Експерт «СонцеСаду» Юрій Сьомін спробував багато новинок екзотичних рослин, тож має досвід щодо догляду та використання і готовий поділитися ним із нашими читачами.
⌂ Фото: Пан Юрій обожнює займатися садівництвом, адже це додає наснаги до життя / Автор: Юрій Сьомін
Юрій Сьомін мешкає в селі на Рівненщині й не минає жодної з екзотичних рослин, які приживаються в Україні. Майже всі відомі вирощував на своїй ділянці. Деякі стали тимчасовими гостями, а деякі — улюбленцями господаря.
— Чому вас зацікавили екзотичні рослини?
— Я присвятив технічній галузі все життя. А коли вийшов на пенсію, мені дали земельну ділянку. Разом із сином спорудили на ній будинок, а я захопився землеробством. Якраз тоді мені подарували саджанці смачного винограду, тому вибору не мав. Як тільки-но дочекався першого врожаю, радості не було меж. Це надихнуло мене й далі садити рослини.
Почав читати багато книжок про вирощування різних рослин. На ювілей діти подарували мені комп’ютер, а в інтернеті ж так багато захопливих пропозицій! За вдачею я — новатор, тому не люблю, як кажуть, ходити протоптаними стежками. Віддаю перевагу цікавинкам, серед яких і незвичні рослини. Так я і захопився вирощуванням екзотів.
Ще більше заохочували до цієї справи близькі та друзі з груп за інтересами у фейсбуці, які ознайомлювати мене з новинками. Згодом це стало моєю улюбленою справою.
— Які ваші улюблені рослини?
— Найбільше люблю пасифлори, які красиво цвітуть і плетуться на шпалері. Висаджую розсаду в травні. До середини серпня плоди достигають. Вирощую їх, як томати.
Налічується приблизно 600 видів пасифлори! Усі вони гарні. Відпочивати в куточку, де розквітає ця неповторна ліана, — це насолода для душі й чудовий відпочинок. Її плоди дуже смачні.
⌂ Фото: Пасіфлора Інкарнатна (плід називають маракок) / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Пасіфлора Едуліс (плід Маракуя) / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Юрій Сьомін біля красуні пасіфлори / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Плоди Інкарнатної пасифлори чинять заспокійливу дію, зменшують симптоми тривоги, сприяють засинанню / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Так росте пасифлора Інкарнатна / Автор: Юрій Сьомін
Довго вирощував циклантеру (або перуанський огірок) дрібну, а цьогоріч уперше — великоплідну. Дружина фарширує її, як перець. Спробуйте та переконайтеся, що це й справді смачно!
Плоди можна споживати свіжими, якщо вони молоді, а також як спаржу. Ми залюбки додаємо їх до салатів, нарізаючи разом із томатами, огірками.
Вирощувати циклантеру легко. Агротехніка приблизно така, як і в огірка. Мені дали десять насінин. Я вирощував із розсади, але вважаю, що й безрозсадним способом вдалося б. Спочатку хвилювався, бо довго не утворювалася зав’язь, хоча сама ліана (схожа на витку квасолю) була величезна. Але потім циклантера дала багато плодів. Вони зелені, продовгуваті, завдовжки до 15 см.
Дрібноплідну циклантеру, що має молоде насіння або ще не утворила його, можна смажити на олії зі спеціями. Але перед тим запаніруйте в борошні.
⌂ Фото: Плоди циклантери на смак дуже схожі на огірок і перець одночасно / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Циклантера великоплідна знижує рівень холестерину у крові, покращує кровообіг / Автор: Юрій Сьомін
До салатів додають і мелотрію шорстку (огірок-кавун).
— Як її вирощувати?
— Я висаджував і розсадою, і в ґрунт. Натягую шпалеру, як на огірки. Це зручно й красиво! Маленькі, як кавунчики, плоди, діаметром до 3-4 см, мають привабливий вигляд. На смак схожі на перестиглий огірок.
