно підвищуватиметься — розкривайте рослину. І так хай росте до вересня. У жовтні її знову накривають.

⌂ Майже всі сорти смокви дають два врожаї. Сорт Муасон

 

ДВА ВРОЖАЇ ІНЖИРУ

Правильно посаджений інжир добре родитиме. Із чотирьох кущів, каже Володимир Щиголь, за один день ми збирали до 10 кг плодів. Майже всі сорти смокви дають два врожаї. Перші плоди називають бребами. Вони з’являються восени й достигатимуть наприкінці липня — на початку серпня наступного року. Бреби виростають на здерев’янілих пагонах минулого сезону під новим листям. А другий урожай — фіги, які достигають у пазухах листя на зелених пагонах наприкінці літа — в середині осені.

Це лише початок нашого циклу статей про це субтропічне плодове дерево.

Читайте далі більше

 

Зміст статей журналу СонцеСад №1/2022

LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Рекомендовані статті
ЕВГЄН ХИЖНЯК: «Якщо пагони гранатів загартовувати — морози їм не страшні»
Як удалося харків'янину виплекати свій едемський сад за умов доволі холодних зим, дізнаємося в самого любителя рослин-екзотів
Каштан їстівний і його корисні властивості
Всі частини їстівного каштана можуть бути використані для про­філактики захворювань людини або як лікарські засоби
Азиміна, хурма, зізіфус — нові плодові культури в Україні
До перспективних нових плодових рослин для Степу України належать хурма, азиміна, зизифус. Державне підприємство «Дослідне господарство «Новокаховське» Інституту рису НААН» вирощує їх саджанці
Хурма — досить легка культура для вашого саду!
Головне — обрати сорт, виведений на основі хурми віргінської!
Азиміна. І вдома, і в тропіках, і... в Україні
Культура вже підкорила багато країн завдяки красі та унікальному смаку плодів. Повірте, це чи не найсмачніший екзотичний плід, який можна виростити в наших кліматичних умовах
Вирощування хурми
Особливості вирощування хурми

Рекомендовані товари!

Саджанець Інжир Кадота

У наявності

Саджанець Інжир Кадота (ІНЖ-3)

199грн.
Колір плоду жовто-зелений
Терміни дозрівання середньостиглий
Смак солодкий, соковитий
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма багаторічник
Розмір Середньорослі (напівкарликові)
Група Плодові
Маса плоду/грона 55-65 г
Саджанець Інжир Муасон

У наявності

Саджанець Інжир Муасон (ІНЖ-5)

199грн.
Колір плоду темно-фіолетовий
Терміни дозрівання ранньостиглий
Смак солодкий
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма багаторічник
Розмір Середньорослі (напівкарликові)
Група Плодові
Маса плоду/грона 40-80 г
Саджанець Інжир Брунсвік

У наявності

Саджанець Інжир Брунсвік (ІНЖ-6)

199грн.
Колір плоду світло-зелений з фіолетовим рум'янцем
Терміни дозрівання ремонтантний, ранній
Смак солодкий, ароматний
Упаковка голий корінь
Час саджання Жовтень. Листопад. Березень. Квітень
Форма багаторічник
Розмір Середньорослі (напівкарликові)
Група Плодові
Маса плоду/грона 70-200 г