⌂ Фото: Мелотрію можна використовувати як декоративну культуру, вирощуючи у кашпо, на альтанках або парканах, оскільки листя до самих морозів не жовтіє / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Вживання мелотрії зміцнює серцево-судинну систему, нормалізує артеріальний тиск / Автор: Юрій Сьомін
Збирати плоди краще до затвердіння шкірки, адже чистити їх невигідно. До того ж вони смачніші, коли не достигли. Плоди можна навіть консервувати.
Я вирощував ще й ківано (рогата диня, африканський огірок). Рослина замінить огірок, хоча має ще й смакові нотки дині та ківі. Цим міксом можна ласувати аж до Нового року.
Плоди додають до салатів, десертів. Ними прикрашають страви: розрізають навпіл і кладуть зверху. Вони милують око, бо схожі на диньку-їжачка.
Ківано вирощують із насіння, через розсаду. Це також ліана. До речі, вона високоврожайна.
⌂ Фото: Ківано може допомогти підтримувати стабільний рівень цукру в крові
— Чи можна консервувати екзоти?
— Так, можна! Посадіть фізаліс овочевий. Його консервують з огірками або так, як томати. Моя дружина спробувала. Усім сподобалося.
Можна заморожувати чи готувати різні страви. Фізаліс овочевий солять, маринують. З нього готують ікру. Вирощувати цю рослину неважко — з розсади, як і більшість овочевих культур.
⌂ Фото: Фізаліс овочевий сушений має солодкий смак, що нагадує смак родзинок, може бути використаний для компотів
А ще є фізаліс суничний. Його вирощують із розсади. Дає врожай пізніше, та й плоди набагато менші. Суничний фізаліс використовують лише для приготування варення, мусів, десертів. З назви зрозуміло, що він солодкий і має ніжний суничний смак. Плоди немовби яскраві помаранчеві кульки. Вони містять багато цінних речовин, тому корисні для здоров’я.
Окрім того, фізаліси довго зберігаються свіжими, якщо тримати їх у прохолодному місці.
⌂ Фото: Свіжі плоди суничного фізалісу, сік або настій плодів вживають при нирковокам'яній хворобі, гнійних запаленнях сечового міхура, подагрі, суглобовому ревматизмі / Автор: Юрій Сьомін
— Як багато екзотичних родичів гарбузових мандрує світом! Які з них красуються на вашій ділянці?
— З найрідніших — бенінказа, або восковий гарбуз. З нього можна приготувати смачні цукати. Назва — гарбузова, але смак — нейтральний. Тому цукатам можете надати улюбленого присмаку. Наприклад, додати ванілі або лимонної кислоти чи після приготування облити шоколадом. Фантазуйте!
Щоб приготувати цукати, наріжте плід кільцями чи квадратиками, потримайте в содовому розчині протягом години, промийте й варіть десять хвилин. Наступного дня знову проваріть. Так зробіть ще двічі або тричі. Тоді цукати всередині будуть м’якшими, а зовні — твердішими.
⌂ Фото: Легкі у приготуванні цукати з бенінкази / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: М'якоть бенінкази використовують як сечогінний, болезаспокійливий та жарознижуючий засіб / Автор: Юрій Сьомін
З бенінкази можна приготувати й багато інших страв. Свідчення цього — азійська кухня.
Вирощують восковий гарбуз майже так само, як і звичайний, а його користь незрівнянна!
Фіцефалія також як гарбуз, але й трохи схожа на кавун. Вона — королева в стравах, цілителька організму й радість для городників. Ця міцна «ліана» швидко росте — за сезон може досягнути 20-50 м. Плоди великі, нейтральні на смак (можна відварювати чи готувати інші страви). Усередині — чорне насіння, заради якого й тримаю цю культуру. Вирощую з нього розсаду, одночасно з розсадою кавунів. Потім верхню частину сіянця кавуна (зрізаю стебло на стадії сім’ядольних листків) щеплю із сіянцем фіцефалії, яка дасть потужний корінь і сприятиме росту рослини. Багато хто так робить навіть у промислових масштабах. Адже фіцефалія витриваліша, ніж кавун. Вона потребує менше тепла, а корінь швидко всмоктує вологу й постачає її іншим частинам рослини.
Я щепив до фіцефалії не тільки кавун, а й в’єтнамські дині, які виростали такі величезні, що аж тріскали. До речі, самі плоди сорту невеликі. Головне — щеплення майже не впливає на смак кавуна чи дині, а ось урожай буде рекордний!
⌂ Фото: Фіцефалія корисна для тих хто мають захворювання нирок і печінки / Автор: Юрій Сьомін
— Невже всі заморські диво-рослини легко вирощувати?
— Не всі горнуться до чужої землі. Я вирощую бамію вже не один рік. Спочатку було нелегко, але потім вона призвичаїлася до умов вирощування. Тепер дає багато плодів. Зібрав чудовий урожай.
Молоді стручки бамії їдять свіжими, тушкують, додають до супів (як спаржа). У Туреччині це популярна рослина, справжній фітнес-делікатес.
Усі знають, що бамія дуже цінна. Якщо плоди зварити чи посмажити, утворюється слиз, який добре впливає на шлунково-кишковий тракт. Їжа як ліки. Окрім того, бамія красива, бо має великі чарівні квіти.
⌂ Фото: Бамія дуже красиво цвіте
⌂ Фото: Апетитна смажена бамія у часниковому соусі
⌂ Фото: Бамія також смакує вдало з нутом. Ідеально підійде для людей, що не вживають м'ясо
— Які ще екзотичні цілителі оселилися на вашій ділянці?
— Кожна рослина корисна. Наприклад, момордика (гірка диня) — відома лікарка. Вона навіть входить до складу фітопрепаратів, які продають в аптеках і використовують для оздоровлення організму та лікування різних недуг. М’якуш момордики схожий на м’якуш огірка, водночас і на диню, але з легкою гірчинкою. Зовні цей екзотичний плід, як і сама рослина, потішить око.
⌂ Фото: Ось так цікаво момордика може прикрасити вашу альтанку біля будинку
Я переконався, що екзоти не лише дарують гастрономічне задоволення, а й додають сил! Вирощуйте диво-знахідки — і будете здоровими та щасливими!
⌂ Фото: Шалений любитель екзотів Юрій Сьомін огорнений маракуєю / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Маракуйя поліпшує якість сну і зменшує симптоми безсоння / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Маракуйя вважається ідеальним природним засобом для тонізації організму в жарку погоду / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Ось так росте маракуйя / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Маракок знімає спазми і судоми, усуває запалення, є відмінним болезаспокійливим засобом, покращує потенцію, пам'ять і працездатність / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Запарене насіння трихозанта вживають як антисептичний, сечогінний, молокогінний, жарознижуючий засіб / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: У їжу вживають м'якуш молодих плодів трихозанта в сирому вигляді, додаючи його в салати, варять із нього супи-пюре, смажать, запікають і тушкують / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: За смаком смажені плоди трихозанта нагадують білі гриби, а сирі — схожі на редиску
⌂ Фото: З однієї рослини трихозанта за сезон можна зняти до двох десятків плодів / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Азиміну називають мексиканським бананом / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: В акебії шкірку смажать як баклажан, а серединка смакує як морозиво / Автор: Юрій Сьомін
⌂ Фото: Через особливий смак плодів в'єтнамської дині деякі городники називають рослину ананасною динею / Автор: Юрій Сьомін
Рекомендовані товари!
У наявності
Орегано (материнка) за 0,1 г (ЕЛП-24)
У наявності
Аніс за 0,2 г (ЕЛП-12)
У наявності
Гірчиця листова за 1 г (ЕЛП-82)
У наявності
Тим’ян лимонний за 0,05 г (ЕЛП-80)
У наявності
Цибуля Порей за 1 г (ЕЦБ-1)
У наявності
Лофант анісовий за 0,1 г (ЕЛП-55)
У наявності
Віола Швейцарські велетні (суміш) за 0,1 г (ЕНК-583)
18грн.
У наявності
Артишок зелений Грін Глоуб за 0,5 г (ЕРШ-1)
У наявності
Цикорій Цезар за 0,25 г (ЕЦК-4)